fbpx
Моніторинговий звіт «“Універсальний солдат” за січень-березень 2023 - картинка 1

Моніторинговий звіт «“Універсальний солдат” за січень-березень 2023

Російська Федерація продовжує цілеспрямовану політику знищення української ідентичності та мілітаризації дітей, які залишились на окупованих територіях України.

Дії РФ спрямовані на абсолютну асиміляцію населення окупованих територій та формування у дітей бажання підтримувати збройні сили Російської Федерації, разом із добровільним вступом в армію РФ за досягнення ними відповідного віку.

Моніторинговий період січня-березня 2023 року продемонстрував такі тенденції

Щодо окупованого Криму

Триває політика РФ щодо мілітаризації та індоктринації дітей півострова. Відкриваються нові осередки «Движения
первых» [Рух перших], до якого активно залучаються всі діти півострова, включно із наймолодшими – через організацію «Орлята РФ».

Окупаційні адміністрації Криму продовжують встановлювати в навчальних закладах меморіальні дошки загиблим під час так званої «СВО». Також до Криму на патріотичне виховання запрошують дітей і молодь з окупованих
частин Запорізької і Херсонської областей, котрих потім приймають до лав «Юнармии» [Юнармії].

Варто зазначити, що цьогорічне святкування дев’ятого року окупації Криму не мало колишнього розмаху, масові заходи і парад на 78-річницю «Великой победы» 9 травня було скасовано.

Щодо окупованих частин Запорізької і Херсонської областей

Слід зауважити, що за час моніторингу інтенсифікувалися заходи:

  • щодо знищення української ідентичності та заміни її російською;
  • щодо мілітаризації дітей і молоді;
  • щодо активного залучення юнаків до молодіжних рухів, осередки яких відкриваються на окупованих територіях шаленими темпами. Особливо це стосується «Движения первых» [Рух перших], але актуально і для «Юнармии» [«Юнармії»], «Молодой гвардии Единой России» [Молодої гвардії Єдиної Росії], #ЮгМолодой [#ПівденьМолодий] та інших, більш локальних осередків (наприклад, «Юные инспектора движения» [Юні інспектори руху] в окупованому Бердянську).

Ці рухи активно просувають ідеї та цінності, властиві російській ідентичності (наприклад, культ перемоги у «Великій Вітчизняній війні», добровольчества і волонтерства на благо РФ, лояльність до російської армії тощо).

Неабияку роль у цих процесах відіграють окупаційна адміністрація та молодіжні організації тимчасово окупованого Криму, які активно тренують «активістів» з окупованого Півдня.

Розпочалась активна мілітаризація дітей і молоді

Урочисто відкриваються нові осередки Юнармии» [Юнармії], дітей активно залучають до підтримки російських солдатів акціями «Письмо солдату» [Лист солдату], збиранням речей для відправки на фронт і участю в патріотичних заходах.

Почастішали повідомлення про візити військовослужбовців РФ до дошкільних установ і шкіл, зокрема й для навчання поводження зі зброєю та демонстрації військової техніки.

Інтеграція освіти на окупованих територіях в російську систему освіту

У 2023 році спостерігається витіснення української мови і літератури із суспільного простору окупованого Півдня через скорочення годин на вивчення мови і літератури в закладах освіти, вилучення українських книг з бібліотек і шкіл і заміни їх творами російських класиків.

17 лютого 2022 року Путін підписав закон, спрямований на інтеграцію систем освіти та наукової діяльності ДНР, ЛНР, Херсонської та Запорізької областей у правову систему Російської Федерації.

Закон має узгодити діяльність освітніх організацій на окупованих українських територіях із законодавством РФ через запровадження так званого «перехідного періоду», використовуючи досвід Криму та міста Севастополя – тобто фактично впроваджуючи «кримський сценарій» знищення української освіти.

Так званий «голова Криму» Аксьонов також заявив, спираючись на кримські практики, що інтеграція «нових територій» потребуватиме щонайменше 5 років. Тобто зусилля щодо знищення української ідентичності на окупованих територіях лише інтенсифікуватимуться.

Матеріал підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.