fbpx
Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 1

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь

  1. Визначення поняття “молодіжна політика” у законодавстві РФ
  2. Правове регулювання та фінансування молодіжної політики в окупованому Севастополі
  3. Відповідальні за впровадження молодіжної політики в окупованому Севастополі       

Після окупації АР Крим і м. Севастополь та початку військової операції на Донеччині і Луганщині у 2014 році, Росія зосередила свою увагу на вихованні патріотизму в молоді як всередині країни, так і на окупованих нею територіях. Зокрема, у російській Стратегії національної політики  наголошується, що так зване прийняття в склад Російської Федерації “нових суб’єктів – Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя” викликало неабиякий патріотичний підйом в країні і для його “підтримання” були спрямовані значні фінансові ресурси, зокрема на роботу з молоддю.

З 2014 по 2018 роки бюджет напрямку молодіжної політики Російської Федерації (далі за текстом – РФ) коливався від 1,13 млрд рублів до 18,47 млрд рублів, а вже з 2021 року спостерігається значний ріст – витрати становили більше 34,3 млрд рублів. На цю статтю видатків у 2024 рік в бюджеті РФ закладено більше 56,1 млрд рублів, а в 2025 році російська влада планує виділити 66 млрд рублів. Слід відмітити, що додатково в бюджеті РФ закладаються кошти на статтю “Патріотичне виховання”, які фактично також використовуються на залучення молодих людей до пропагандистських заходів.

Повномасштабне російське вторгнення у 2022 році, призвело до незаконного приєднання окремих частин територій України (Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей) до складу РФ 30 вересня 2022 року. На так званих “нових територіях” почало діяти російське законодавство, зокрема й у сфері молодіжної політики. Так, разом із тимчасово окупованими Кримом і Севастополем, значна частина української молоді опинилася під контролем Росії.       

Визначення поняття “молодіжна політика” у законодавстві РФ

Молодіжна політика - це комплекс заходів нормативно-правового, фінансово-економічного, організаційно-управлінського, інформаційно-аналітичного, кадрового, наукового та іншого характеру, що реалізуються на основі міжвідомчої взаємодії федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування за участю інститутів громадянського суспільства, юридичних осіб незалежно від їх організаційно-правових форм та громадян Російської Федерації, у тому числі індивідуальних підприємців, та спрямованих на створення умов для розвитку молоді, її самореалізації у різних сферах життєдіяльності, на громадянсько-патріотичне та духовно-моральне виховання молодих громадян з метою досягнення сталого соціально-економічного розвитку, глобальної конкурентоспроможності, національної безпеки Російської Федерації (прим. - переклад автора статті).
Витяг з оригіналу 
“Федеральный закон от 30.12.2020 N 489-ФЗ (ред. от 22.04.2024) “О молодежной политике в Российской Федерации”Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Федеральном законеДля целей настоящего Федерального закона используются следующие основные понятия:
[…]
4) молодежная политика – комплекс мер нормативно-правового, финансово-экономического, организационно-управленческого, информационно-аналитического, кадрового, научного и иного характера, реализуемых на основе межведомственного взаимодействия федеральных органов государственной власти, органов государственной власти субъектов Российской Федерации, органов местного самоуправления при участии институтов гражданского общества, юридических лиц независимо от их организационно-правовых форм и граждан Российской Федерации, в том числе индивидуальных предпринимателей, и направленных на создание условий для развития молодежи, ее самореализации в различных сферах жизнедеятельности, на гражданско-патриотическое и духовно-нравственное воспитание молодых граждан в целях достижения устойчивого социально-экономического развития, глобальной конкурентоспособности, национальной безопасности Российской Федерации;
[…]
Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 2

Федеральне агентство у справах молоді (далі за текстом – Росмолодь) є федеральним органом виконавчої влади РФ, що здійснює функції з реалізації: державної політики у сфері молодіжної політики; взаємодії з громадськими організаціями та молодіжними рухами щодо заходів, спрямованих на забезпечення морального та патріотичного виховання . На регіональних рівнях, зокрема і на ТОТ, ці повноваження здійснює профільний орган виконавчої влади: міністерство або ж комітет чи управління з молодіжної політики (до прикладу, на ТОТ Донецької області – це  “Міністерство молодіжної політики ДНР, а в окупованому Криму – “Державний комітет молодіжної політики Республіки Крим”).

Росія використовує молодіжну політику для забезпечення лояльності до окупаційної влади й формування мобілізаційного резерву. Тому ЦГП “Альменда” проведене дослідження, з метою привернути увагу громадськості й міжнародної спільноти на порушення, які вчиняє РФ у молодіжній сфері на тимчасово окупованих територіях України.

У даній статті йдеться про формування російської молодіжної політики в окупованому Севастополі, відповідальних осіб за її впровадження, заходи, які проводяться для мілітаризації, знищення української ідентичності молодих людей тощо. Раніше інформували про “Молодіжний” комітет Криму: “патріотичні” акції до дня прапора РФ та агітація до участі у т.зв. СВО. 

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 3

Правове регулювання та фінансування молодіжної політики в окупованому Севастополі

 Як зазначалося вище, у 2014 році РФ окупувала АР Крим і м. Севастополь, та з того часу розпочався протиправний процес інтеграції цих українських територій в російське середовище/законодавство. Це стосувалося і питання молодіжної політики. І вже у 2015 році, окупаційна влада прийняла “закон міста Севастополя” “Про реалізацію державної молодіжної політики у місті Севастополі”. Даний “законодавчий акт” проіснував до 2021 року та втратив чинність у зв’язку з прийняттям нового “закону” від 26.06.2021 року №655-ЗС “Про молодіжну політику міста Севастополя”, який діє і на теперішній час. У ньому визначено (стаття 4), що одним із завдань молодіжної політики є “громадянське становлення, фізичний розвиток, патріотичне виховання молодих громадян” та підкреслюється важливість створення в молоді Севастополя почуття гордості за історію Росії, відповідальності за її долю, а також поваги до традицій і культури народів РФ (стаття 9). Крім того, в “законі” йдеться про заходи із “підготовки молодих громадян призовного віку з військово-облікових спеціальностей для подальшого проходження військової служби у Збройних Силах Російської Федерації” (прим. – стаття 6, переклад автора статті). 

Подібна політика порушує права молоді в окупованому Севастополі й стає інструментом для викорінення української ідентичності та мілітаризації. А підготовка молодих людей з ТОТ до служби в російській армії та мотивування приєднатися до збройних сил РФ є порушенням ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, якою заборонений призов до збройних сил держави-окупанта, а також пропаганда добровільного вступу.

Окрім зазначеного акту, на ТОТ міста Севастополь “правову основу” молодіжної політики складають: Конституція Російської Федерації, Федеральний закон “Про молодіжну політику в Російській Федерації”, статут окупованого Севастополя, інші нормативно-правові і локальні акти, прийняті з метою реалізації молодіжної політики, муніципальні акти. 

За даними Росстату, на початок 2023 року на ТОТ міста Севастополь проживало 151 066 осіб віком від 14 до 35 років, що становить 27% від загальної чисельності населення Севастополя. У 2023 році на реалізацію молодіжної політики було виділено фінансування у розмірі 28,978 млн руб. та проведено понад 700 молодіжних заходів із загальним охопленням понад 82 тисячі молодих людей.

Відповідальні за впровадження молодіжної політики в окупованому Севастополі       

Майже одразу після анексії Севастополя, указом так званого губернатора міста Севастополя від 20 червня 2014 року, було створено «Управління у справах молоді та спорту Севастополя», яке відповідало, зокрема, і за молодіжну політику в місті. А 30 жовтня 2020 року під час чергового засідання “уряду Севастополя” було прийнято рішення про розформування вказаного управління та створення замість нього двох відомств:  1)“управління спорту”, яке очолив Сергій Резніченко і який керував розформованою установою; 2) “управління у справах молоді” під керівництвом Марини Слонченко. Втім юридична реєстрація новоствореного т.зв. Управління у справах молоді міста Севастополя відбулася значно пізніше.

Довідка

“УПРАВЛІННЯ У СПРАВАХ МОЛОДІ МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ” – відноситься до окупаційного органу виконавчої влади в місті Севастополь

Дата реєстрації – 17.11.2023 року

Керівник – Слонченко Марина Юріївна, з моменту реєстрації управління і до теперішнього часу 

Місцезнаходження – 299011, місто Севастополь, вул. Леніна, буд. 2

Сфера діяльності – виконує функції з реалізації “державних повноважень” окупаційної влади міста Севастополя щодо молодіжної політики та бере участь в таких заходах, як: 

– патріотичному вихованні молоді;

– вихованні учасників “Двіженія пєрвих” Севастополя, їх профорієнтації та організації дозвілля та інше

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 4

Марина Слонченко народилась 31.03.1991 року у м. Севастополь, Україна. До призначення на посаду начальниці «Управління у справах молоді міста Севастополя”, обіймала посаду заступниці розформованого  «Управління у справах молоді та спорту Севастополя». Тобто, її службова діяльність тривалий час пов’язана саме з молодіжною сферою. 

Як очільник окупаційного органу в Севастополі, одноосібно здійснює його керівництво, діє без довіреності від імені управління та несе відповідальність за його діяльність.

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 5

Також є лектором Російського товариства “Знаніє”, яке створене в 2015 році указом Президента РФ Путіна та є аналогом радянської організації з такою ж назвою (більш детально можна ознайомитися тут). Як лектор товариства, в грудні 2023 року проводила лекцію на теми “Досягнення Росії у XXI столітті» та «Досягнення міста-героя Севастополя». Крім того, вже в рамках програми “ДержСтарт.Діалог” («ГосСтарт.Диалог») від Росмолоді, агітує студентів до працевлаштування до “держустанов” (прим. – окупаційних), розповідаючи про перспективи розвитку молоді на державній службі у регіоні.

Слонченко позитивно оцінює й активно підтримує те, що молоді севастопольці залучаються до підтримки «СВО»: шиють екосумки, плетуть маскувальні мережі та збирають аптечки для фронту, організовують неформальні зустрічі з ветеранами «СВО».

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 6

У листопаді цього року, Марина Слонченко інформує про два проєкти, які реалізуються “Управління у справах молоді міста Севастополя” за підтримки Росмолоді. В рамках одного з них, буде випущено 20 короткометражних документальних сюжетів про сім’ї “героїв СВО”, волонтерів, які беруть участь у підтримці учасників війни проти України та мешканців “історичних територій” та 30 відеолистівок (“Посилка добра”) із побажаннями, які молодь підготувала для відправки на фронт (прим. – для військовослужбовців РФ).

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 7

Інший проєкт, стосується фільму  “Маріуполь”, який зняла севастопольська команда. Як зазначає очільниця “молодіжного” управління, “присвячений він місту, з якого почалося звільнення російських земель під час спеціальної військової операції. Битва за Маріуполь тривала з 25 лютого по 20 травня 2022 року. Про зміни, які відбулися в місті з поверненням до Росії, розповідають жителі Маріуполя”(прим. – переклад автора статті).

На території окупованого Севастополя активно працює молодіжний рух «Двіженіє пєрвих», зокрема і за підтримки “Управління у справах молоді міста Севастополя”. Вони проводять численні заходи патріотичного спрямування, серед яких вручення російських паспортів неповнолітнім в рамках акції «Ми — громадяни Росії!».  

 

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 8

Далі текст у перекладі українською з опублікованого посту Марини Слонченко на своїй сторінці в соціальній мережі “Вконтактє”:

“У день гімну Міста-Героя Севастополя відбулася урочиста церемонія вручення паспортів нашим школярам “Ми – громадяни Росії!”

Севастополь, з його багатою історією та культурною спадщиною, завжди був прикладом мужності та стійкості. Вручення паспортів у такий значний день наголошує на важливості громадянської ідентичності та приналежності до великої країни. […]”

Також очільниця “молодіжного” управління Севастополя відвідувала окуповані Росією території України, зокрема Запорізьку область, де брала участь у спільному заході з “міністеркою молодіжної політики ЛНР” Юлією Величко.

Російська молодіжна політика на ТОТ: місто Севастополь - картинка 9

 Підсумовуючи можна сказати, що російська молодіжна політика на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Севастополі, спрямована на знищення української ідентичності, мілітаризацію та нав’язування російського патріотизму. І у цієї політики є конкретні організатори та виконавці, зокрема Слонченко Марина. Очолюване нею “Управління у справах молоді Севастополя” відіграє ключову роль у цьому процесі, активно агітуючи за приєднання молоді до російської державної служби та залучаючи її до різноманітних ініціатив з підтримки “СВО”. Також важливим є акцент на вихованні лояльності до російської влади та формуванні ідеології, що підтримує мілітаризм.

Статтю підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Молодіжна політика РФ як інструмент індоктринації та мілітаризації дітей». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.