fbpx
Результати вступної кампанії 2023 для кримчан: найнижчий показник вступу та можливість відрахування - картинка 1

Результати вступної кампанії 2023 для кримчан: найнижчий показник вступу та можливість відрахування

В цьому році відбулася 10 вступна кампанія для абітурієнтів з тимчасового окупованого Криму та м. Севастополь. 

Тому ГО ЦГП “Альменда” вирішила проаналізувати що відбувалось протягом 10 років в освітньому полі на території ТОТ АР Крим та м. Севастополь та як за всі ці роки, починаючи з запуску “спрощеної системи” вступу для абітурієнтів з ТОТ, був забезпечений їх доступ до української освіти.

Ми розглянули державну політику у сфері забезпечення доступу до освіти дітей з ТОТ, співставили прийняті органами державної влади нормативні акти з викликами сьогодення та реальною ситуацією, яка обумовлена тимчасовою окупацією та жорстокою політикою держави-агресора. 

Ми підготували аналіз на основі моніторингу вступної кампанії 2023 та  звернень осіб з ТОТ.

Освітнє поле ТОТ АР Крим та м. Севастополь з початку окупації 

Майже кожного року за 10 років окупації АР Крим та м. Севастополь було близько 10 000 випускників. Всього за 10 років в окупації з закладів загальної середньої освіти випустилось 123 635 дітей. 

Результати вступної кампанії 2023 для кримчан: найнижчий показник вступу та можливість відрахування - картинка 2

В цьому році (2022-2023) на території ТОТ АР Крим та м. Севастополь в школах навчалися 283 500 дітей, з них 11 376 – це випускники та випускниці 11 класу. 

І лише 197 дітей з 283 500 мали доступ до вивчення української мови – це 0,07%. А зрозуміло, що без знання української мови вступити до українського закладу вищої освіти дуже складно, адже треба обовʼязково скласти іспити. 

Результати вступної кампанії 2023 для кримчан: найнижчий показник вступу та можливість відрахування - картинка 3

Динаміка вступу дітей з окупації до українських ЗВО

В 2015 році до введення “спрощеної системи” вступу для абітурієнтів ТОТ з окупованого Криму до українських ЗВО вступило 2439 людей.

Результати вступної кампанії 2023 для кримчан: найнижчий показник вступу та можливість відрахування - картинка 4

Але далі, після введення “спрощеної системи” та появи Освітніх центрів “Крим-Україна” ми можемо спостерігати великий спад кількості вступників – в 2016 році вступило 153 дитини. Чому так сталось? 

Тому що у дітей не було доступу до української освіти. І діти, які мали українське свідоцтво за 9 клас, в 2016 році вже не могли вступити з ним до українських ЗВО. Тому їм потрібно було спочатку отримати свідоцтво за 9 клас, а лише потім вступати до українських ЗВО, і у них не було можливості це зробити.

Тому саме громадські організації добилися від МОН прийняття Наказу 271, в якому діти одночасно складали іспити за 9 та 11 клас. І далі ми можемо спостерігати ріст вступників, в 2017 році їх було 204. 

Громадські організації далі поширювали на ТОТ АР Крим та м. Севастполь інформацію про можливість вступу за спрощеною системою. Завдяки цьому кількість вступників ще збільшувалсь, в 2020 році був пік – 397 дітей, саме тому, що для них створили ефективну систему дистнаційної освіти через карантинні обмеження. 

Але ситуація різко змінилася після початку повномасштабного вторгнення. Реальність, обʼєктивні обставини стали зовсім іншими, а умови “спрощеної системи” вступу для абітурієнтів з ТОТ – залишилися ж старими. Тому в 2023 році всього 86 дітей з ТОТ АР Крим та м. Севастополь вступили до українських ЗВО. 

Виклики та проблеми вступної кампанії 2023 для абітурієнтів з ТОТ АР Крим та м. Севастополь.

За час вступної кампанії 2023 до нашої організації надійшло більше 150 звернень від жителів ТОТ АР Крим та м. Севастополь.

Ці звернення ми поділили за тематиками, і ось відповідно до інфографіки можна побачити у відсотках найпопулярніші запити та проблеми вступної кампанії 2023 року. 

Результати вступної кампанії 2023 для кримчан: найнижчий показник вступу та можливість відрахування - картинка 5
  • 55,3% – звернення щодо алгоритму чи можливості вступу до закладів вищої, фахової передвищої, професійно технічної освіти, а також щодо можливості зробити це дистанційно, так як виїзд з ТОТ не є безпечним та вимагає значних фінансових витрат, також важко було знайти інформацію щодо освітніх центрів
  • 16,67% – щодо можливості вступу на контрактну форму навчання з подальшим переведенням на бюджет
  • 14,39% – щодо загальної середньої освіти, у тому числі отримання документів про освіту українського зразка, зарахування на екстернат, зарахування до 1 класу
  • 3,79% – питання щодо мовної інтеграції, наявності додаткових курсів, програм з вивчення української мови та історії, так як вступники, їхні батьки висловлюють побоювання щодо можливості навчання в Україні через недостатнє знання української мови
  • 3,79% – щодо безпекової ситуації, а також можливості соціальної та фінансової підтримки з боку держави
  • 3,03% – щодо можливості навчатись дистанційно в ЗВО
  • 1,51% – щодо відсутності документів українського зразка
  • 0,76% – щодо отримання українського паспорта
  • 0,76% – щодо відсутності у закладах фахової передвищої освіти місць для вступу в межах ліцензійного обсягу і відповідно неможливості вступу.

Про інші проблеми, з якими зіштовхнулися діти в окупованому Криму, нам розповів кримський активіст, який перебуваючи на ТОТ АР Крим та м.Севастополь допомагає дітям та батькам вступати до українських ЗВО. 

Читайте його інтервʼю за посиланням

Проблеми вступної кампанії для абітурієнтів з ТОТ, які потребують вирішення

Тож на основі даного аналізу, нами були виділені наступні проблеми: 

  • Проблема інформування щодо освітніх можливостей
    Проблема комунікації з Освітніми Центрами
  • Проблема переведення на бюджет
  • Проблема мовної реінтеграції
  • Проблема соціальної та фінансової підтримки
  • Проблема відсутності місць в межах ліцензійного обсягу під час додаткової сесії.

А найголовніша проблема вступної кампанії 2023 – це ризик відрахування вступників через 

  • Відсутність українського паспорту
  • Відсутність ІПН
  • Вимога становлення на військовий облік
  • Вимога прибути в ЗВО протягом 3 місяців на офлайн навчання.

І з цим потрібно робити щось вже сьогодні, щоб не втратити звʼязок з хоча би з 86 дітьми, які повірили в Україну та вступили попри всі складнощі в українські ЗВО. 

Стаття підготовлена Центром громадянської просвіти «Альменда» у рамках проєкту «Кроки назустріч один одному: наближення реінтеграції молоді з ТОТ». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, репрезентовані у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки