Результати Конкурсу розробок уроків «18.05. Право на пам’ять»

В березні – травні 2015 року Центр громадянської просвіти «Альменда», з метою збереження історичної пам’яті, громадянського виховання, національного примирення та суспільного розвитку, провів Всеукраїнський конкурс розробок уроків «18.05. Право на пам’ять». Конкурс був присвячений вшануванню початку депортації кримських татар та представників інших народів з території Криму.

Всеукраїнський конкурс розробок уроків «18.05. Право на пам’ять» проходив за підтримки Громадської ініціативи «Крим SOS» та Міністерства освіти і науки України (лист 1/9 – 184 від 8.04.2015 р.).

Для проведення Конкурсу був створений організаційний комітет, який розробив Положення про Конкурс та необхідні рекомендації для його реалізації. Всього на Конкурс поступило 102 роботи з усіх регіонів України. Оргкомітет перевірив роботи і до Конкурсу було допущено 73 роботи від 76 вчителів (де які роботи представили два вчителя )

Після перевірки на відповідність технічним вимогам роботи були передні Оргкомітетом для оцінювання Журі Всеукраїнського конкурсу розробок уроків «18.05. Право на пам’ять». Журі складалось з досвідчених фахівців:

 • Коломєєць Лариса – методист вищої категорії Новотроїцького районного центру з обслуговування навчальних закладів та установ освіти
 • Кінаш Андрій – вчитель-методист, вчитель вищої категорії, вчитель історії та правознавства Полтавської загальноосвітньої школи №5
 • Гульнара Бекірова – історик, кандидат політичних наук
 • Будзар Марина – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Інституту суспільства Київського університету ім. Б.Грінченка

Оргкомітетом та представниками Журі були визначені основні критерії оцінювання робіт та кількість балів (6 критеріїв по 10 балів кожний). Всього робота, яка була представлена на Конкурс мала можливість набрати 60 балів.

Робота Журі проходила в декілька етапів. На першому методичному етапі було визначена мінімальна кількість балів (25 балів), які дозволяють переходити до другого туру (таблиця 1) .

таблиця 1.

таблица робот 1

До другого етапу були допущені 48 методичних розробок  вчителів (таблиці 2, 3) .  Після оцінок журі конкурсні роботи за середнім балом були визначені роботи лауреати (понад 40 балів)

таблиця 2.

таблица работ 2

Другий етап дозволив виявити 11 робіт ( таблиця 3) , які стали лауреатами Конкурсу (понад 40 балів) і серед яких і були визначені переможці:

І місце – 1 робота

ІІ місце – 2 роботи

ІІІ місце – 3 роботи

Лауреати – 5 робіт

Оголошення та нагородження переможців планується після проведення заходів щодо вшанування пам’яті жертв початку Депортації кримських народів ( а саме, єдиного уроку). Роботи Призерів та Лауреатів Всеукраїнського конкурсу розробок уроків «18.05. Право на пам’ять» були рекомендовані для поширення та розміщені на сайті ЦГП «Альменди» (http://almenda.org/metodichni-rozrobki-dlya-provedennya-yedinogo-uroku-do-dnya-pamyati-deportaci%D1%97-krimskix-tatar/).

таблиця 3.

таблица робот 1

Інфографіка конкурсу: конкурс-инфографика

20 коментарів

 1. Доброго дня, скажіть, будь ласка, чи отримають дипломи учасника конкурсу всі, хто надіслав свої розробки? Дякую.

 2. Доброго дня, я рада, що взяла участь у конкурсі і пройшла І етап. Знаю недоліки роботи, бо не встигла усе заплановане зробити. Мене цікавить, чи отримаю диплом учасника, яким зможу засвідчити свою участь у даному конкурсі. Дякую.

 3. Добрий день, всі хто брав участь у конкурсі отримують дипломи учасника.

 4. 36,5 балів! Але це – не головне! Стільки просто знайомогоматеріалу стало близьким мені та моїм учням! Дякую за конкурс!

  • Дякуємо! Дуже дякуємо! Ми сподівалися на такий зворотній зв’язок! Успіху в вашій дуже важливій праці.

 5. У нас в школе прошли уроки, в каждом классе

  • Очень приятно это слышать) Мы рады, что конкурс дал результаты. Может у вас есть фотографии с уроков?

   • В нас є фото, де я з двома моїми учнями – учасниками проекту – на Майдані Незалежності на фоні банеру з надписом ” 18 травня ми всі- кримські татари”. Переконана, що якби ці учні не брали б участь в дослідженні проблеми депортації кримських татар, то навряд чи б у них виникло бажання робити подібне фото. Цей конкурс сприяв зміні їх світогляду. Дякую організаторам конкурсу за чудову нагоду ще раз звернутися до переосмислення вітчизняної історії,зокрема,до трагедії кримськотатарського народу.

 6. Дуже важливий і цікавий конкурс в усіх відношеннях! Завдяки цьому конкурсу вдалося зовсім інакше обговорити й осмислити разом з учнями трагедію кримськоготатарського народу. Відкритість і прозорість у проведенні конкурсу – не менш цінна його складова. Окрім того, організаторам конкурсу, разом з конкурсантами, вдалося створити оригінальний ресурс методичних розробок й напрацювань з цієї теми.

 7. Людмила, я повністю погоджуюсь з Вами! Головне -не кількість набраних балів під час конкурсу , а те, що учні отримали можливість детально ознайомитися з мало відомими сторінками нашої історії. Протягом місяця ознайомлюючись зі свідченнями переживших депортацію, дослідженнями істориків, архівними документами,мої учні настільки глибоко занурились у проблему,що по завершенню проекту вони навіть трохи зажурились,що закінчили роботу над темою.

 8. Дуже важливий конкурс було започатковано і проведено. Дякую!!! У нашій школі пройшов єдиний урок в усіх класах. Я бачила як розкривалися очі моїх 6-класників, коли я їм розказувала про цю трагедію кримсько-татарського народу. Вони зразу ж зробили зв’язок із сучасними подіями в Криму. Цілий день потім приходили і щось перепитували. Замислилися…

 9. 18 травня 2015 року у нашій школі (Струсівська санаторна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Тернопільської обласної ради) був проведений єдиний урок пам’яті, присвячений вшануванню початку депортації кримських татар та представників інших народів з території Криму. Проводили його з метою збереження історичної пам’яті, громадянського виховання, національного примирення. Для його проведення ми об’єднали школярів у 4 групи. У кожній з них були використані фрагменти відеофільмів, комп’ютерних презентацій. Я на своєму блозі зробила посилання на Ваш сайт, щоб педагоги мали змогу використати цікаві матеріали конкурсних робіт. Готуючи свою конкурсну роботу, я помітила подібність у долях українського та кримськотатарського народів. Коли переглядала документальний фільм “Крим”, створений Христиною Стець та Артемом Лисаком після анексії півострова, побачила ще одну спільну нашу рису: будинки зводимо міцні, добротні, для родинного вогнища, тому будуємось протягом усього свого життя. Можливо, я помиляюсь, але це моя думка, моє бачення. Фото надішлю на електронну адресу. Дякую за цікавий конкурс. Рада, що взяла в ньому участь. Сподіваюсь на наступні цікаві конкурси. Успіхів усім!

 10. Конкурс був дуже корисним у плані підготовки до уроку Памяті. 18 травня мною було проведено урок Памяті для учнів 10 класу Петропавлівської ЗОШ І-ІІІст №2 Дніпропетровської обл. Він був присвячений вшануванню жертв депортації кримськотатарського народу. Урок було проведено у формі учнівської конференції. Діти дізналися для себе багато цікавого і нового.
  Шкода що до перемоги не вистачило лише1,25 балів, але є над чим попрацювати.

 11. Шановні організатори конкурсу! Завдяки вашій ініціативі день пам’яті початку депортації народів Криму став ще одним своєрідним “методичним флешмобом” в освітньому просторі України. Ідея конкурсу актуальна, як ніколи. Ми живемо в умовах неоголошеної війни, розуміємо її причини і нові ризики для народів України. Учителі історії щодня працюють з молодим поколінням і виконують дуже важливу місію – подають інформацію, яка впливає на формування світогляду вихованців, їх громадянської позиції, моральних цінностей. Вважаю, що кожен учасник конкурсу має і виконає професійне зобов’язання перед собою, ініціаторами вшанування жертв депортації та нашими співвітчизниками – донести результати своєї праці до учнівства, бо інакше заради чого усі ми пройшли дорогою пошуку, поглибленого пізнання цієї трагедії.
  У моїй практиці це перший конкурс, де майже всі роботи фіналістів відкриті для ознайомлення, порівняння, взаємозбагачення інформацією та методичними новинками. Я сприймаю це, як вагомий доказ позитивних змін в роботі освітніх інституцій. Новизна конкурсу полягає також у матеріальному стимулюванні вчительства до творчості, адже, як правило, педагога утримують в “голодному тілі”. Ще один комплімент в адресу організаторів – збалансований склад журі із науковців, методистів і вчителів-практиків. Анонімність відбору робіт у фінал та чіткі вимоги і критерії оцінювання також заслуговують схвалення.
  Користуючись свободою слова, хочу поділитися своїми враженнями від участі в конкурсі. Коли я готувала свої матеріали, то найскладнішим для мене було таке:
  1. Знайти просту, зрозумілу дітям, оригінальну концепцію подання теми. Так упродовж трьох днів визріла думка про “вузлики на стрічці пам’яті”. Кожен вузлик є автономним, тобто його можна розглядати окремо або поєднувати з іншими, бо вони доповнюють один одного. Водночас, тема – цілісна. Вона спонукає небайдужих людей “вібрувати душею і розумом”, бачити теперішнє і минуле в комплексі, уникати категоричних учительських акцентів – нехай діти самостійно шукають відповіді на поставлені питання.
  2. Вибрати з величезного потоку інформації те, що здатна осягнути дитина шкільного віку. Якщо у методичній розробці багато тексту, великі за обсягом документи, спогади, цифрові дані, це швидко втомлює читача чи слухача. Тому я орієнтувалася на прискіпливе шліфування тексту, комбінування різних блоків інформації і методичних прийомів, щоб кожен “вузлик” утримував увагу, фіксував нові знання і вміння, підштовхував дізнатися, чи це все і що там далі…
  Вважаю, що грунтовність та науковість матеріалу більш доречні при написанні пошукових, дослідницьких робіт, а не в живій роботі з дітьми, тому цього разу уникала складних речень, об’ємних абзаців, адаптувала тексти та ілюстрації до вікових особливостей учнівської аудиторії. Мої дівчатка-десятикласниці, слухаючи вступ до теми, просльозилися… Зачепило. “В масштабах людської долі сльоза дитини більша за космос”, – так сказала б Ліна Костенко.
  Дякую всім, хто, активно чи пасивно, допоміг мені упродовж причетності до цього конкурсу у чомусь стати кращою, знати більше, мати стимул до праці та участі в інших освітніх проектах. Миру нам!

 12. у моей дочери в 5 классе был урок. и во всей школе прошел урок. это харьков

 13. Конкурс уроків спонукав до роздумів як вчителів, так і учнів, до пошуку нової інформації, фактів, джерел. В Новокостянтинівській школі Братської районної ради Миколаївської області було проведено урок Памяті депортації кримських татар 15 травня, де були використані відеосвідчення людей, які пережили цю трагедію, офіційні документи, погляди дослідників. урок було проведено в 10-11 класах. урок викликав багато емоцій, ще протягом інших уроків учні обговорювали почуте. учні 8-9 класів переглянули документальний фільм “Минуле?” ( “Укркінохроніка”, 1995 р. режисер Р.Нахманович) з наступним обговоренням в класі А 18 травня мої учні були учасниками конкурсу “Уроки Голокосту”, де тех вшанували память депортованого народу, а після закінчення конкурсу пішли на Майдан, де слухали схвильовані виступи учасників мітингу. 18 травня і школі пройшла тематична лінійка присвячена цій трагічній даті. Це пробудило до роздумів не лише уччнів, а й вчителів. це добре, що Ви організували цей конкурс, бо він пробудив громаду, пробудив роздуми і дорослих і детей.

 14. Дякую за такий чудовий конкурс! В нашій школі в цей день (18.05) в кожному класі пройшли уроки. Також пройшли й позакласні заходи, присвячені темі депортації кримських татар. Уроки та заходи викликали багато емоцій у дітей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.