fbpx
Школи в евакуації – невидимі школи, які єдині продовжують тримати звʼязок з дітьми в окупації - картинка 1

Школи в евакуації – невидимі школи, які єдині продовжують тримати звʼязок з дітьми в окупації

Школи в евакуації – невидимі школи, які єдині продовжують тримати звʼязок з дітьми в окупації - картинка 2

Валерія Куберська, юристка

За інформацією окупаційної влади ТОТ Херсонської області 1 вересня 2023 року до шкіл на цих територіях пішло біля 21 000 дітей, а минулого року 18 000 учнів. Всього за їх інформацією станом на 1 вересня 2023 року на ТОТ Херсонської області працює 92 школи. На ТОТ Запорізької області окупаційна влада повідомляє про ще більшу кількість учнів та шкіл – 40 000 дітей, з них 3 300 першокласників та 172 школи.

Тобто всього на новоокупованих територіях відповідно до інформації окупаційної влади перебуває 61 000 учнів, а навчальний процес відбувається в 264 школах.

Ми не можемо стверджувати про достовірність цих фактів, але навіть, якщо цифра менша, вона все одно вражає.

Всі ці діти, на жаль, щоденно піддаються російській пропаганді через освіту, яка спрямована на індоктринацію дітей та знищення будь-якого українознавчого компонента.

І єдиний спосіб тримати звʼязок з цими дітьми та протистояти цій пропаганді – це українська дистанційна освіта. 

Розуміючи це, Росія всіляко контролює чи  навчаються діти в українській школі та через примус і погрози батькам перетягує дітей в окупаційні школи, де заняття проходять офлайн, що ускладнює, а іноді навіть унеможливлює паралельне навчання дітей в українських школах.

Тож яка ситуація в Україні з українськими школами в евакуації, які виїхали з окупації, але мають звʼязок з батьками та дітьми в окупації? Як працюють ці школи, а головне як працюють вчителі?

Щоб вияснити це, ми поспілкувалися з вчителькою дистанційної школи, яка виїхала з окупованого міста в Запорізькій області, та зібрали статистичну інформацію, а також нормативно-правову базу.

Українська статистика.

Відповідно до даних, які були надані нам Міністерством освіти України після нашого запиту на тимчасово окупованих територіях Запорізької області: 

  • жоден заклад загальної середньої освіти області не надає освітні послуги за державними стандартами освіти України з тимчасово окупованих територій після повномасштабного вторгнення Росії 
  • 36 закладів загальної середньої після повномасштабного вторгнення пішли на співпрацю з країною-агресором та здійснюють освітню діяльність за державними стандартами освіти РФ
  • 203 закладів загальної середньої освіти, які зареєстровані на тимчасово окупованій території Запорізької області, проте провадять освітню діяльність дистанційно за державними стандартами освіти України.

Щодо ТОТ Херсонької області нам була надана наступна інформація:

  • 230 закладів загальної середньої освіти залишилися на тимчасово окупованій території Херсонської області 
  • щодо кількості закладів загальної середньої освіти, що знаходяться на тимчасово окупованій території Херсонської області, і пішли на співпрацю з країною-агресором та здійснюють освітню діяльність за стандартами освіти російської федерації, то Управління освіти і науки Херсонської обласної військової адміністрації не володіє достовірною інформацією
  • 65 закладів загальної середньої освіти, що зареєстровані на тимчасово окупованій території Херсонської області, провадять освітню діяльність дистанційно за державними стандартами України.

Тобто відповідно до інформації наданої МОН 268 закладів загальної середньої освіти лише з новоокупованих територій Херсонської та Запорізької областей працюють в евакуації дистанційно.

Цифра не маленька, і це лише по новоокупованій території, проте чи є спеціальний нормативний акт, розпорядження чи накази МОН щодо роботи цих закладів? Та як працюють вчителі таких шкіл? 

Нормативно-правова база щодо роботи шкіл в евакуації?

Наразі є чинним Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затверджене Наказом МОН № 1115 від 08.09.2020 (в редакції від 11.04.2023), яке у свою чергу  зазначає, що системотехнічне забезпечення дистанційного навчання в закладі освіти забезпечує засновник закладу освіти (апаратні засоби, програмне забезпечення загального та спеціального призначення, яке має бути ліцензійним або побудованим на програмних продуктах з відкритими кодами; технічна/сервісна підтримка для забезпечення безперервної роботи платформи дистанційного навчання і так далі). 

З огляду на інтерв’ю педагога, розуміємо, що не всі ці пункти реалізуються на практиці.

Відповідно до інформації, наданої педагогом, що здійснює свою освітню  діяльність в евакуації, керівництво закладу освіти у 2023-2024 навчальному році рекомендує використовувати в роботі наступні акти:

Всі ці документи деталізують процес навчання в умовах воєнного стану, розробку календарно-тематичного плану та оцінювання здобувачів освіти. При цьому, наприклад, Наказ № 563 спрямований виключно на дітей, які вимушено знаходяться за кордоном, тоді як про дітей, що залишились на тимчасово окупованих територіях майже не згадується.

Так само й в інших актах немає конкретики щодо навчання осіб, які перебувають в окупації. Проаналізувавши це, можна дійти висновку, що існує необхідність у створенні уніфікованого документа, який би чітко регулював процедуру надання освіти для дітей в окупації.

​​А що говорять самі вчителі шкіл в евакуації, які продовжують викладати дітям в окупації? 

Щодо режиму роботи вчителів та ресурсів 

Відповідно до нормативних актів, при дистанційній формі роботи навчального закладу, синхронне викладання уроків становить не менше 30%. А у деяких школах у минулому навчальному році синхронне викладання складало 50% за рішеннями педрад цих закладів.

У цьому навчальному році було прийняте рішення синхронно проводити 100% уроків.

Навчальний день таким чином складає біля 7 годин. При цьому у ZOOM урок триває 30 хвилин, а 15 хвилин учні повинні працювати самостійно. А увечорі ще й консультації для дітей з ТОТ та тих, хто навчається за кордоном.

Онлайн платформи для дистанційних занять у нас немає, тому використовуємо Google-класи і то від імені учнів, тому що за вчительські потрібно платити. Інтернет, павербанки, проведення оптоволоконного зв’язку – все це за власний рахунок.

Щодо оплати праці.

“Оплата нашої праці – вчителів, заклади яких виїхали з ТОТ і працюють дистанційно, вона менша. 

Зарплата вчителя складається з багатьох складових: сама ставка вчителя маленька, але до неї додається відсоток за категорію (старший вчитель, вчитель методист), за вислугу років (скільки працюєш), 20% класне керівництво. А також з місцевого бюджету сплачується відсоток за престижність – від 5% до 20%. Відповідно у нас найменший відсоток виплат з місцевого бюджету – 5% Тобто в Україні виходить не престижно працювати в таких школах, як моя, яка виїхала з окупованої території. І ми, вчителі, це дуже відчуваємо”. 

А минулого року у нас була ситуація, коли затримали виплату зарплати і заплатили в наступному вже з надбавкою 30%. Але потім нам повідомили, що у звʼязку з тим, що аміністрація не перераховувала ще нічого на військові податки, то у нас забрали 25% надбавки, а 5% залишили. Я думала, що у нас не можуть без дозвола працівника забрати зарплату, але ні. 

А що з оплатою праці вчителів колаборантів, скільки платить Росія. 

“Я знаю, що в моєму окупованому місті, 100 000 рублів в минулому році отримала директорка. Вчителі отримують десь 40 000 рублів, в залежності від категорії. Для кращого розуміння, курс був 1:1 чи 1:2”. 

Висновки. 

Під час інтерв’ю з вчителем були окреслені проблемні питання, з якими стикається чи не кожен педагог в евакуації. Дане питання – роботи шкіл, які знаходяться в евакуації, справедливої оплати праці вчителів евакуйованих шкіл потребує ще більшого дослідження.

Але вже зараз зрозуміло, що є сенс створити окремий нормативний акт, який би міг врегулювати діяльність закладів загальної середньої освіти, які опинились в евакуації у зв’язку з окупацією та були змушені запроваджувати дистанційне навчання. Так як низка питань залишається відкритими, не дивлячись на наявні роз’яснення Міністерства освіти і науки України. 

Так було б доречно додатково роз’яснити яким чином педагоги забезпечуються необхідною технікою та ліцензійним програмним забезпеченням для викладання та створити діючий механізм їхнього забезпечення цим, встановити справедливу оплату праці для педагогів, які навчають дітей в таких складних умовах як евакуація, а також роз’яснити питання, що постають у вчителів у зв’язку із навчанням дітей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.

Стаття підготовлена Центром громадянської просвіти «Альменда» у рамках проєкту «Кроки назустріч один одному: наближення реінтеграції молоді з ТОТ». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, репрезентовані у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки