Новий навчальний рік в окупації в цифрах. Частина 2 – ТОТ Херсонської та Запорізької областей
Вже другий рік діти на окупованих частиних Херсонської та Запорізької області вимушені навчатися в російських школах. І саме в сфері освіта Росія вкладає всі свої сили, ресурси та мільярди рублів, адже розуміє, що саме так може змінити ідентичність дітей на російську та навчити “ненависті” до України. на тимчасово окупованих територіях. На жаль, дещо їм вдається. За 10 років окупанти вибудовували російську освітню система в тимчасово окупованому Криму та Севастополі, і тепер вже як півтора роки втілюють цей «кримський досвід» на «нових територіях» – в частинах Херсонської та Запорізької областей. Для того, щоб зрозуміти які процеси відбуваються в освітньому полі тимчасово окупованих територій, потрібно мати інформацію, і в першу чергу статистичну.
В попередній частині ми розповіли про т.о. Крим та м. Севастополь. В цій статті наш експерт, аналітик – Олег Охредько зібрав статистичні дані окупованої освіти на окупованих частинах Херсоньскої та Запорізької областей.
Статистична інформація в освітньому полі на так званих південних «нових територіях», тобто на частині Херсонської та Запорізької областей практично відсутня. Освітня окупаційна влада та заклади освіти, в яких ведеться освітній процес за програмами окупаційного режиму, не мають власних інформаційних ресурсів. Окрім того ці території не включені до статистичного поля Російської Федерації. Тому основну інформацію про стан справ в освітньому середовищі окупованих частин Херсонської та Запорізької областей можливо отримати з соціальних мереж або через окупаційні засоби масової інформації, знов таки інтернет-ресурси. Так як цю інформацію неможливо верифікувати, тому вона має в основному ознайомчо-інформаційний характер. Вся інформація зібрана станомом на 15.09.2023.
Російська система освіти успадкувала радянський підхід до структури освіти із певними змінами відповідно сучасним потребам. Отже російська система освіти складається з трьох основних частин – дошкільна освіта, шкільна освіта (з поділом на різні рівні) та професійна освіта (з особливою увагою до вищої освіти).
Відповідно цій структурі розглянемо стан справ на тимчасово окупованих частинах Херсонської та Запорізької області.
Тимчасово окупована частина Херсонської області
Кількість дітей, які знаходяться на окупованій частині Херсонської області визначити неможливо через постійні міграційні процеси, пов’язані з військовими діями та діями окупаційної влади (наприклад підрив Каховської ГЕС).
Керування освітнім процесом на окупованій частині Херсонської області окупанти поклали на так зване Міністерство освіти Херсонської області (зареєстроване 09.08.2023 року за юридичною адресою 273003, м. Херсон, Потьомкинська вул. 20), яке стало правонаступницею Міністерства освіти і науки Херсонської області (час реєстрації 22.12.2022 року). На 1 вересня 2023 року так зване Міністерство освіти Херсонської області очолював виконуючий обов’язки міністра Галченков Олексій Сергійович.
На 1 вересня 2023 року окупанти повідомили що працює 101 дошкільний навчальний заклад та 92 школи (за інформацією голови «уряду» на окупованій частині Херсонської області Андрія Алексєєнко в минулому році діяло 64 школи та 65 дошкільних закладів, проте окупаційна адміністрація минулого року повідомила про 91 школу).
1 вересня 2023 року до шкіл окупованій частині Херсонської області пішло біля 21 000 дітей. Щодо кількості дітей, які отримують освіту за російськими стандартами на окупованій частині Херсонської області, то минулого року окупаційною адміністрацією повідомлялося, що у 2022-2023 навчальний рік розпочало 18 000 учнів, з яких 7 000 першокласників. Данна інформація викликає сумніви через нереальну кількість першокласників.
Відповідно до розпоряджень окупантів у 2023 році всі школи на окупованій частині Херсонської області взяті під озброєну охорону. А після початку занять 1 вересня всіх учнів відправили на «канікули» до 11 вересня через проведення так званих виборів.
Забезпечує освітній процес в окупованій частині Херсонської області біля 1 800 педагогів, проте в закладах освіти великий дефіцит вчителів. Так напередодні 2023-2024 навчального року в школах не вистачало понад 600 вчителів. Проблему з педагогами окупанти намагаються вирішити різними шляхами:
- запрошують вчителів з Росії (наприклад в Григорівській школі Чаплинського району працюють вчителька англійської мови з Москви, вчитель з Новоросійська і навіть заступник директора з Ставропілля),
- залучають російських студентів (так в Залізному Порту працює в початкових класах студентка Саратовського педагогічного коледжу),
- навіть на сайті програми «Земський вчитель» з’явилися розділи з Херсонською областю.
А вже після початку навчального року так зване Міністерство освіти і науки Херсонської області оголосило, що до шкіл потрібні педагоги і виставило список практично з усіх напрямків:
Переклад автора: “У школи області потрібні: Вчитель російської мови та літератури, Вчитель історії, економіки, права, суспільствознавства, Вчитель початкових класів, Вчитель хімії, біології, Вчитель іноземної мови, Вчитель фізики, Вчитель географії, Вчитель музики та ІЗО, Вчитель інформатики, Педагог – психолог, Соціальний педагог, Дефектолог, Логопед, Заступник директора з виховної роботи, Радник директора з виховання та роботи з дитячими громадськими об’єднаннями, Військовий керівник”.
Окрім того система управління навчальними закладами переходить на російські стандарти і тільки з початку 2023 року в 74 школах та 5 закладах середньої професійної освіти окупованої частини Херсонщини введена посада радників з виховання та взаємодії з дитячими громадськими об’єднаннями в рамках програми «Навігатори дитинства».
Окупована частина Запорізької області
Кількість дітей, які проживають на окупованій частині Запорізької області порахувати неможливо через постійний рух населення, обумовлений активними військовими діями та окупаційним режимом.
Очолює освітню сферу окупованій частині Запорізької області так зване Міністерство освіти і науки Запорізької області (зареєстроване 22.06.2022 року). З самого початку створення очолює так зване міністерство Шапурова Олена Олександрівна.
На початок вересня в окупованій частині Запорізької області відкрилося 132 дошкільних навчальних заклади та 172 школи. Так званий заступник голови уряду Андрій Козенко заявив, що в Мелітопольському та Бердянському районах діє 123 школи, а у Василівському та Токмацькому районах – 49 шкіл.
За повідомлення окупаційної влади в окупованій частині Запорізької області у 2023-2024 навчальному році до шкіл піде біля 40 000 дітей. До першого класу цього року піде 3 300 першокласників.
Кожен учень, який отримує освіту за російськими стандартами на окупованій частині Запорізької області, 1 вересня 2023 року отримав російський щоденник з відповідною символікою і … відправився на канікули до 11 вересня через проведення так званих виборів.
Окрім дошкільних закладів та шкіл в окупованій частині Запорізької області почали працювати 17 закладів середньої професійної освіти.
Мовне питання на тимчасово окупованих територіях півдня України
Відповідно до російських заяв гарантується багатомовне освітнє середовище на окупованих територіях (в окупованій частині Херсонській області освіту дозволено на російській та українській мові, окрім Генічеського та Новотроїцького районів, де додається ще кримськотатарська мова; в окупованій частині Запорізької області освіта може проводитися на російській та українській мові).
Проте, не зважаючи на декларативність, на тимчасово окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей українська мова не вивчається. Так, проголосивши про можливість навчаться на рідній мові окупанти в Запорізькій області заборонили вивчення української з 1 вересня 2023 року і це не зважаючи на те, що 46% батьків заявили про навчання їх дітей на українській мові. Українська мова буде вивчатися факультативно, а заступник обласного уряду Андрій Лисов пояснив, українська мова стоїть в шкільній програмі, як іноземна.
На окупованій частині Херсонщини бажання, щоб діти навчалися на українській мові, висловили 64% батьків. Проте і тут українську мову будуть вивчати факультативно, навіть окупанти заявили, що розробили спеціальний підручник для цього. А на батьків чиниться тиск щодо відмови від вивчення української мови, так окупаційна директорка Новотроїцької школи №1 заставляє батьків писати відмову від вивчення української мови.
Підсумовуючи, потрібно зазначити, що російські окупанти активно використовують освіту для формування російської ідентичності у дітей, використовуючи всі можливі засоби – від величезного фінансування освітніх процесів до тиску та залякуванні батьків та дітей.
Стаття підготовлена Центром громадянської просвіти «Альменда» у рамках проєкту «Кроки назустріч один одному: наближення реінтеграції молоді з ТОТ». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, репрезентовані у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки