fbpx
Атестат для музиканта: чи є шанс у дитини з Криму потрапити до музичних та медичних українських вишів? - картинка 1

Атестат для музиканта: чи є шанс у дитини з Криму потрапити до музичних та медичних українських вишів?

Минулий рік ознаменувався небувалим результатом в сфері освіти для тимчасово окупованого Криму. Відбулися суттєві зміни в системі отримання документів про освіту та вступу до українських вищих навчальних  закладів для випускників анексованого півострову. Міністерство освіти і науки України запровадило унікальний порядок (Наказ МОН України від 24.05.2016 № 560 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України»), який дозволив кримським дітям отримати атестат по спрощеній процедурі (складання двох іспитів з української мови та історії України) та вступ до вишів по квоті без Зовнішнього незалежного тестування (складання одного профільного іспиту).

Впровадження нового порядку мало і певні недоліки, серед яких терміни впровадження (червень) та обмеження — вступ тільки в 12 ВНЗ тощо. Ще один недолік виявила вступна компанія 2016 року – запропонований порядок поширювався тільки на виші, які знаходилися в системі МОН. Таким чином поза нового порядку залишилися виші, які підпорядковуються іншим відомствам – Міністерству культури, Міністерству охорони здоров’я та іншим. Випускникам з окупованого Криму були недосяжні консерваторії та медичні виші. Що ж змінилося в цьому році?

А в 2017 році в цьому напрямку відбулися певні зміни. Запропонована система вступу через освітні центри «Україна – Крим» була імплементована до Умов прийому до вищих навчальних закладів в 2017 році (Наказ МОН від 13 жовтня 2016 року № 1236). Проте знов таки, все це відноситься до ВНЗ, які знаходяться в сфері Міністерства освіти і науки. А інші виші? На сайтах Міністерства культури та Міністерства охорони здоров’я будь яка інформація з цього питання відсутня. Проте на сайтах «культурних» та медичних вищих навчальних закладів вже з’явилися Правила прийому на 2017 рік. Розглянемо деякі з них.

Сайт Харківський національний університет мистецтв ім. І.П. Котляревського також має Правила прийому 2017. В цих Правилах є інформація щодо дітей з тимчасово окупованого Криму.

Так в п.7 говориться, що «Особливості прийому до ХНУМ імені І. П. Котляревського осіб, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї після 01 січня 2017 року, визначаються Порядком прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року № 560…»

В п.5 Розділу VІ оговорюються питання щодо поданих документів, в тому числі і для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій:

«Вступники, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї після 01 січня 2017 року, … подають документи з урахуванням особливостей, передбачених відповідно до вимог абзаців тринадцятого, чотирнадцятого пункту 3 розділу ІІІ Умов прийому.

От тільки таких пунктів в цих Правилах не має, а в Умовах прийому, які затвердило МОН говориться про те, що «Особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, мають право на участь у конкурсному відборі за результатами вступних іспитів та/або зовнішнього незалежного оцінювання під час вступу до уповноважених вищих навчальних закладів», а це «громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї після 01 січня 2017 року».

І більше жодної інформації щодо тимчасово окупованих територій не має. Спробувати отримати додаткову інформацію за телефоном приймальної комісії не вдалося, так як вона ще не працює.

Виникає питання, чому так ретельно були розібрані Правила прийому? А відповідь проста – схожа ситуація і в інших вишах (десь більше інформації щодо вступників з окупованих територій, десь менше). З однієї сторони питання щодо дітей з окупованого Криму вирішилось, але з іншої сторони – все стало ще більш заплутаним. Адже для вступу випускників з анексованого Криму за особливою процедурою є 12 уповноважених вишів, де вони отримують атестати за спрощеною процедурою, а заклади Мінкультури та МОЗ не відносяться до цього списку. Але в Правилах прийому посилаються на Наказ №560 МОН, де прописується спрощена процедура.

Що ж виходить насправді? Для того щоб вступити до консерваторії дитині з тимчасово окупованого Криму потрібно подати атестат. Але атестат можливо отримати тільки через екстернат, а це біля 28 іспитів разом із ЗНО (дивись проект Положення про екстернат), тому що отримати атестат по спрощеній процедурі можливо тільки для 12 уповноважених вишів.

Підводячи підсумки потрібно зазначити, що  справа зрушилась з місця і для вирішення цього питання потрібно прийняти декілька документів Міністерством освіти, вирішивши питання отримання документів про освіту по спрощеній процедурі.

Олег Охредько,

аналітик ЦГП «Альменда»,