fbpx
Правозахисники закликають владу врахувати в бюджеті фінансування освіти молоді з окупованих територій - картинка 1

Правозахисники закликають владу врахувати в бюджеті фінансування освіти молоді з окупованих територій

09 Листопада 2020

Президентові України

Володимиру Зеленському

Голові Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

Сергію Бабаку

Прем’єр-міністрові України

Денису Шмигалю

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаємося до вас із приводу фінансування програм та заходів забезпечення доступу до української освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій на 2021 рік.

У червні Президент України ініціював зміни до Закону України “Про вищу освіту”, які передбачали можливість вступу абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей до будь-якого закладу вищої та професійно-технічної освіти в Україні, а також можливість скористатися правом на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах закладів вищої освіти тривалістю до одного року. Верховна Рада України підтримала ініціативу Президента 310 голосами за.

Президент України та Парламент виконали своє завдання з формування державної політики щодо збереження зв’язків з молоддю на окупованих територіях та забезпечення їхнього доступу до українського освітнього простору. Наразі вся відповідальність за реалізацію закону покладена на Уряд України, зокрема на Міністерство освіти та науки України (МОН).

Утім, вступна кампанія – 2020 показала, що за відсутності належного і вчасного інформування вступників та їхніх батьків будь-які позитивні законодавчі зміни не можуть бути реалізовані належним чином. Саме тому цьогоріч вступники з окупованих територій зайняли лише 1/6 частину передбачених квотою для вказаної категорії бюджетних місць та переважно вступили до дуже обмеженого переліку закладів вищої освіти, в яких існували освітні центри минулого року.

Якщо спрощений механізм вступу молоді з окупованих територій до будь-якого закладу вищої освіти було можливо реалізувати вже цього року, то нова норма, визначена статтею 44 закону України про впровадження підготовчих курсів при університетах для дітей та молоді з тимчасово окупованих територій, мала почати діяти з 2021 року. Такі підготовчі курси мали стати не тільки підготовкою абітурієнтів до навчання за українськими освітніми програмами, а й їхньою адаптацією до життя поза пропагандою та тиском окупації, що є справжньою реалізацією політики безпечної реінтеграції вже починаючи із січня 2021 року. Підготовчі курси могли стати реальним інструментом доступу до освіти дітей та молоді з окупованих територій, які вже сім років не мають доступу до вивчення історії України, української мови та літератури, мають побоювання щодо цькування і сприйняття їх із боку студентів з інших регіонів України.

Однак під час підготовки бюджетних запитів (за інформацією сайту МОН) для формування проєкту бюджету на 2021 рік Міністерством освіти і науки України не передбачено фінансування підготовчих курсів (Державний бюджет України: програма 2201250 “Підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, керівних працівників і спеціалістів харчової, переробної промисловості та агропромислового комплексу, медичних та фармацевтичних кадрів”). Повністю відсутнє фінансування на організацію і проведення інформаційної кампанії та підтримку урядової гарячої лінії для вступників до закладів освіти (Державний бюджет України: програма 2201260 “Загальнодержавні заходи у сфері освіти”).

Ще в лютому 2020 року в Бюджетній декларації на 2020–2022 роки МОН передбачало на фінансування підготовчих курсів, гарячої лінії та інформаційної кампанії 60,5 млн, що становило 0,16% бюджету МОН.

Проте станом на сьогодні саме ці програми МОН скорочено повністю – до 0 грн. Це означає на практиці, що керівництво Міністерства освіти та науки України свідомо саботує виконання положень чинного Закону України “Про вищу освіту”, позбавляючи дітей з окупованих територій можливості підготуватися до навчання та вступити до закладів вищої та професійно-технічної освіти на підконтрольній українському Уряду території.

Повна відмова Міністерства освіти і науки України виконувати закон та впроваджувати ініційовану Президентом України та Парламентом політику щодо дітей та молоді з окупованих територій призведе до подальшої інтеграції в культурний і освітній простір Російської Федерації. Цілеспрямована відмова інформувати жителів тимчасово окупованих територій про можливості, які надає Україна для них і їхніх дітей, є недалекоглядною, а за результатом – злочинною, такою, що шкодить загальнодержавним процесам реінтеграції та деокупації.

Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, вимушені звертатися до Президента України, парламентського комітету та Голови Уряду у зв’язку з відмовою представників МОН від будь-якого діалогу з громадськими організаціями та ініціативами. Ми просимо вас під час доопрацювання проєкту закону про Державний бюджет України на 2021 рік врахувати потребу фінансування підготовчих курсів для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій на виконання норм чинного законодавства та підтримати інші заходи для реінтеграції молоді з ТОТ.

Сподіваємося на те, що ініційовані Президентом України та підтримані Верховною Радою України закони не залишатимуться лише словами на папері та у виступах з трибуни, а будуть підтверджені відповідними діями та будуть обов’язковими для всіх органів виконавчої влади, включно з Міністерством освіти та науки.

Підписали:

БФ “Восток SOS”

Центр прав людини ZMINA

Центр громадянської просвіти “Альменда”

ГО “Донбас СОС”

Кримська правозахисна група

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

ГО “КРИМСОС”

БФ “Право на захист”

Освітній будинок прав людини у Чернігові

Асоціація УМДПЛ

ГО “М’АРТ”

Центр гуманістичних технологій “Ахалар”

ГО “Вектор прав людини”

ГС “Українська Гельсінська спілка з прав людини”

Дім Прав Людини “Крим”

Регіональний Центр Прав Людини

Харківський інститут соціальних досліджень