fbpx
Наслідки для кримчан після внесення змін у закон «Про вищу освіту» - картинка 1

Наслідки для кримчан після внесення змін у закон «Про вищу освіту»

Не зважаючи на багаточисленні звернення громадськості, негативну реакцію Уряду та відповідних Міністерств 3 червня 2017 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України № 2026-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України», прийнятий Верховною Радою України 16 травня 2017 року. Проте ознайомитися з текстом закону на сьогодні не можливо. Адже на сайті  Верховної Ради можна ознайомитися лише з проектом закону.

От же, про що ж говорить новоприйнятий Закон? В законопроекті №6116 пропонується внести наступні зміни:

Частину третю статті 44 після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту: “Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання до одного з вищих навчальних закладів, розташованих на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей здійснюється на конкурсній основі за результатами вступних випробувань у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів (наукових установ) України”.

Пункт 2 Розділу XV “Прикінцеві та перехідні положення” доповнити новим підпунктом 19 такого змісту: “розмір квоти для прийому осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, до вищих навчальних закладів, що знаходяться на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей встановлюється у обсязі 1000 місць державного замовлення та розподіляється між вищезазначеними вищими навчальними закладами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України”.

Які ж наслідки для кримчан на даний момент має прийняття цього Закону? Крім негативних – ніяких. Адже цей закон так і не запрацює під час цієї вступної компанії. Чому?

По-перше, Закон вступе в дію тільки через місяць відповідно цього ж самого закону в прикінцевих положення якого написано: «1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через місяць з дня набрання ним чинності». А для цього потрібно ще прийняти ще різні нормативно-правові акти на рівні Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України та безпосередньо самих вишів.  Які ж документи необхідно прийняти? Спеціальне Положення щодо розподілу місць по вишах. Окрім того потрібно внести зміни до Правил вступу до вищих навчальних закладів. А прийняття змін потребує певної бюрократичної процедури: написання змін – громадське обговорення – погодження із другими відомствами – реєстрація у Мінюсті. Тільки після цього вищі навчальні заклади повинні внести зміни до власних Умов (Правил) вступу. А прийом документів завершується наприкінці липня і маючи досвід сучасної української бюрократичної «машини» — це справа багатьох тижнів та місяців. Потрібно ще враховувати ще й спротив чиновників, адже проти цього законопроекту виступали представники як Кабінету Міністрів, так і освітянські чиновники.

По-друге. Хто може скористатися пільгами цього Закону? Тільки ті діти з тимчасово окупованого Криму, які мають «які отримали документ про загальну середню освіту». То б то ті абітурієнти, які отримали Атестат. А це діти, які проходили дистанційне навчання або вступили на екстернат. Щодо дистанційного навчання для тимчасово окупованого Криму можна просто промовчати. А відповідно новоприйнятого Положення про екстернат для отримання атестату потрібно пройти спрощені складну процедуру, а саме – отримати Свідоцтво про базову освіту (4 річних оцінювання та 3 іспити з Державної Підсумкової атестації) та Атестат (десь 18 річних оцінювань з усіх предметів, які є в додатку до атестату і 3 ДПА, які складаються через Зовнішнє Незалежне Оцінювання). А для складання ЗНО потрібно було зареєструватися. Проте реєстрація на основну і додаткову сесії ЗНО вже завершився.

Підводячи підсумки потрібно визнати, що окрім шкоди через дезорієнтування кримчан, новоприйнятий Закон більше нічого не приніс.

І на останнє потрібно нагадати, що продовжує діяти система вступу для дітей з тимчасово окупованого Криму через Освітні центри «Крим Україна» (більше інформації можливо отримати на сторінках сайту ІА «Голос Криму» або Центру Громадянської Просвіти «Альменда»).

Олег Охредько,

аналітик ЦГП «Альменда»