Інформаційний огляд “Таймер зворотного відліку: діти й війна” (24.05-23.06)
Збігло чотири місяця з початку повномасштабної війни в Україні. Мільйони українських дітей дорослішають в умовах російсько-української війни, отримуючи довічно статус дітей війни й глибокі травми на все життя. Дітей продовжують вбивати й ранити, вони відчувають спеку чи холод підвалів, вони бачать смерть рідних і зруйновані житлові будинки, дитячі садки та школи, вони зрозуміли, що таке втеча, самотність і сирітство.
Аби жодне порушення прав дитини в умовах війни не лишилося непокараним, необхідна кропітка робота з фіксування цих фактів.
У цьому огляді ми пропонуємо короткий опис подій четвертого місяця війни, що унаочнюють шість серйозних порушень, які торкаються дітей в умовах російсько-українського збройного конфлікту.
Основні міжнародно-правові акти, якими керувалися для визначення порушень і які є підґрунтям для захисту дітей у ситуаціях збройного конфлікту:
- Конвенція ООН про права дитини
- Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах
- Женевські конвенції про захист жертв війни
- Додаткові протоколи до Женевських конвенцій
- Конвенція міжнародної організації праці No182 про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці
- Римський статут Міжнародного кримінального суду та низка Ре- золюцій Ради Безпеки ООН, серед яких 1261 (1999), 1314 (2000), 1460 (2003), 1539 (2004), 1612 (2005), 1882 (2009), 1998 (2011) та 2225 (2015)
- Декларації про безпеку шкіл ЮНІСЕФ
Структура інформаційного огляду побудована відповідно до шести серйозних порушень проти дітей під час збройних конфліктів, які є предметом Щорічної доповіді Генерального секретаря ООН «Діти та збройний конфлікт» і Щорічної доповіді Спеціального представника Генерального секретаря у справах дітей і збройних конфліктів. А саме:
- вбивства та каліцтва дітей;
- вербування і використання дітей;
- зґвалтування та інші форми сексуального насильства над дітьми;
- викрадення дітей;
- напади на школи, лікарні та захищених осіб, які пов’язані з ними;
- відмова у доступі до гуманітарної допомоги.
Огляд українською мовою:
Інформаційний огляд «Таймер зворотного відліку: діти й війна (24.05-24.06 2022р.) підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» у межах проєкту «Хроніки зруйнованого дитинства». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program.
Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.