fbpx
Дослідження “Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму” - картинка 1

Дослідження “Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму”

Виховати справжніх патріотів Росії, які, якщо потрібно, зі зброєю в руках будуть захищати “Вітчизну” – така ціль Росії на окупованих територіях. І на жаль, така політика має свої смертельні наслідки – доказом цьому є меморіальні дошки загиблим під час так званої  “СВО” на стінах закладів освіти тимчасово окупованого Криму. Деяким з них на момент окупації було від 12 років – і вони повністю відчули на собі політику знищення української ідентичності, мілітаризаії та зросійщення, які активно впроваджувала Російська Федерація та окупаційний уряд Криму протягом останніх 9 років. 

Ці дошки є фінальною точкою процесу мілітаризації та русифікації дітей, які навчались в закладах освіти тимчасово окупованого Криму. Ці смерті Росія використовує для мотивації інших дітей, які навчаються там зараз – любити “свою Родину”, ненавидіти “ворогів” – Україну, “колективний Запад”, “НАТО” та бути готовими захищати Росію і врешті “героїчно” померти за неї. 

Дослідження аналізує практики встановлення на фасадах навчальних закладів окупованого Криму меморіальних дошок на честь загиблих під час нової фази російсько-української війни або так званої «Спеціальної військової операції» (надалі у тексті – так звана «СВО»), яку Російська Федерація розпочала проти України 24 лютого 2022 року.

Метою дослідження є встановлення зв’язку між політикою мілітаризації, впровадженою Російською Федерацією в закладах освіти окупованого Криму, і впливом на свідомість дітей, які навчалися і навчаються в умовах окупації. У цьому сенсі меморіальні дошки, з одного боку, є наглядним доказом згубності мілітаристських наративів для дітей і молоді, а з іншого боку, встановлення їх на закладах освіти є додатковим інструментом мілітаризації майбутніх поколінь.

З відкритих джерел зібрано інформацію про 59 дошок, 33 з яких належать особам, народженим після 1998 року. Детально досліджено біографію 29 з них. Щодо кожного зібрана інформація з відкритих джерел, включно з ресурсами окупаційних адміністрацій і сторінками в соцмережі «Вконтакте». Використання даних соцмережі «Вконтакте» зумовлено тим, що після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України більшість інформації від представників окупаційної влади опубліковано саме в цій соціальній мережі, тому вона зараз є фактично єдиним можливим джерелом доступу для отримання необхідних відомостей. Тими самими міркуваннями обумовлено використання власне російських і окупаційних джерел.

Інформація, репрезентована у цьому звіті, має за мету фіксацію злочинів Російської
Федерації та боротьбу з поширюваною нею дезінформацією.

Автори дослідження були обмежені лише доступними для них ресурсами. У більшості навчальних закладів, де навчались загиблі, діють загони Юнармії, кадетські класи, але не на всіх сайтах збережена інформації за роки навчання осіб, що теж обмежувало роботу дослідників.

Прочитати або Завантажити  повний текст дослідження:

Моніторинговий звіт підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.