Російська молодіжна політика: рух “Двіженіє пєрвих”
В умовах окупації молодь стає однією з ключових категорій населення, на яку окупаційна влада прагне впливати і маніпулювати. Це пояснюється тим, що саме молоде покоління формує основу майбутнього суспільства, і його світогляд, ідентичність та лояльність стають пріоритетними об’єктами для контролю окупантами. Російська Федерація (далі – РФ або Росія), розуміючи це, активно використовує молодіжну політику як інструмент знищення української ідентинтичної молодих людей на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ), задля їх інтеграції у російське середовище.
Федеральним органом виконавчої влади РФ, який безпосередньо здійснює функції з впровадження державної молодіжної політики, є Федеральне агентство у справах молоді (далі – Росмолодь), підпорядковане Уряду РФ. На регіональному рівні, зокрема й на ТОТ, ці повноваження виконують профільні органи: міністерства, комітети чи управління (наприклад, т.зв. “міністерство з молодіжної політики Запорізької області”).
Слід зауважити, що реалізація молодіжної політики не обмежується лише діяльністю Росмолоді та окупаційних “молодіжних” відомств. Важливу роль у цьому процесі відіграють й інші російські державні структури, такі як Міністерство науки і вищої освіти та відповідні регіональні міністерства. А також різні молодіжні організації – “Юнармія”, “Двіженіє пєрвих”,“Молода гвардія” та інші, які в короткі строки розгорнули свою роботу на ТОТ і виконують завдання у молодіжній сфері.
Така взаємодія різних структур, які не лише впроваджують пропаганду, а й керують, координують та фінансують цей процес, дозволяє російській владі створити комплексну систему, яка спрямована на індоктринацію молоді на ТОТ.
Більш детально про порушення, які вчиняє Росія на ТОТ під час реалізації молодіжної політики, можна прочитати у Звіті ЦГП “Альменда”. У дослідженні висвітлено використання молодіжної політики як інструменту русифікації, індоктринації і мілітаризації осіб віком від 14 до 24 років.
У цій статті йтиметься про російський рух дітей та молоді “Двіженіє пєрвих” (далі — “Двіженіє пєрвих” або рух), що є найбільшою дитячою та молодіжною організацією РФ. Він діє і на окупованих українських територіях й фактично створений за зразком радянської піонерії.
Наша організація не вперше інформує про діяльність даного дитячо-молодіжного формування. Зокрема, в 2023 році вийшов звіт та стаття , в яких висвітлювалася історія створення руху, його структура та фінансування, статистика відкритих відділень та учасників, а також заходи, які проводилися на той час. Не варто думати, що діяльність “Двіженія пєрвих” досягла свого піку і поступово зійшла нанівець. Навпаки, рух продовжує розширюватися, охоплюючи все більше дітей та молоді, зокрема і з ТОТ, збільшуючи кількість відділень і масштабуючи проведення пропагандистських заходів.
Початок діяльності руху на ТОТ та статистика учасників
“Двіженіє пєрвих” діє на підставі Федерального закону “Про російський рух дітей і молоді” (рос. – федеральный закон “О российском движении детей и молодежи”) та має безпосереднє відношення до молодіжної політики на ТОТ. Участь в ньому має формувати світогляд дітей і молоді на основі “традиційних російських духовних та моральних цінностей”, а також розвивати любов та повагу до “Вітчизни” (прим. – РФ) і почуття особистої відповідальності за свою та її долю, прагнення до самореалізації в Росії і розвиток російського суспільства та держави. За свою протиправну діяльність, пов’язану з військово-патріотичним вихованням дітей та молоді з ТОТ, проведення за їх участю зустрічей з учасниками т.зв. “СВО”, – США, Канада, Швейцарія та ЄС включили рух у відповідні санкційні списки.
Започаткування “Двіженія пєрвих” тісно пов’язане з ТОТ. За російською провладною версією, ініціаторкою створення руху є Діана Красовська (проживала на той момент в м. Севастополь, родом з м. Луганськ). Також, саме на ТОТ були відкриті перші його відділення: у Міжнародному дитячому центрі “Артек” (АР Крим), а також у школі №1 і медичному училищі в м. Генічеськ Херсонської області. На відкритті на ТОТ Херсонщини був присутній Міністр просвіти РФ Сергій Кравцов.
Вибір розпочати діяльність “Двіженія пєрвих” з ТОТ невипадковий та має глибокий символічний зміст: показати, що ці території є невід’ємною частиною Росії, і що вони займають важливе місце у її майбутньому. А присутність на відкритті осередків руху високопосадовців, на кшталт Кравцова, підсилюють цей ефект. Така “першість” також може створити хибне уявлення в людей з ТОТ, і молоді зокрема, про їх “особливий статус та пріоритетність” для влади РФ.
Кількість залучених учасників на ТОТ (інформація взята з відкритих джерел, реальна кількість учасників “Двіженія пєрвих” може бути іншою):
- АР Крим: понад 13 000
- м. Севастополь: понад 10 000
- Запорізька область: 4 215
- Херсонська область: 2000
- Донецька область: понад 16 000
- Луганська область: понад 21 500
Спочатку діяльність руху була спрямована переважно на учнів, а вік учасників обмежувався 18 роками. Однак із січня цього року до “Двіженія пєрвих” можуть приєднуватися молоді люди віком до 25 років, зокрема й ті, що проживають на ТОТ. Ця зміна говорить про прагнення РФ охопити ширшу аудиторію, включно зі студентами вищих навчальних закладів, яка буде піддаватися індоктринації та мілітаризації. Повідомлення про те, що на кінець 2024 року учасниками “Двіженія пєрвих” стали понад 8,5 мільйона осіб (прим. – вся територія РФ і ТОТ), а за рік їхня кількість зросла майже вдвічі, демонструють успішну реалізацію задуму щодо збільшення охоплення.
Артур Орлов: “новий” керівник руху
Одноособовим виконавчим органом “Двіженія пєрвих” є голова правління, який здійснює керівництво поточною діяльністю руху та діє без довіреності від його імені. Цю посаду з грудня 2022 року обіймав Григорій Гуров, для якого сфера молодіжної політики не була новою: з 19 травня 2020 р. по 17 серпня 2021 р. – заступник голови Росмолоді, з 17 серпня 2021 р. і до призначення керівником “Двіженія пєрвих” – заступник міністра науки та вищої освіти РФ Валерія Фалькова. Перебуває під санкціями США, Швейцарії, ЄС та України.
Протягом одного місяця (з серпня по вересень 2024 року), в РФ відбуваються зміни та перестановки в керівництві структур, відповідальних за впровадження молодіжної політики. 14 серпня звільняють голову Росмолоді – Ксенію Разуваєву, яка обіймала дану посаду понад 3 роки. Рівно через місяць (14 вересня), з’являється інформація про призначення керівником Росмолоді Григорія Гурова, а вакантне місце голови правління “Двіженія пєрвих”, указом президента РФ В.Путіна, зайняв учасник т.зв. “СВО” Артур Орлов.
Артур Орлов: хто такий?
За ініціативою Путіна, проводиться активна кампанія з інтеграції військових, які брали участь у війні проти України, в політичний та суспільний простір РФ, зокрема і в молодіжну діяльність. Одним із інструментів цієї політики стала програма “Час героїв” (рос. – “Время героев”), яка покликана адаптувати “ветеранів” до державної служби та підвищити їхній вплив у громадському просторі. Про її початок, Путін оголосив 29 лютого цього року під час свого звернення з Посланням до Федеральних Зборів.
“[…] Вони (прим. – учасники т.зв.”СВО”) і повинні виходити на провідні позиції і в системі освіти та виховання молоді, і в громадських об’єднаннях, у держкомпаніях, бізнесі, у державному та муніципальному управлінні, очолювати регіони, підприємства, зрештою, найбільші вітчизняні проєкти. […] Повторюсь, істинна, справжня еліта – це, всі хто служить Росії, трудівники і воїни, надійні, перевірені, які справою довели свою відданість Росії, гідні люди.
У зв’язку з цим – про нове, вважаю, важливе рішення: вже від завтра, з 1 березня 2024 року, ветерани спеціальної воєнної операції, а також солдати й офіцери, які зараз воюють у діючих частинах, зможуть подати заяву для участі у першому навчальному потоці спеціальної кадрової програми. Назвемо її “Час героїв” […]”
(прим. – переклад автора статті) – пряма мова з виступу Президента РФ В. Путіна.
Одним із учасників цієї програми якраз і став майбутній голова правління “Двіженія пєрвих” Артур Орлов – він же учасник війни проти України і бойових операцій РФ в Сирії.
Біографічна довідка
Артур Валерійович Орлов, російський військовослужбовець, 1989 року народження, уродженець селища Кізнер (Удмуртія, РФ).
У старших класах навчався в кадетському класі. Випускник Казанського вищого танкового командного училища, після якого проходив військову службу в одній з військових частин РФ та в 2016 році був відправлений на війну в Сирію. Учасник т.зв. “СВО”: Орлов командував танковим батальйоном 90-ї гвардійської танкової дивізії Центрального військового округу.
Нагороди та відзнаки Орлова:
- Гвардія майор. Нагороджений 2 орденами Мужності, медалями, зокрема Суворова.
- “За мужність і героїзм, виявлені при виконанні військового обов’язку”, а саме штурму позицій Збройних Сил України в районі Попаснянського району Луганської області, Орлову присвоєно звання “Героя Російської Федерації” з врученням особливої відзнаки – медалі “Золота Зірка”. 21 жовтня 2022 року нагороду “герою” було вручено тодішнім Міністром оборони Росії С.Шойгу.
Під час відбору до програми “Час героїв”, Орлов говорить про те, що питання молодіжної політики та патріотичного виховання потребують особливої уваги з боку держави.
“Я дуже хотів би попрацювати саме з підростаючим поколінням. З одного боку, це дуже вдячна робота – з ними дуже приємно працювати, особливо зі школярами початкових класів. Коли приходиш із ними на бесіду, вони ставлять дуже серйозні запитання. Ну, звичайно, старші класи та студенти, які вже вийшли практично на фінішну пряму, їм дуже потрібні правильні приклади патріотизму та турботи про свою країну”, –
– поділився він.
Та вже з вересня 2024 року, будучи керівником руху, на практиці демонструє дітям та молоді, як “правильно” любити Росію.
“Герої” на параді з Путіним
“Парад Перемоги” 2024 року в Москві став символом піднесення учасників т.зв. СВО, яких РФ прагне представити як “захисників вітчизни”. На параді був особисто присутній Президент РФ В. Путін в оточенні “героїв Росії” – Раїля Габдрахманова, Владислава Головіна (учасник програми “Час героїв”, який 24.12.2024 року очолив “Юнармію”) та Артура Орлова.
За даними theInsider, підлеглі цих осіб (всіх трьох) причетні до воєнних злочинів в Україні. Зокрема, восени 2022 року українські правоохоронні органи звинуватили двох військовослужбовців підрозділу, яким керував Орлов, у зґвалтуванні вагітної жінки на Київщині під час окупації, яке призвело до втрати нею дитини. Інші злочини, які вчиняли підлеглі Орлова, включають катування та вбивства мирних жителів. Хоча Артур Орлов особисто не згадується у вчиненні цих злочинів, в міжнародному гуманітарному праві існує принцип командної відповідальності (command responsibility), який закріплений в Женевській конвенції 1949 року та в Римському статуті Міжнародного кримінального суду. Відповідно до цього принципу військові командири та інші керівники можуть бути притягнуті до відповідальності, якщо: (1) вони знали або повинні були знати про те, що їхні підлеглі вчиняють або збираються вчинити воєнний злочин, (2) вони не вжили необхідних і розумних заходів для запобігання цим злочинам або для покарання винних. Відповідно до цього за згадані вище воєнні злочини у разі доведення, що Орлов знав та не вчинив заходів для запобігання або для покарання винних він також може бути притягнутий до відповідальності, як воєнний злочинець.
Важливо зазначити, що влада РФ не лише ігнорує факти вчинення воєнних злочинів військовослужбовцями, які беруть участь у війні проти України, але й фактично заохочує їх: Орлову присвоєно звання “героя Росії” та згодом призначено керівником “Двіженія пєрвих”.
У 2023 році Євросоюз ввів санкції стосовно командира дивізії, до якої входив очолюваний Орловим батальйон, полковника Раміля Ібатулліна: за те, що його підлеглі “вчиняли акти сексуального та гендерного насильства щодо українського цивільного населення”, а саме “групові зґвалтування”, “зґвалтування вагітної жінки” під Києвом, “вбивство мирного жителя після неодноразового зґвалтування його дружини у присутності їхньої маленької дитини”. Незважаючи на розголос цієї ситуації, Міноборони Росії присвоїло Ібатулліну звання полковника.
Відсутність правової реакції з боку Росії на воєнні злочини, вчинені підлеглими Ібатулліна та Орлова, легітимізує насильство проти цивільного населення. Крім того, російська влада відкрито прославляє вбивства та зґвалтування українських мирних громадян, перетворюючи злочинців на “героїв” для нових поколінь.
Діяльність Орлова, як керівника руху, пов’язана з ТОТ
Вже в перші місяці на посаді керівника “Двіженія пєрвих”, Орлов активно відвідує ТОТ, зокрема, Луганську та Донецьку області, де зустрічається з місцевими молодими людьми. Одним із таких заходів стала його зустріч, разом із керівником Росмолоді Григорієм Гуровим і т.зв. “в.о. міністра молодіжної політики Донецької Народної Республіки” Кирилом Макаровим, з молоддю та членами регіонального відділення “Двіженія пєрвих”. У вересні цього року, також відвідував фінал “Великої перерви” (рос. – “Большой перемены”*) на ТОТ АР Крим, де був задіяний у нагородженні переможців конкурсу. Під час “урочистої” церемонії молодь залучали до розгортання величезних полотен прапора Росії. На фоні цього звучали промови про “любов до батьківщини (прим. – Росії), повагу до її історії та традицій”. Загалом “Велика перерва” наймасштабніший проєкт “Двіженія пєрвих” – за 5 сезонів його учасниками стали понад 6 мільйонів дітей та молоді, зокрема і з ТОТ.
* Всеросійський конкурс “Велика перерва” — масштабний конкурс для дітей та підлітків, проєкт президентської платформи “Росія — країна можливостей”. Проводиться щорічно з 2020 року, включає кілька категорій учасників: учнів з 5 до 10 класу школи та студентів професійних освітніх організацій. Зокрема, залучаються і молоде покоління з ТОТ. Проводиться в кілька етапів, у дистанційному та очному форматі. Очні етапи конкурсу проходять на території РФ.
Ще один масштабний проєкт “Двіженія пєрвих” – мілітаристська гра “Зірниця 2.0” (рос. – “Зарница 2.0.”), яка спрямована на здобуття базових військових навичок і вміння діяти в екстремальних ситуаціях. У ній взяли участь близько 800 тисяч дітей та молоді з усієї Росії, включно з ТОТ, а наставниками у грі нерідко були учасники та ветерани т.зв. “СВО”. Фінал “Зірниці 2.0”, який пройшов у вересні у Волгоградській області РФ, частково припав вже на каденцію Орлова та охопив 600 учасників. Зокрема, команди із ТОТ АР Крим (на фото нижче) та Запорізької області зайняли “переможні” місця.
Під час фінальних випробувань команди демонстрували: знання в області надання першої допомоги у польових умовах; сапери відпрацьовували навички з установки мінних загороджень та розмінування територій; оператори БПЛА вчилися ефективно керувати безпілотними літальними апаратами та протистояти їхнім загрозам; топографи змагалися в навичках орієнтування на місцевості та коригування артилерійського вогню; а воєнкори — у створенні “достовірних інформаційних матеріалів в умовах бойових дій”, а також забезпеченні інформаційної безпеки та роботі з сучасними загрозами в кіберпросторі навчалися політруки. Тобто програма “Зірниці 2.0” – це повноцінна підготовка молоді до воєнних дій, яка включає технічні та тактичні навички, відпрацьовані на практиці. А молоде покоління, яке бере участь у цих заходах, стає потенційним мобілізаційним резервом РФ.
У своєму телеграм каналі, Артур Орлов підтримав вчинок Ігоря Костюка, жителя Маріуполя (прим. – за інформацією Орлова), який зафарбував “позорні написи на будівлях свого рідного міста”, наприклад зображення кольорів українського прапора. Керівник “Двіженія пєрвих”, висловив гордість за хлопця, назвавши його вчинок “прикладом” для молоді.
Також викликає занепокоєння, залучення Орлова до спортивних заходів, таких як хокейна гра на Червоній площі в Москві за участю молодих спортсменів з ТОТ Донецької, Луганської та Запорізької областей. Виглядає так, що “Двіженіє пєрвих” використовує спорт для прославлення “перемоги” Росії та формування у молоді відчуття приналежності до цієї “непереможної” держави.
Призначення таких особистостей, як Орлов, на керівні посади в інституції, пов’язані із молодіжною політикою є частиною спланованої діяльності Кремля, спрямованої на глорифікацію розпочатої Росією війни проти України та учасників т.зв. “СВО”. Ці дії та загалом діяльність “Двіженія пєрвих” з індоктринації та мілітаризації, порушують права української молоді, яка опинилася під впливом пропаганди на окупованих територіях. І головне питання— чи понесе за це відповідальність Росія, в особі її установ і посадовців, таких як Артур Орлов?
Одним із завдань громадянського суспільства є привернення уваги міжнародної спільноти та національних органів до порушень, які вчиняє Росія на тимчасово окупованих територіях України. Якщо ми дійсно хочемо, щоб винні рано чи пізно були притягнуті до відповідальності, важливо, щоб кожне “зло” було покаране. Лише покарання за скоєні злочини може стати запорукою того, що подібні порушення не повторяться, а справедливість буде відновлена.
Статтю підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Молодіжна політика РФ як інструмент індоктринації та мілітаризації дітей». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.