fbpx
“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 1

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє”

Російська Федерація, вважаючи себе правонаступником Союзу Радянських Соціалістичних Республік, всіляко намагається відродити неіснуючий союз, управляючи державою в таких же тоталітарних манерах. Одним з проявів цього є відродження радянських практик – у 2000-х роках повернення гімну СРСР, перевидання сталінської «Великої радянської енциклопедії», відродження Добровільного товариства сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ).

А після початку окупації частини території України, Росія активно почала задіювати власні ідеологічні ресурси для здійснення ефективної пропаганди як на своїх громадян, так і громадян України, які опинились на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ). Особлива увага направлена на дітей та молодь, вважаючи їх виховання у дусі російського патріотизму одним з пріоритетних завдань російського уряду, про що неодноразово наголошував президент Російської Федерації (далі – РФ) Володимир Путін.

Так, у 2022 році за ініціативи президента РФ Володимира Путіна відбувається відновлення діяльності дитячих рухів як правонаступників піонерії, які активно поширюють свою діяльність і на тимчасово окупованих територіях України, а також відроджується діяльності просвітницького товариства “Знаніє”, яке має радянське минуле (рос. – просветительское общество «Знание», далі по тексту – “Знаніє”).

Товариство “Знаніє” – старий новий інструмент пропаганди

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 2

Просвітницьке товариство “Знаніє” було започатковане у 1947 році диктатором Йосипом Сталіним як повністю підконтрольна Центральному Комітету Комуністичної партії Радянського Союзу система організацій, яка здійснювала радянську пропаганду під виглядом просвітництва. Про основну функцію агітації та пропаганди цього товариства в радянський час зазначають і російські науковці.

Високо оцінюючи наявність такого інструменту впливу, президент РФ Володимир Путін видав указ про відродження товариства “Знаніє” у 2015 році. Незадоволений результатом пропагандиської роботи товариства, у 2021 році Путін заявив про його неефективність і закликав перезапустити товариство на «цифровій платформі». «В останні роки воно (прим. – йдеться про товариство “Знаніє”) начебто існує, але начебто його ніхто й не помічає», — говорить президент РФ (прим. – авторський переклад). Примітно, що ідею осучаснення товариства Володимиру Путіну на засідання наглядової ради АНО “Росія – країна можливостей” озвучив переможець конкурсу “Лідери Росії. Політика” Максим Древаль, який в подальшому і очолив це товариство “Знаніє”.

Монополія на інформацію

У 2021 році “Знаніє” не тільки “оцифрували”, а й зробили його основним просвітницьким органом, фактично монополізувавши.  Це стало можливим завдяки внесенню змін до Федерального закону “Про освіту в Російській Федерації” (рос. – Федеральный закон “Об образовании в Российской Федерации”). Вказаними змінами було додано поняття “просвітницька діяльність”, займатися якою “поза межами освітніх програм” можна лише за погодження з Урядом РФ, який встановлює порядок, умови та форми ведення просвітницької діяльності. Таким чином, під нагляд органів центральної влади РФ потрапили будь-які лекції, зустрічі, семінари, а також відео-уроки або подкасти. 

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 3

Ще на етапі розгляду в Держдумі РФ, просвітницький законопроєкт критикували за його репресивний та цензуруючий характер. Наукова спільнота зазначила, що впроваджується заборона на будь-який обмін знаннями, понад 400 науковців та популяризаторів науки підписали декларацію з вимогою відкликання з Держдуми цей законопроєкт.

Навіть державний орган Рахункова палата РФ зазначила в своєму висновку, що законопроєкт може призвести до обмеження діяльності некомерційних організацій та дискусійних майданчиків. Незважаючи на всі заперечення, зміни до законодавства щодо просвітницької діяльності прийняті, з аргументацією: “Відсутність відповідного правового регулювання створює передумови для безконтрольної реалізації антиросійськими силами в шкільному та студентському середовищі під виглядом просвітницької діяльності широкого кола пропагандистських заходів, у тому числі підтримуваних з-за кордону та спрямованих на дискредитацію проведеної в Російській Федерації державної політики, перегляд історії, підрив конституції” (прим. – авторський переклад).

Роль “Знанія” у війні проти України

Відтак, з встановленням державного контролю над просвітницькою діяльністю в товариства “Знаніє” починається новий етап його діяльності.

Новий генеральний директор

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 4

В травні 2021 року на III з’їзді товариства «Знаніє» обирають нового генерального директора – Максима Древаля, саме того, що запропонував президенту В.Путіну осучаснити товариство.

Нова наглядова рада з вищими посадовими особами РФ

До складу наглядової ради ввійшли ряд посадових осіб: перший заступник керівника Адміністрації президента РФ Кирієнко С.В., помічники президента РФ Мединський В.Р., Орєшкін М.С., Фурсенко А.О., міністр освіти РФ Кравцов С.С., міністр науки та вищої освіти РФ Фальков В.М., керівниця Федерального агентства у справах молоді Разуваєва К.Д., більшість з яких здійснюють керівництво і загальноросійським громадсько-державним рухом дітей та молоді «Рух перших», що свідчить тотальний контроль держави.

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 5
“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 6

Збільшення фінансування товариства в 20 разів

Зі 100 млн руб. на рік до 2 млрд. руб., що еквівалентно більше 22,5 млн доларів США.

Новий логотип

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 7

Створено новий логотип, який містить символ z (прим. – “z” став неофіційним символ російського вторгнення в Україну)

Поширення діяльності на ТОТ України

Товариство поширило свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України – Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській областях та АР Крим, де відкрито представництва та здійснює русифікації місцевого українства населення, зокрема дітей. Для прикладу, в грудні 2023 року представниками товариства “Знаніє” у Запорізькій області відбулася просвітницька акція «Досягнення Росії».

Соловйов, Пєсков, Шойгу і навіть сам Путін стали лекторами Товариста

Зміни відбулись і в тематиці лекцій, а також складі лекторів – російський пропагандист Володимир Соловйов, прес-секретар президента РФ Дмитрій Пєсков, міністр оборони Сергій Шойгу, а також сам президент РФ Володимир Путін стали новими лекторами товариства, які під час заходів схвалювали війну Росії проти України, поширювали прокремлівська дезінформація та пропаганду війни, російські наративи про велич Росії, ворожий західний світ, небезпеку НАТО, героїзм військовослужбовців РФ, які беруть участь в війні в Україні, розробку бойових роботів, діяльність наукових рот тощо.

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 8

Оновлене «Знаніє» є одним з розробників ідеологічних курсів для школярів та студентів «Розмови про важливе» та «Основи російської державності», товариство також розробило проект «Знанієя.Герої», в рамках якого художники створили 22 комікси про «подвиги» учасників війни проти України — нині друковані видання графічних новел дарують дітям на окупованих територіях України.

Ще одним напрямом діяльності товариства “Знаніє” є участь в проєкті “Університетські зміни”, яка полягає в проведенні для дітей лекцій та військово-патріотичних просвітницьких заходів, грунтуючись на цілях товариства виховання патріотизму та боротьбою з  фальсифікацією історії”. Фактично, під час таких лекцій дітям доноситься інформація про возвеличення Росії, героїзуються та романтизується період Великої Вітчизняної війни, проводяться паралелі з війною на території України, а також про “повернення територій” (прим. – йдеться про ТОТ України).

“Монополія на правду” або навіщо Росії товариство “Знаніє” - картинка 11

Для прикладу, у Липецькому державному педагогічному університеті товариством «Знаніє» була організована зустріч дітей з учасниками війни в Україні.

Зважаючи на масштабність товариства “Знаніє” та залученість до його реалізації вищого військово-політичного керівництва РФ, можна зробити висновок, що Росія ставить за мету виховати нове покоління молоді, яке буде мати викривлене та хибне уявлення про історичні та політичні процеси в світі, нести тезу своєї унікальності та “особливої місії Росії в історії”, як борця з “фашизмом” та споконвічними ворогами з метою підвищення рівня мілітаризації суспільства для проведення подальшої агресивної політики проти сусідніх країн. 

За здійснення діяльності, спрямованої на поширення прокремлівської дезінформації, пропаганду війни, а також русифікацію населення на тимчасово окупованих територіях України, в грудні 2023 року товариство “Знаніє” потрапило до санкційних списків Європейського Союзу та Швейцарії. Запроваджені санкції є важливим кроком для припинення безкарних дій Росії, але важливо продовжувати здійснювати тиск та наголошувати на важливості накладення персональних санкцій на керівництво товариства, зокрема, генерального директора, який особисто відповідальний за реалізацію всіх заходів “Знанія” та який досі не притягнутий до відповідальності. 

Стаття підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією