fbpx
Як Росія впливає на свідомість українських дітей з ТОТ, на прикладі програми “Університетські зміни” - картинка 1

Як Росія впливає на свідомість українських дітей з ТОТ, на прикладі програми “Університетські зміни”

Стаття для блогу 24 каналу

Автори

1

Росія будує “рускій мир” захоплюючи території – Абхазія, Північна Осетія, Україна, Придністров’я. Проте це не просто земля, в першу чергу це люди. І країна-окупант активно намагається зробити з українців, молдаван, грузин та інших представників різних народів, які проживають на окупованих територіях, росіян. 

Особливу увагу окупанти приділяють дітям. Ще до початку російсько-української війни Росія почала створювати умови для заміни української ідентичності у дітей на російську шляхом проведення різноманітних пропагандистсько-освітніх заходів (від створення молодіжних козацьких загонів в Криму до проведення різноманітних конкурсів). З початком окупації Криму тиск на дітей тільки посилився – все українське в Криму було знищено, система освіти повністю перейшла на російські стандарти, почалися впроваджуватися нові форми впливу (особливо мілітариського напрямку, такі як наприклад створення дитячо-молодіжної мілітариської організації Юнармія).  А після повномасштабного вторгнення на так званих “нових територіях” (частково окуповані Запорізька, Херсонська, Донецька та Луганські області) почався впроваджуватися “кримський сценарій” індоктринації дітей – знищувалися українські підручники, впроваджувалося російські стандарти, поширювалася діяльність дитячо-молодіжних організацій. Окрім того запроваджувалися й нові ініціативи щодо знищення української ідентичності та формування російської. Одним з таких напрямків стали Університетські зміни.

Отже, що ж таке Університетська зміна?

Університетська зміна – короткочасне переміщення дітей старшого шкільного віку (12-17 років) з тимчасово окупованих територій (частин Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Харківської областей) до закладів вищої освіти Російської Федерації з метою створення умов знищення української ідентичності дітей шляхом участі у культурних, освітніх, пропагандистських, мілітаристських та інших заходах.

Проведення Російською Федерацією Університетських змін протирічить міжнародному праву, а саме Конвенції про права дитини, Женевській Конвенції з захисту цивільних осіб та іншим документам.

Через декілька місяців після початку повномасштабного вторгнення Росія почала вивозити дітей. З червня 2022 року Університетські зміни охопили понад 20 тисяч українських дітей, віком від 12 до 17 років. Було залучено 81 університет у 47 російських регіонах. Університетські зміни потребували значних коштів і за підрахунками тільки у 2022 році було витрачено понад 500 млн. рублів (понад 6 млн. доларів). Для реалізації програми Університетські зміни було задіяно Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство по справам молоді (Росмолодь), Російський рух дітей та молоді «Двіженіє пєрвих» і багато регіональних міністерств, департаментів, закладів та організацій, в тому числі й так звані органи управління та заклади на тимчасово окупованих територіях. Проведенням Університетських змін опікувався особисто В. Путін і питання їх проведення розглядалися на найвищих рівнях влади країни-окупанта.

Стандартна Універсальна зміна триває 10 днів. Програма зміни включає інваріантну та варіативні частини, та поділена на 6 обов’язкових модулів: освітній, культурно-патріотичний, надпрофесійний, спортивний, екскурсійний, відпочинковий. Обов’язковою умовою програми Універсальної зміни є патріотична спрямованість. Також згідно з умовами Програми, російські заклади вищої освіти працюють з дітьми, застосовуючи щодо них психологічне втручання і реалізуючи програму, спрямовану на формування російської ідентичності та популяризуючи російські молодіжні рухи.

Яке значення має формування ідентичності для підлітків?

По-перше. Заявленою метою програми є профорієнтація та формування російської ідентичності.

Становлення ідентичності є найважливішим фактором і умовою переходу підлітка в дорослість. Саме у цьому віці виникає уявлення про себе як про найважливіше. Це дозволяє зняти протиріччя між соціальним і персональним. Тому саме на переосмислення своєї ролі у новому, досі незнайомому для українських підлітків суспільстві, розрахований цей проєкт. Українським підліткам доводиться знайомитися з російською буденністю на окупованих територіях. Але вдома на них впливають найавторитетніші для них люди – батьки. І цей вплив може бути далеким від російських стандартів. Десять днів, проведених в «Університетських змінах» без батьків, під пильним наглядом «потрібних» педагогів, психологів та вожатих – студентів досить дієвий хід.

По-друге. Складовими ідентичності людини є: когнітивна, емоційна, мотиваційна. Саме у їхній взаємодії здійснюється динаміка розвитку ідентичності.

Кожен ВНЗ, який приймає дітей на “Університетські зміни” розробляє власну програму зміни, але вона повинна складатися з шести обов’язкових модулів: освітнього, культурно-патріотичного, надпрофесійного, спортивного, екскурсійного та відпочинкового.

Яке значення мають для формування у підлітків ідентичності її складові?

Для юнацького віку є актуальним порівняння себе з іншими людьми. Групи однолітків відіграють для підлітків дуже важливу роль, особливо для розвитку ідентифікації та формування установок. Розвивається здатність конкретизувати абстрактні поняття, розкривати їх зміст у конкретних образах, уявленнях.

Освітній блок проєкту містить 32 години: лекції з історії Росії з обов’язковим конспектуванням. Російські викладачі читають лекції про німецький нацизм та проводять паралелі з “укронацизмом”, з якими «героїчно воюють воїни СВО».

Зустрічі з бійцями студентського загону охорони правопорядку “Сіріус”, «Зарніца», уроки прийомів самооборони, стрільби – ось неповний перелік заходів культурно-патріотичного блоку.

Як Росія впливає на свідомість українських дітей з ТОТ, на прикладі програми “Університетські зміни” - картинка 4

Екскурсія для дітей з ТОТ, які стали учасниками «Університетских змін» до парку «Патріот», де демонструється техніка всіх видів та рід військ, експозиції на військову тематику, тактичні ігри. А також діє виставка, присвячена так званій “СВО”, на якій представлені трофейне озброєння і військова техніка, у тому числі США та інших країн НАТО.

Надпрофесійний блок деякі представники ВНЗ визначають як основний в проведенні конкретних змін, говорячи, що “зробивши основний акцент на профорієнтацію, сподіваються, що багато дітей після закінчення школи вступить саме до їх університету”.

Назви заходів спортивного, відпочинкового та екскурсійного блоків говорять самі за себе: гра “Рекорди Перемоги”, інтерактивна виставка у парку «Росія – моя історія», тематична зустріч «Бути з Росією», гра «Російський світ», мітинг-концерт “Ваш дім – Росія!”, інтелектуальна гра «Моя Росія – моя країна».

Як Росія впливає на свідомість українських дітей з ТОТ, на прикладі програми “Університетські зміни” - картинка 5

Залучення дітей з ТОТ для участів мітингу-концерті «Ваш дім – Росія!», організованого «Дня возз’єднання Донецької та Луганської народних республік, Запорізької та Херсонської областей із Росією».

Таким чином, програми «Університетських змін» включають поведінковий рівень (готовність до дії); пізнавальний рівень (уявлення про об’єкт ідентифікації, включення себе до його складу); емоційний рівень (почуття до об’єкту ідентифікації), що веде до витіснення української ідентичності,  русифікації та індоктринації дітей.

По-третє. У психології поняття «символ» використовується як образ, що представляє інші образи, змісти та відносини. Символьна політика реалізується через символіку та логотипи.

Як впливає  політичний символізм на формування ідентичності  підлітків?

 Університетські зміни занурюють українських підлітків у політичний символізм. Використання політичних символів розраховане на їх емоційне сприйняття, на пробудження почуття лояльності до влади. За допомогою політичної символіки здійснюються політична комунікація, реалізується мова влади. Політичні символи виконують пізнавальну, виховну, комунікативну, мобілізуючу функції і виступають як засіб ідентифікації та ідеологічного впливу на українських підлітків.

Розглянемо як це відбувається на прикладі університетської зміни яка проходила у Саратовському національному дослідницькому університеті

Зміна розпочалася підняттям прапорів (російського, обласного, університетського) тобто з використання національно-державних символів Росії. Далі українських дітей возили на екскурсії Саратовом, демонструючи архітектурно-скульптурні символи (важливі будівлі, архітектурні комплекси, споруди, що мають значення в політиці).  Використовували і політичну мову (особливі мовної конструкції, що застосовуються в політиці, — мова законодавства та адміністративно-правова, управління, спілкування та переговорів, політичного виховання, політичної пропаганди, політична риторика, лозунги тощо). Так, після висадки саджанців, що є ще одним проявом символізму (символом зародження нових стосунків), співробітниця Управління молодіжної політики університету Марія Чевтаєва сказала: «Посадка деревьев – одно из благородных занятий, где не на словах, а на деле выражается любовь к Родине.». Звісно йдеться про Росію як батьківщину підлітків, які народилися та провели своє життя в Україні та приїхали з української землі на десять днів до Росії. І це лише один приклад використання політичної мови як засобу політичного виховання та політичної пропаганди в Університетській зміні.

Прикладом понятійних символів (групи слів політичного лексикону, які мають певне політичне значення: держава символізує країну, владу, народ) стала зустріч дітей з України із губернатором області Р. В. Бусаріним, який заявив: «Мы делаем все возможное, чтобы на Донбассе и в Новороссии наступила мирная жизнь. Уверен, что у нас это получится, потому что Россия – сильная страна».

Для впливу використовують різні групи символів – візуальні (колір, зображення, що символізують почуття, комбінуються як національні символи); слухові символи, (гімни, пісні, марші); рухові символи (салюти, паради, прийоми, процесії тощо). Саме тому українських дітей запросили заходи, де використовувалися всі групи символів – на свято «Ваш дом – Россия!» на честь річниці «воссоедінєнія нових регіонів», на майстер-класі вирізали герб Саратовської області.

Як Росія впливає на свідомість українських дітей з ТОТ, на прикладі програми “Університетські зміни” - картинка 6

Студенти Саратовського національного дослідницького університету та учасники «Університетської зміни» – діти з ТОТ України на мітингу-концерті до “річниці возз’єднання Донбасу та Новоросії”

Символізм потребує активного ставлення до символічної реальності і представники університету, практично однолітки, змогли зробити так, щоб старшокласники зацікавились формою студентських загонів. А гравці Клубу пляжного футболу «Саратов» навіть зіграли у «піддавки», про що сказав один із українських підлітків Ростислав Наумов: «Грати було цікаво, хоч нам і піддавались».

Активно використовуються і люди як політичні символи. В Університетських змінах в Саратові прийняли участь губернатор, заступниця міністра науки та вищої освіти РФ, координатор  регіонального штабу проєкту МЫВМЕСТЕ, голова комітету молодіжної політики області, голова регіонального відділення загальноросійського руху дітей та молоді «Движение первых», представником Російської спілки письменників

Як Росія впливає на свідомість українських дітей з ТОТ, на прикладі програми “Університетські зміни” - картинка 7

Телеміст для дітей з ТОТ України з заступницей міністра науки та вищої освіти РФ – О. Петровой

.

Тож російський проєкт Університетські зміни спрямований впливати на свідомість українських підлітків на поведінковому, пізнавальному та емоційному рівні з метою  індоктринації та знищення української ідентичності. А відповідна символьна політика є не тільки інструментом, а і лакмусовим папірцем індоктринації українських підлітків оскільки за ставленням до символів. можна судити про погляди та про підтримку існуючого суспільно-політичного ладу. 

Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.