fbpx
Тендер на проведення соціологічного дослідження щодо інтеграції студенства з тимчасово окупованих територій - картинка 1

Тендер на проведення соціологічного дослідження щодо інтеграції студенства з тимчасово окупованих територій

  1. Опис проблематики
  2. Мета та завдання дослідження
  3. Дослідницькі питання 
  4. Цільова аудиторія
  5. Терміни та вимоги до надавача послуги

В рамках реалізації проєкту «Захист дитинства: справедливість та реінтеграція для дітей з TOT» ГО «Центр громадянської просвіти “Альменда”» буде проводити соціологічне дослідження щодо інтеграції студенства з тимчасово окупованих територій. 

Опис проблематики

Студенти, які вступають до закладів вищої освіти України (далі – ЗВО)  під час інтеграції в освітнє середовище (зокрема через дистанційну освіту) та локальні громади  потребують додаткової підтримки та запобіганню упередженого ставлення.

Процесу інтеграції студентів і студенток після вступу у ЗВО, з боку університетів, місцевих громад та держави досі приділяють мало уваги. Водночас діти/молодь стикається з багатьма проблемами після переїзду, з якими їй часто складно впоратися самостійно, тому потенційно може покинути ЗВО  через фінансове становище, неможливість отримання місця у гуртожитку або оренди житла, складнощі в соціальній інтеграції, і повернутися на ТОТ.

Згідно з попереднім опитуванням, одним із чинників, який впливає на інтеграцію студентства з ТОТ, є його фінансова стабільність, оскільки, на відміну від своїх однокурсників, студенти й студентки з ТОТ мають обмежені можливості отримання додаткової допомоги від батьків з певних причин (скрутне становище родини, обмеження безготівкових переказів з ТОТ тощо)  Кожному другому студенту/другій студентці грошей вистачає лише на їжу й проїзд, а кожному п’ятому й на це не вистачає. Щоб мати гроші на життя, третина респондентів і респонденток паралельно з навчанням працює, що, вірогідно, не може не впливати на якість їхнього навчання. 

У таких умовах важливими для їх підтримки є академічна та/або соціальна стипендії, а також соціальні виплати для ВПО (далі – ВПО). Про цю допомогу від держави згадали багато респондентів і респонденток. 

Крім того, негативно на інтеграцію може впливати упереджене ставлення до студентів/студенток, які перебували в тимчасовій окупації та приїхали навчатися на підконтрольні українській владі території. 

Щодо упередженого ставлення під час інтеграції у більшості не виникає складнощів із соціальним оточенням (викладачі, однокурсники й одногрупники) під час навчального процесу. Утім, варто звернути увагу на те, що майже кожен п’ятий студент/студентка відчули «особливе» ставлення до себе. Однак зібраних даних недостатньо, щоб дійти загального висновку про упереджене ставлення до студентства з ТОТ. 

Факторами, які впливають на процес інтеграції молоді з ТОТ, є мовна адаптація до навчального процесу. Кожен другий респондент/респондентка вказали, що потребує додаткових адаптивних програм і підготовчих курсів, і не лише з предметів, які не вивчають на ТОТ (українська мова й історія України), а і з інших навчальних дисциплін. Отже, тривале перебування поза навчальним процесом за українськими державними стандартами й потребу подолання освітніх розривів також треба враховувати під час удосконалення доступу до реалізації права на освіту мешканців ТОТ.

Варто  визначити окремі виклики щодо інтеграції в український освітній простір, які пов’язані зі здобуванням освіти дистанційно студентами, що перебувають на ТОТ. Серед чинників, які впливають на інтеграцію, є організація навчання в синхронному та асинхронному форматі, наявність доступу до навчальних матеріалів, обмежений доступ до інтернету (зокрема відео зв’язок)  через дії окупаційної влади, відсутність програм щодо відновлення громадянської ідентичності  тощо. 

Мета та завдання дослідження

Метою цього дослідження є виявити, які чинники сприятливо впливають на рішення про вступ до українських ЗВО й інтеграцію студентства з ТОТ, а які — негативно, а також встановити загальний рівень його інтеграції в нову спільноту та виклики, які потребують рішень влади, ЗВО, НУО/ОГС , і на основі отриманих даних розробити відповідні рекомендації.

Завдання дослідження:

  1. Виявити динаміку та еволюцію викликів інтеграції (порівняння з попереднім дослідженням)  й проаналізувати проблеми, з якими стикається молодь із ТОТ перед вступом у ЗВО України та після нього.
  2. Виявити основні джерела інформації та шляхи комунікації з ТОТ  (сайти, соцмережі тощо) через відкрити запитання.
  3. Виокремити чинники, які впливають на інтегрованість студентів і студенток — ВПО, а саме: виявити й проаналізувати проблеми під час інтеграції  до навчального процесу й  в громади, які приймають таку молодь (в тому числі рівень упередженого ставлення, соціальної підтримки, фінансової підтримки тощо)   або комфортність під час навчального процесу
  4. Визначити рівень задоволення освітніми послугами що надають дистанційно ЗВО студентам, що перебувають на ТОТ, а саме: відповідність дистанційної освіти набуття кваліфікації та зв’язку з Україною, чи задовольняє освітній процес (практичні завдання, семінари, оцінки…), матеріально-технічне забезпечення дистанційної освіти,  організація дистанційного навчання, комунікація з викладачами тощо.
  5. Скласти соціально-демографічний портрет студентів та визначити мотивацію вступу до українського ЗВО.

Дослідницькі питання 

(можливість зміни на етапі  узгодження методології)

  • Що мотивувало студентів вступати до ЗВО України й з якими викликами вони стикалися?
  • Які канали отримання інформації  та комунікації з ТОТ найбільш ефективні  (відкриті питання)? 
  • Як проходить інтеграція студента в Україні, які потреби/ труднощі фінансові, матеріально-технічні  виникають під час інтеграції?
  • Які складнощі в соціальній інтеграції виникають у студентства з ТОТ?
  • Які складнощі /переваги отримання вищої освіти дистанційно ? 
  • Хто з ТОТ обирає стать студентом/студенткою українських закладів освіти? (соціально-демографічний портрет студентів)

Цільова аудиторія

Цільовою аудиторією дослідження є студентство українських закладів вищої освіти, що перебували/перебувають на ТОТ України та які вступили до ЗВО у  2023–2024 н.р. Загальна кількість осіб, які зареєстровані на ТОТ, проживають там або переселились з ТОТ в календарний рік вступу та вступили до українських закладів вищої освіти у 2024 році складає 10 029 осіб. 

Серед студентства важливо відрізняти потреби двох груп:

Група 1. Студенти, що здобувають освіту та перемістилися на контрольовану українським урядом територію

Група 2. Студенти, що здобувають українську освіту безпосередньо знаходячись на ТОТ

Терміни та вимоги до надавача послуги

Період надання послуги: Травень – вересень 2025 року (до завершення всіх активностей)

Місце надання послуг: Підконтрольні території України.

Вимоги до надавача послуги

  • Мати позитивний досвід проведення репрезентативних кількісних соціологічних досліджень у соціальній сфері.
  • Володіти експертизою у сфері захисту права на освіту мешканців ТОТ та соціального захисту студентів внутрішньо переміщених осіб.
  • Наявність відповідних реєстраційних документів (виписка або копія актуального Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, витяг з Реєстру платників податків, мати відповідні КВЕДи для надання послуг).

Попередні умови оплати: 50% – після розробки і затвердження інструментарію замовником; 50% – після завершення всіх робіт згідно ТЗ (за домовленістю).

Попередній зміст послуги: 

  • Розробити методологію проведення соціологічного дослідження у формі опитування  у співпраці з Замовником (українською);
  • Узагальнення результатів проведених раніше досліджень по темі – аналітична записка;
  • Проведення репрезентативного кількісного дослідження (Цільова аудиторія: ч-ж, є студентство українських закладів вищої освіти, що перебували/перебувають на ТОТ України та які вступили до ЗВО у 2023 –2024 н.р);
  • Аналіз та результати: кількісні дані відповідно до завдань дослідження, кількісні та якісні дані щодо основних джерел інформації та шляхів комунікації з ТОТ,  кількісні та якісні дані щодо чинників, які впливають на рівень інтеграції студентів ВПО, якісні дані щодо комфортності отримання освіти через дистанційні формати, рекомендації щодо формування політики додаткової підтримки та запобіганню упередженого ставлення до студентів ТОТ на основі отриманої інформації, аналітичний звіт, який міститиме розгорнуту інформацію та висновки за результатами кількісного, якісного дослідження.
  • Резюме дослідження в цілому (українською).
    Зауважимо: ми забезпечуємо рекрутинг респондентів. Важливо провести опитування респондентів в травні-червні 2025 року.

Порядок подання пропозиції:

  • надіслати заповнений Додаток №1, відсканований, з підписом/печаткою керівника;
  • копія реєстраційних документів (виписка або копія актуального Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, витяг з Реєстру платників податків, відповідні КВЕДи для надання послуг);
  • інформація про профіль діяльності компанії (принаймні 2 років підтвердженого досвіду у відповідній сфері);
  • інші документи, що вважаєте за потрібне.

Строк подачі пропозиції: по 9 травня 2025 року. Зауважимо: всі цінові пропозиції надсилайте тільки на пошту tender@almenda.org, в темі листа зазначивши “Цінова пропозиція на тендер щодо проведення соцопитування студентів” та з прикріпленими установчими документами.

Контактна інформація: Клименко Анна,  проєктна менеджерка ГО «Центр громадянської просвіти “Альменда”», tender@almenda.org

Перегляньте Додаток №1. Специфікація до Тендерного Запрошення (ТЗ) щодо послуг з проведення соціологічного дослідження щодо інтеграції студентства з тимчасово окупованих територій.