fbpx
Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 1

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка

Коли говоримо про мету розпочатої Росією війни проти України в 2014 році, варто завжди пам’ятати, що справа не лише в окупації територій України та збільшенні за рахунок цього площі Росії, а й у викоріненні всього українського на захоплених територіях, наче українців, української культури взагалі не існує. І для знищення української ідентичності на ТОТ України Росія використовує різні засоби та методи для досягнення своєї мети і які, в деяких випадках, завуальовані під цілком прийнятні речі. 

Загалом Росія активно намагається впливати на дітей на окупованих територіях, використовуючи досить часто сферу освіти для індоктринації молоді. І одним із таких інструментів впливу є програма «Університетські зміни» (далі – Університетські зміни), впроваджена Росією в 2022 році для учнів з ТОТ України.

Здавалося, що може бути небезпечного в екскурсійних поїздках дітей з ТОТ в університети Росії? Але й тут є прихований сенс і такі поїздки першочергово направлені на русифікацію українських дітей, а не на їх відпочинок.

Отже, ми продовжуємо серію розслідувань, в яких розповідаємо про те як російські університети впроваджують Програму, що індоктринує наших дітей. Ці розслідування направлені на те, щоб показати, що дії Кремля спрямовані на викорінення української ідентичності дітей з ТОТ, їх русифікацію є продуманими, всеохоплюючими та послідовними.

Отже, що ж таке Університетська зміна?

Університетська зміна – короткочасне переміщення дітей старшого шкільного віку з тимчасово окупованих територій (частин Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Харківської областей) до закладів вищої освіти Російської Федерації з метою створення умов знищення української ідентичності дітей шляхом участі у культурних, освітніх, пропагандистських, мілітаристських та інших заходах.

Проведення Російською Федерацією Університетських змін протирічить міжнародному праву, зокрема, Конвенції про права дитини 1989 року, статті 49 Женевської Конвенції з захисту цивільних осіб, статті 43 Гаазьких правил.

Для участі в Університетських змінах Росія почала вивозити дітей вже через декілька місяців після початку повномасштабного вторгнення. 

З червня 2022 року Університетські зміни охопили понад 20 тисяч українських дітей віком від 12 до 17 років. Було залучено 81 університет з 47 російських регіонів. Університетські зміни потребували значних коштів і за орієнтовними підрахунками, тільки у 2022 році було витрачено понад 500 млн. рублів (понад 6 млн. доларів)

Університетські зміни розроблені на виконання особистого доручення президента РФ Путіна В.В., а в подальшому ним продовжені та масштабовані. Реалізацією цієї програми займається Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство по справам молоді (Росмолодь), Російський рух дітей та молоді «Двіженіє пєрвих» і багато регіональних міністерств, департаментів, закладів та організацій, в тому числі й так звані органи управління та заклади на тимчасово окупованих територіях. 

За задумом організаторів, для дітей з ТОТ України університетами в рамках програми були підготовлені освітні лекції з історії Росії, просвітницькі акції,майстер-класи, конкурси, спрямовані на формування громадянської ідентичності, патріотизму. Варто зазначити, що патріотична спрямованість проходить червоною ниткою через усю діяльність Університетських змін. 

Одним із яскравих прикладів організації та проведення Університетських змін (і не тільки) є Глазовський університет імені В.Г. Короленка і про нього ми й розкажемо в цій статті.

Університетська зміна: Глазовський державний інженерно-педагогічний університет імені В.Г. Короленка

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 2

Федеральний державний бюджетний навчальний заклад вищої освіти «Глазовський державний інженерно-педагогічний університет імені В.Г. Короленка» (далі – ГІПУ).

Місцезнаходження: Російська Федерація, Удмуртська Республіка, місто Глазів, вул. Первомайська, 25. Рік заснування: 1939.

Офіційний вебсайт: http://ggpi.org/news.php
Чисельність студентів: 2322.

Міжнародна співпраця: 23 укладені договори з університетами таких країн, як: Таджикистан, Узбекистан, Казахстан, Азербайджан та Білорусь

.

І що цікаво – ГІПУ завжди був педагогічним інститутом, але в липні 2023 року він змінив свій статус на університет та ще й отримав інженерний профіль. Такі зміни пов’язані з тим, що в ГІПУ будуть готувати інженерні кадри для державної корпорації РФ “Росатом”, яка задіяна Росією у війні проти України, зокрема, «Росатом» приймає безпосередню участь в окупації Запорізької АЕС. Більше того, дана копорація вкладає великі кошти на розвиток “атомграда” м. Глазова: тільки в 2024 році допомога складає 377 млн. рублів, а за більш ніж десятирічну співпрацю – понад 3 млр. рублів.

Ректор Глазовського державного інженерно-педагогічного університету імені В.Г. Короленка

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 3

Чиговська-Назарова Яніна Олександрівна: народилась 4 березня 1967 р. в м. Джанкой. Закінчила середню школу в м. Мелітополі. Очолює ГІПУ з 2014 року: спочатку, як в.о. ректора, а в 2017 р. обрана ректором. За сумісництвом є депутатом Державної Ради Удмуртської Республіки РФ від провладної партії “Єдина Росія” та головою Удмуртського регіонального відділення Російського товариства «Знаніє» (прим. – детально про товариство можна прочитати в статті ЦГП “Альменда”). І «за наполегливу та ефективну роботу з просування ідей та підтримки просвітницьких проектів Російського товариства «Знаніє», у грудні 2023 р. отримала подяку від генерального директора товариства Максима Древаля.

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 4

.

Діти з ТОТ України на змінах в ГІПУ та інструкція з “правильного” їх проведення

Для дітей з ТОТ України, Університетські зміни в ГІПУ проводять із 2022 року і за два роки університет відвідали щонайменше 400 дітей з ТОТ Луганської і Донецької областей (т. зв. ДНР, ЛНР):

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 5

ГІПУ один з тих університетів до якого на “Університетські зміни” вивозили дітей-сиріт з ТОТ України: влітку 2022 року діти з Луганського дитячого будинку були учасниками змін в університеті, а для їх організованого виїзду на територію Росії до Республіки Удмуртії, нотаріусом т.зв. ЛНР незаконно оформлені довіреності за зверненням псевдо директорки цього дитячого будинку Вікторії Мочалової. Більше того, на сайті Луганського дитячого будинку є публікація із якої слідує, що така “допомога” нотаріуса у виїзді вихованців на території Росії надається на постійній основі. Таке вивезення дітей-сиріт є незаконним з огляду на те, що держава Україна (прим. – уповноважена особа від її імені), як їх законний представник, згоди на будь-яке  переміщення дітей на територію РФ не надавала.

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 6

За підсумками проведення змін, університет видає посібник «Університетська зміна ГДПІ-2023: в допомогу організаторам», який підготовлено в рамках державного замовлення та профінансовано Міністерством просвіти РФ. Основною метою видання є побудова моделі успішної інтеграції “нових регіонів” в російську систему освіти через призму Університетських змін або іншими словами – це інструкція із впровадження ще одного інструменту впливу на українських дітей через російське освітнє середовище: спонукати їх вступати в російські виші, навчити любити все російське та зробити з них росіян, знищивши українську ідентичність. Загалом посібник є гордістю університету, так як зміни дозволяють учням “заново відкрити для себе Росію” і саме ГІПУ розробив методичні рекомендації з їх проведення, якими вже скористалися 5 педагогічних вишів РФ.

Як пройшли Університетські зміни: індоктринація українських дітей у Глазовському державному інженерно-педагогічному університеті імені В.Г. Короленка

Програма Університетських змін в усіх вишах РФ, зокрема і в ГІПУ, містила такі блоки, як: адаптаційний, освітній, цивільно-патріотичний, виховно-розважальний. Втім, незважаючи на різну назву, заходи останніх трьох блоків зводилися до вивчення історії, культури, традицій, державних символів Росії і були спрямовані на формування в дітях з ТОТ України особистості громадянина і патріота Росії, з властивими йому цінностями, поглядами, установками і мотивами діяльності.

Університетські зміни у ГІПУ були характерні такими заходами:

  • відкриття змін супроводжувалася обов’язковим внесенням/підняттям державного прапора РФ, виконання гімнів РФ та Удмуртської Республіки;
  • проведення показу для українських дітей російського військово-біографічного фільму про винахідника автомата АК-47 Михайла Калашникова – “Калашников” та відвідування однойменного Музейно-виставкового комплексу стрілецької зброї; 
  • організація зустрічі з бійцями студентського загону охорони правопорядку “Сіріус”, під час якої дітей навчили прийомам самооборони. Також українські діти зустрічалися з представниками бойового братства м. Глазова;

  • проведення брейн-рингу «Уроки війни» на знання історії Росії;
  • телеміст з вишами Уральський державний педагогічний університет, Чеченський державний педагогічний університет, Красноярський державний педагогічний університет імені Астаф’єва, для проведення вікторини-гри “Відкриваємо Росію разом”, яка присвячена історичним пам’яткам та культурі народів Росії;
  • проведення дня  з “Рухом перших” під час якого дітям розповіли “про такі цінності, як любов до Батьківщини (прим. – Росії), повагу до історії  (прим. – російської версії історії)”.

Загалом всі заходи, які проводилися в ГІПУ для українських дітей, були направлені на те, щоб нав’язати їм російську ідентичність, привити їм знання та любов до російських цінностей, культури та історії, зробити з українських дітей “достойних громадян великої, непереможної держави”.

Університетські зміни в ГІПУ обов’язково супроводжувалися виступами представників керівництва Удмуртської Республіки та університету, більше того ректор ГІПУ Яніна Чиговська – Назарова деколи особисто зустрічала дітей з ТОТ України. Це вказує на те, що Університетським змінам приділяють високу увагу на всіх рівнях РФ, а також такі дії покликані створювати ілюзію у дітей щодо їх дотичності до Росії і їх цінності для країни-агресорки.

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 9

Досвід ГІПУ з проведення Університетських змін настільки “унікальний”, що був представлений в Громадській палаті РФ, а також ГІПУ отримав подяку від Міністра просвіти РФ Сергія Кравцова “за високий рівень організації та проведення «Університетської зміни 2022»”.

.

Підтримка війни Росії проти України або чим ще відзначився” ГІПУ

Ректор ГІПУ Яніна Чиговська – Назарова є прихильницею російського повномасштабного вторгнення в Україну і в березні 2022 року є однією з тих ректорів, і відповідно вишів, які у своєму зверненні підтримали дії президента Росії Путіна В.В., називаючи війну проти України рішенням Росії “завершити нарешті восьмирічне протистояння України та Донбасу та домогтися демілітаризації та денацифікації України і тим самим захистити себе від наростаючих військових загроз”. Враховуючи таку позицію університету, Україною 9 червня 2022 року безстроково накладені санкції на ГІПУ та ректора університету Яніну Чиговську – Назарову.

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 10

Та на цьому підтримка т. зв. СВО не закінчилася: студенти ГІПУ неодноразово збирали гуманітарну допомогу для військовослужбовців РФ, які беруть участь у війні проти України, а також виготовляють для них маскувальні сітки.

.

18 березня, день коли президент РФ підписав так званий «Договір про прийняття Криму до складу Росії, в ГІПУ проводяться святкові концерти в честь т. зв. возз’єднання Криму з Росією і цей день для них сповнений гордістю “за країну та її державну цілісність”. Такі дії говорять про те, що університет підтримує війну Росії проти України з 2014 року, називаючи окупацію АР Крим поверненням в “рідну гавань”.

Університетська зміна: Глазовський університет імені В.Г. Короленка - картинка 13

.

Діяльність ГІПУ із проведення Університетських змін, яка за своєю суттю направлена на формування російської ідентичності у дітей з ТОТ України, не повинна залишатися поза увагою міжнародної академічної спільноти. За весь час проведення, Університетські зміни охопили мінімум 20 тисяч українських дітей віком від 12 до 17 років. Але незважаючи на це, іноземні виші або міжнародні програми з освіти не розірвали відносини з університетами які їх проводили (у більшості випадків).Це стосується і ГІПУ.

Окрім того, ГІПУ відкрито підтримує війну Росії проти України, надає допомогу учасникам т.зв.СВО, визнає окуповані території України, як російські, тобто підтримує дії керівництва РФ із підриву територіальної цілісноті України.

Продовження міжнародної співпраці

Враховуючи всю протиправність дій університету – індоктринацію, русифікацію українських дітей з ТОТ, наша організація вважає, що є всі підстави для розірвання звʼязків іноземної академічної спільноти з цим університетом та всіма його представниками. Згідно даних, розміщених на офіційному сайті університету, ГІПУ продовжує співпрацю в рамках міжнародного проєкту з просування фізико-математичної освіти російською мовою «Сила розуму» та за 23 договорами, з представниками таких країн як Таджикистан, Узбекистан, Азербайджан, Туреччина та інші, а також займається просуванням російської мови в країнах Латинської Америки.

Тільки повна ізоляція цього університету може змусити задуматися про доцільність продовження виконання Путінської програми Університетські зміни.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.