Особи та університети, причетні до переміщення та індоктринації українських дітей з ТОТ
Політика Росії по відношенню до українських дітей на тимчасово окупованих територіях спрямовна на індоктринацію, знищення української ідентичності у дітей та їх мілітаризацію.
Росія впроваджує цю політику ще з 2014 року через різні інструменти та механізми, посиливши та розширивши їх після повномасштабного вторгнення. Одним із таких нових інструментів, який був створений у 2022 році стала програма «Університетські зміни».
Це програма, яка проводиться в кампусах російських університетів для дітей з тимчасово окупованих територій віком 12-17 років, протягом змін, тривалістю 10 днів кожна. Метою програми є профорієнтація та формування російської ідентичності, фактично ж – це русифікація українських дітей, стирання української ідентичності та стимулювання їх переїзду з окупованих територій на навчання та подальше проживання в РФ.
За два роки функціонування програми «Університетські зміни» було вивезено 10 611 дітей у 2022 році та 10 700 дітей – у 2023 році з тимчасово окупованих частин Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей.
Вивезення українських дітей з тимчасово окупованих територій (далі – ТОТ) на таку програму протирічить міжнародному праву, зокрема, Конвенції про права дитини 1989 року, статті 49 Женевської Конвенції з захисту цивільних осіб, статті 43 Гаазьких правил.
Ключевими виконавцями Програми є освітні організації вищої освіти РФ (ВНЗ), нами було встановлено 63 університети.
А також велику роль у протиправних діях – індоктринації, русифікації українських дітей через програму «Університетські зміни» – відіграють “Російське товариство «Знаніє», Федеральна агенція у справах молоді “Росмолодь” та особисто їх керівники.
Ми провели детальне розслідування щодо 7 університетів та двох осіб, відповідальних за реалізацію програми та прийняття ключових рішень.
Розповідаємо датальніше у документі нижче про причетність цих осіб та університетів до протиправних дій.
Документ підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» за фінансової підтримки чеської організації People in Need Ukraine у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст документу не обов’язково збігається з їхньою позицією.