fbpx
Закрите обговорення та презентація Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму» - картинка 1

Закрите обговорення та презентація Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму»

27 липня наша організація – ЦГП “Альменда” – організувала закриту презентацію Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму»  та обговорення в Українському кризовому медіа-центрі відбулась. 

З початку повномасштабного вторгнення Росія почала активно встановлювати меморіальні дошки на закладах освіти окупованого Криму загиблим військовим під час так званої «СВО». Серед найголовнішого з Дослідження:

  • частина дошок присвячена тим військовослужбовцям, які під час окупації Криму у 2014 році були дітьми, і тому починаючи з 2014 року навчались за російським програмами і перебували під російським ідеологічним впливом, в тому числі російського мілітаризму;
  • дошки встановлюються саме на стінах навчальних закладів, де навчались загиблі (здебільшого заклади середньої освіти: школи і технікуми), для здійснення ідеологічного впливу на підростаюче покоління кримських школярів.

Після короткої презентації Дослідження його авторкою – Анастасією Воробйовою, та доповідей спікерів відбулося закрите обговорення за участі представників державних органів та громадських організацій, закладів вищої освіти.

Закрите обговорення та презентація Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму» - картинка 2

Юлія Усенко. Закрита презентація Дослідження Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму від ГО ЦГП Альменда

На початку заходу Голова Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу генерального прокурора України – Юлія Усенко підкреслила важливість обговорюваної теми – мілітаризації та індоктринації дітей на окупованих територіях: «Це надзвичайно важливий фокус нашої уваги для того, щоб ми мали можливість документувати, фіксувати і фактично створювати історичну памʼять того, що робить РФ з нашими дітьми, починаючи з 2014 року».

Закрите обговорення та презентація Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму» - картинка 3

Віталій Огієнко. Закрита презентація Дослідження Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму від ГО ЦГП Альменда

Ольга Скрипник, Голова правління Кримської правозахисної групи коротко розповіла про практику незаконної, примусової мобілізації в Криму. А Віталій Огієнко – головний спеціаліст відділу аналізу тоталітарних режимів Управління наукового забезпечення політики національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті розповів про проблеми формування спільної колективної пам’яті українців: про виклики та необхідні дії.

Закрите обговорення та презентація Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму» - картинка 4

Ольга Скрипник. Закрита презентація Дослідження Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму від ГО ЦГП Альменда

Під час дискусії учасники заходу обговорили такі питання:

  • Яке має бути ставлення до дітей, які зазнають мілітаризації та виховуються на “героїчних подвигах” людей на меморіальних дошках?
  • Що робити з російською меморіалізацією пам’яті після деокупації?
  • Чи можемо ми вже зараз закласти підґрунтя для запобігання внутрішніх конфліктів між дітьми та молоддю після деокупації, які виховані на різних героях?

До дискусії долучилися Заступниця Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим – Ольга Куришко, представник Офісу генерального прокурора України – Станіслав Петренко, представниця Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – Алла Тарасюк та Ольга Оліфер, прокурор Прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополь – Ольга Пірогова, представниця Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій – Ольга Тилініна, представниця Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля – Світлана Кузьміна, юристка Регіонального центру прав людини – Катерина Рашевська та керівниця напрямку національної адвокації ЦГП “Альменла” – Валентина Потапова. 

Закрите обговорення та презентація Дослідження «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму» - картинка 5

Головне питання обговорення – що міжнародним інституціям та українським державним органам потрібно робити вже сьогодні, щоб сповільнити процес мілітаризації та виховання “універсальних солдатів” та як коректно висвітлювати цю тему, щоб не підтримувати іноземний наратив “деокупація Криму призведе до внутрішніх конфліктів”.

В ході дискусії було висунуто багато ідей та пропозицій щодо 

  • юридичної кваліфікації дій Росії щодо мілітаризації дітей на окупованих територіях та їх призову в Збройні сили РФ;
  • комунікації та висвітлення в українському суспільстві теми наслідків мілітаризації дітей в окупованому Криму сьогодні та після деокупації.
Ознайомитись із дослідженням «Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму»  можна за посиланням.
Моніторинговий звіт підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.