Публічна дискусія «Зруйноване дитинство: сім місяців війни крізь призму прав дитини»
24 жовтня 2022 року під час презентації аналітичного звіту «Зруйноване дитинство: сім місяців війни крізь призму прав дитини» обговорили з Освітнім омбудсменом України – Сергієм Горбачовим та начальницею Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генпрокурора – Юлією Усенко поточний стан порушень прав дітей під час російсько-української війни та можливі превентивні заходи для захисту дітей від злочинів Росії та їх наслідків
Як зазначила під час прес-конференції Валентина Потапова – голова Центру громадянської просвіти «Альменда»: «8 місяців триває повномасштабна війна, яка насправді розпочалася 8 років і 8 місяців тому в Криму. За весь цей час найбільше від російської агресії страждають діти. І тому наша організація майже 8 років займається документуванням фактів злочинів, які вчиняє РФ, випускаючи аналітичні звіти. Але Російська Федерація вже встановила сталу практику нехтування своїми міжнародними зобов’язаннями та брутального порушення майже всіх міжнародних договорів, до яких вона приєдналася».
Сергій Мовчан, керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини, окреслив 6 «серйозних порушень» проти дітей, за якими сьогодні відбувається фіксація фактів для подальшого притягнення винних до відповідальності: «Коли ми говоримо про дітей, то є 6 найбільш «грубих порушень», як говориться в Резолюціях Радбезу ООН. Це наступні порушення – вбивства, каліцтва; сексуальне насильство; викрадення та примусове переміщення; вербування і використання дітей у збройному конфлікті; напади на об’єкти, що охороняються міжнародним правом – школи, лікарні, будівлі, де переховуються діти»
Щодо порушень права дітей на освіту розповів Освітній омбудсмен України – Сергій Горбачов. Він зазначив, що кількість звернень до Офісу після 24 лютого 2022 року зросла втричі, в тому числі з тимчасово окупованих територій, та підкреслив важливість питання освіти в рамках російсько-української війни, «ми ризикуємо втратити ціле освітнє покоління, якщо негайно не будемо швидко і ефективно діяти в цьому напрямку. Втратимо освітнє покоління – втратимо майбутнє України».
Тому Освітній омбудсмен окреслив головні проблеми з доступом до освіти дітей та напрацювання для їх вирішення, розділивши їх по трьом категоріям українських дітей в залежності від їх місця перебування :1) депортовані Росією за межі України, 2) знаходяться на українських територіях з активними бойовими діями, 3) знаходяться в безпеці в дружніх до України державах.
Щодо другої категорії дітей Освітній омбудсмен зазначив: «Тут важко говорити про навчання, адже діти знаходяться під постійними обстрілами. Можливо, варіантом вирішення цієї проблеми було б запровадження для таких дітей, за бажанням батьків, «академічної відпустки», тобто перерви навчання на якийсь термін, щоб не створювати штучну ситуацію, коли дитина відстала, а потім буде змушена наздоганяти».
Щодо категорії дітей, які знаходяться за кордоном, то Сергій Горбачов відмітив, що тут також є свої проблеми – остаточно невідома кількість дітей «таких дітей ми можемо мати від півмільйона і до півтора мільйона – а це майже половина дітей шкільного віку в Україні», і подвійне навантаження на дітей, так як місцеві закони зазвичай вимагають відвідування місцевих шкіл «тут виникає колізія – дитина йде до школи, але вона там не навчається, бо не знає мову, при цьому вона не може навчатися в українській школі, бо час занять співпадає».
Щодо проблеми навчання дітей в іноземних школах без знання мови та без можливості приєднатися до занять української школи, Сергій Горбачов окреслив три варіанти вирішення: «Перше – домовитися з країнами перебування, щоб українські діти мали протягом навчального дня можливість працювати з українськими вчителями. Друге – за поданням відповідним чином легалізованих документів дозволити дітям навчатися лише в українській школі. Тут потрібні міждержавні угоди за участі Міносвіти, МЗС та Кабміну. Третій варіант – знайти механізм зарахування результатів навчання за кордоном при поверненні в українську школу. Проте тут є багато складнощів, бо наші системи освіти дуже різняться. Але робота в цьому напрямку почалася – є договір між Міносвіти та Кембриджським університетом про дослідження. Проте результати цього дослідження можуть з’явитися аж на початку наступного навчального року за словами нашого Міністра освіти».
Не менш серйозним порушенням проти дітей, яке Росія сьогодні систематично здійснює, є викрадення та примусове переміщення дітей. Як зазначила начальниця Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора – Юлія Усенко, Офіс Генерального прокурора розпочав перше кримінальне провадження за фактом примусового переміщення цивільного населення, зокрема дітей, в березні 2022 р. Та сьогодні розслідує всі факти щодо викрадення, примусового переміщення в межах одного провадження, щоб оцінювати системність, широкомасштабність цього злочину.
«На сьогоднішній день зафіксовано переміщення 8 732 дітей. Це цифра, яка свідчить про конкретні факти порушення, які ми отримуємо від громадян чи від інституцій, чи через інші форми комунікацій з суспільством. І наше завдання в межах провадження – ідентифікувати цих дітей, для того, щоб у нас збереглися точні дані щодо їх ПІБ, дати народження, та бажано контакти їх родичів, для того, щоб ми потім могли передавати відповідні дані до Національного інформаційного бюро. І наступний крок – це вжиття відповідних заходів щодо повернення дітей» – говорить Юлія Усенко.
Юлія розповіла про складності, з якими зіштовхується Офіс Генерального прокурора при розслідування фактів переміщення та викрадення дітей: «На сьогоднішній день нам складно буває в питаннях ідентифікації саме конкретної дитини, але нам це вдається і ми вже маємо більше 6 000 таких верифікованих даних, де ми можемо сказати, що дійсно дитина з відповідними персональними даними була переміщена на територію РФ, тимчасово окупованих частин Донецької, Луганської областей та АР Крим».
Юлія Усенко також розповіла про розробку нових методичок, які стосуються контакту з дітьми під час допиту, проведенні інших слідчих дій з дітьми, які постраждали від озброєного конфлікту: «Напрацювання такої методички спільно з нашими колегами з міжнародних організацій стало ключовим для нас. Зараз ми готуємо методичку фактично до друку і вона буде оприлюднена. В окремих областях наші колеги вже працюють в державних центрах за моделлю Барнахус, та вже проводили в них допити дітей, які отримали поранення».
Також начальниця Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора розповіла про запровадження Реєстру психологів «75 психологів пройшли певне навчання по всій території України. Сьогодні в якійсь області більше психологів, десь менше, але ця мережа буде розширюватися. Зараз ми на етапі узгодження та підписання всіх нормативно-правових документів, які необхідні для впровадження цього пілотного проєкту».
Проте окрім того, що Росія примусово вивозить українських дітей на свою територію, вона також мілітаризує їх та сприяє вербуванню. Про це порушення розповів аналітик, експерт ЦГП «Альменда» – Олег Охредько: «На сьогоднішній день відбувається робота з дітьми, яких вивозять з окупованої території Херсонської, Запорізької областей. Їх розташовують в таборах, санаторіях і там, крім занять за російською шкільною програмою, їх знайомлять з російськими молодіжними військово-патріотичними організаціями, особливо небезпечною є Юнармія. І дітей, яких вивозять з української території, дуже багато. Сьогодні повідомили, що в російському місті Анапа в таборах знаходиться вже понад 1000 українських дітей, з якими так само проводяться навчальні заняття, в яких чітко простежується процес мілітаризації».
«Росія на сьогодні сформувала повну систему мілітаризації дітей, яка навіть перевершує нацистську Німеччину та інші тоталітарні режимі», – підсумував Олег Охредько.
В кінці обговорення Валентина Потапова, голова ЦГП «Альменда» окреслила ще один злочин, який РФ здійснює вже протягом 8 років – це знищення української ідентичності: «Це пряме порушення ст. 29 Конвенції по правам дитини, яка гарантує дитині культурну самобутність, мову і національні цінності країни, в якій вона проживає і країни її походження… і 8 років ми не приділяли необхідної уваги тому, що Росія стерла ідентичність у 500 000 дітей в Криму, і зараз ці діти починають воювати проти України в лавах ЗС РФ. І якщо це не пряме вербування, то це сприяння Росією до вербування».
«Нам всім – правоохоронним органам, Генеральній прокуратурі та всім іншим державним інституціям потрібно звернути увагу на цю проблему (стирання ідентичності) та вже зараз дуже чітко виписати чому це злочин і які наслідки цього злочину можуть бути» – підсумувала Валентина Потапова.