fbpx
Аналітичний звіт «Оцінка імплементації державної політики, спрямованої на освітню реінтеграцію тимчасово окупованих територій» - картинка 1

Аналітичний звіт «Оцінка імплементації державної політики, спрямованої на освітню реінтеграцію тимчасово окупованих територій»

Серед процесів, спрямованих на майбутню реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіці Крим та міста Севастополь, одним із найважливіших є процес реінтеграції системи освіти — і, як наслідок, реінтеграції дітей та молоді.

Сприяння реалізації права на освіту мешканців тимчасово окупованих територій України Автономної Республіці Крим та міста Севастополь (далі: «ТОТ АРК та Севастополь») — важливий компонент реінтеграції та включення таких громадян до освітнього, культурного та громадського простору України.

Через окупацію та повномасштабне вторгнення РФ кримська молодь не має повноцінного доступу до всього спектру освітніх можливостей, який є у їхніх однолітків з материкової частини України.

Міжнародне право, своєю чергою, хоч і покладає широке коло обов’язків на державу-окупанта, водночас не знімає відповідальності з держави-суверена, зокрема не звільняє її від зобов’язань щодо забезпечення доступності освіти для всіх громадян. Тим більше, що збереження зв’язку з молоддю, зокрема через збереження спільного мовного та культурного простору, є необхідним елементом подальшої ефективної політики реінтеграції після деокупації Криму.

На противагу цим викликам Україна з початку війни і дотепер формує державну політику, створює відповідні нормативні акти, які мають забезпечити доступ до української освіти та усунути дискримінацію, штучно і свідомо створену окупаційною владою РФ. Водночас із боку українського уряду протягом майже 10 років немає комплексного підходу щодо забезпечення освітніх прав мешканців ТОТ, а окремі ініціативи, які проводились хаотично і безсистемно, не в змозі розв’язати всі проблеми, з якими стикаються мешканці ТОТ, намагаючись реалізувати своє конституційне право на освіту.

Отримані нами цифри вказують на дуже низький показник залучення мешканців ТОТ АРК та Севастополя до українського освітнього поля, що у майбутньому під час реінтеграції ТОТ має спричинити додаткове навантаження на Уряд України — зокрема те, що пов’язано з атестацією щодо визнання результатів і термінів навчання та освітніми документами.

Задля з’ясування об’єктивних та суб’єктивних причин таких викликів ЦГП «Альменда» на основі моніторингу вступної кампанії 2023 року та звернень мешканців ТОТ, провели дослідження стану забезпечення доступу до реалізації права на освіту дітей, що перебувають на тимчасово окупованих територіях України, зіставили виклики для системи освіти під час війни із уже наявними рішеннями та запропонували пропозиції щодо способів подолання труднощів, які виникають у мешканців ТОТ у процесі реалізації цього права.

Метою даного аналізу є розгляд державної політики у сфері забезпечення до освіти дітей із ТОТ, зіставлення ухвалених органами державної влади нормативних актів з викликами сьогодення та реальною ситуацією, обумовленою тимчасовою окупацією та політикою держави-агресора. Аналіз підготовлений ЦГП «Альменда» на основі моніторингу вступної кампанії 2023 року та звернень осіб із ТОТ.

Читайте у звіті:

  • Проблеми та виклики вступної кампанії 2023 року: аналіз звернень із тимчасово окупованих територій та інтерв’ю мешканців ТОТ АР Крим та міста Севастополь
  • Аналіз нормативно-правової бази, яка регулює доступ до реалізації права на освіту мешканців ТОТ АР Крим та міста Севастополь
  • Окремі питання, які потрібно враховувати під час формування державної політики, спрямованої на освітню реінтеграцію тимчасово окупованих територій.
  • А також наші рекомендації Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Центральним органам виконавчої влади України, Міністерству освіти і науки України, Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Освітнім Центрам «Крим-Україна», закладам загальної середньої освіти та закладам вищої освіти.
Аналітичний звіт підготовлений Центром громадянської просвіти «Альменда» у рамках проєкту «Кроки назустріч один одному: наближення реінтеграції молоді з ТОТ». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.