Фінансування молодіжної політики в Росії через призму війни з Україною
Автор: Тетяна Личко, документаторка ЦГП “Альменда”
Вже стало очевидним, що Росія використовує гібридні методи війни та не нехтує будь-якими способами для її продовження на роки. Це стосується не лише переформатування бюджету країни на військовий, а і підготовки мобілізаційного резерву з власних громадян (і не тільки, зважаючи на тотальний контроль над громадянами України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях).При цьому, країна-окупант особливу увагу приділяє молоді. І задля досягнення такої мети Росія не шкодує коштів на побудову цілої системи впливу, яка реалізується через молодіжну політику держави. Фінансування саме цього напряму за останні 10 років, протягом яких триває війна проти України, збільшилось практично в 50 разів.
Скільки та куди витрачаються бюджетні кошти?
З 2014 до 2018 року бюджет напрямку молодіжної політики РФ коливався від 1,13 млрд рублів (еквівалентно приблизно 12,4 млн доларів США) до 18,47 млрд рублів (еквівалентно приблизно 203 млн доларів США), а вже з 2021 року спостерігається значний ріст – витрати становили більше 34,3 млрд рублів (еквівалентно більше 377 млн доларів США). Станом на 2024 рік закладено більше 56,1 млрд рублів (еквівалентно більше 617 млн доларів США).
Дані взяті з державних бюджетів РФ за 2014-2024 роки
Збільшення фінансування з 2021 року, цілком ймовірно, спричинене підготовкою до повномасштабного вторгнення в Україну та необхідністю “правильного” налаштування молоді для сприйняття рішень Кремля. Це пояснює і подальше зростання фінансування за роки активного воєнного вторгнення. Для формування лояльного ставлення до влади та виховання покоління зручної молоді, були розроблені нові інструменти, такі як проєкти та програми, що реалізуються низкою державних органів.
Федеральне агентство у справах молоді
Розпорядниками бюджетних коштів, виділених на молодіжну політику, виступають такі державні органи як: Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство у справах молоді (Росмолодь) та інші.
Левова частка фінансування, що становить більше 90 %, виділяється саме Росмолоді (офіційний сайт https://rs.gov.ru/) – для прикладу, у поточному 2024 році виділено більше 54 млрд рублів (96% бюджету молодіжної політики). До сфери повноважень цієї установи відносяться:
- здійснення заходів щодо цивільного та патріотичного виховання молоді, виховання толерантності у молодіжному середовищі, формування правових, культурних та моральних цінностей серед молоді, а також поширення ефективних форм участі молоді у громадському житті.
- координування діяльності Загальноросійського суспільно-державного руху дітей та молоді (“Руху перших”), що здійснюється поза організаціями відпочинку дітей та їх оздоровлення та організацій, які здійснюють освітню діяльність з реалізації основних загальноосвітніх програм, освітніх програм середньої професійної освіти, в тому числі організаціях, що утворюють інфраструктуру молодіжної політики, організаціях у галузі культури та спорту та інших організаціях, які здійснюють роботу з дітьми та молоддю.
В рамках цих повноважень Росмолодь активно розвиває мережу патріотичних клубів та центрів, де в якості наставників залучаються військовослужбовці РФ, що беруть участь у війні проти України, які популяризують “вибір справою свого життя служіння батьківщині (Росії)”. Росмолодь також поширює свій вплив і на тимчасово окуповані території України (далі – ТОТ) – реалізовано школу для керівників та волонтерів Запорізького регіонального відділення Всеросійського громадського руху «Волонтери Перемоги», де учасників навчать правильно висвітлювати та проводити патріотичні акції та заходи, а також як працювати з ветеранами (Росії) та передавати їх історію молоді. Після такого навчання учасники можуть “якісно та самостійно проводити заходи, спрямовані на цивільно-патріотичне виховання”. Фактично, готуються кадри для розповсюдження кремлівської пропаганди та наративів серед молоді на ТОТ.
Міністерство просвіти РФ
Наступним за об’ємом державного фінансування на молодіжну політику є Міністерство просвіти РФ (офіційний сайт – https://edu.gov.ru/). Зростання його фінансування відбулось якраз-таки в 2021 році перед повномасштабним вторгненням та пов’язане з реалізацією нового федерального проєкту «Патріотичне виховання громадян Російської Федерації».
В рамках цього проєкту здійснюється:
- розробка та реалізація робочих програм виховання у кожній освітній організації загальної та професійної освіти;
- агітація та залучення осіб, в тому числі дітей та молоді, до участі у всеросійських, окружних та міжрегіональних заходах патріотичної спрямованості;
- організація діяльності патріотичного руху Асоціації студентських патріотичних клубів “Я ПИШАЮСЯ”;
Ілюстрації до заходів Асоціації студентських патріотичних клубів “Я ПИШАЮСЯ”
- проведення заходів, спрямованих на популяризацію історії Росії в Російській Федерації та за кордоном;
- залучення дітей до заходів, спрямованих на виховання підростаючого покоління та формування особистості, які проводяться регіональними відділеннями Російського руху дітей та молоді;
- проведення всеросійського конкурсу “ВЕЛИКА ЗМІНА”;
- залучення дітей до дитячо-юнацького військово-патріотичного громадського руху «ЮНАРМІЯ»;
Команда “Альфа” Запорізького відділення “Юнармії”
- діяльність історичних парків «Росія – Моя історія».
Автономні некомерційні організації та загальноросійські рухи
Аналіз федеральних законів про державний бюджет РФ на відповідний рік у розрізі видів бюджетних видатків свідчить про те, що абсолютна більшість видатків розділу “молодіжної політики” становлять субсидії. Тобто, розпорядники бюджетних коштів не лише самі їх витрачають, а і спрямовують їх одержувачам, які, у свою чергу, не завжди є кінцевою ланкою у ланцюжку бюджетних видатків, що ускладнює встановлення фактичного бюджету конкретних програм та всіх залучених осіб.
Отримувачами одних з найбільших субсидій за підрозділом молодіжної політики є автономні некомерційні організації (далі – АНО) та загальноросійські громадські організації:
- АНО “Росія – країна можливостей” – створена з ініціативи В.Путіна 22 травня 2018 року, використовується для реалізації проєктів, в тому числі направлених на патріотичне виховання дітей і молоді, поширення російських наративів, викривлення історії, виправдання та пропаганду війни, а також русифікацію та індоктринацію українських дітей з ТОТ. Посилання на офіційний сайт організації – https://rsv.ru;
- АНО “Центр знання “Машук”;
- АНО “Велика Зміна”;
- Загальноросійська суспільно-державна просвітницька організація «Російське суспільство «Знання» – започатковане у 1947 році диктатором Йосипом Сталіним як повністю підконтрольна Центральному Комітету Комуністичної партії Радянського Союзу система організацій, яка здійснювала радянську пропаганду під виглядом просвітництва, відроджена В. Путіним у 2015 році. З 2021 року фінансування товариства збільшилось в 20 разів зі 100 млн руб. на рік до 2 млрд. руб., що еквівалентно більше 22,5 млн доларів США (більш детально про «Російське суспільство «Знання» можна почитати в статті ЦГП “Альменда”);
- Згальноросійський громадсько-державний рух дітей та молоді «Рух перших» – рух, який увібрав в себе тоталітарні ознаки піонерського та комсомольського радянських рухів (більш детально про рух можна почитати в окремій статті ЦГП “Альменда” «Рух перших» – нова піонерія? Загальноросійський рух дітей та молоді, яким керує особисто В. Путін”);
- Всеросійський громадський рух “ВОЛОНТЕРИ ПЕРЕМОГИ”.
У поточному 2024 році в рамках федерального проєкту “Патріотичного виховання громадян Російської Федерації” (офіційний сайт https://edu.gov.ru/national-project/projects/patriot/) «Руху перших» виділяють 20,49 млрд рублів, з них 7 млрд підуть на заходи щодо патріотичного виховання молоді, ще 9,58 млрд — на фінансування регіональних відділень руху. На роботу радників шкіл з виховання та взаємодії з дитячими громадськими об’єднаннями в бюджеті закладено 20 млрд. рублів, на державні символи Росії для шкіл – 873,8 млн. російських рублів. 400 млн рублів направлять на роботу мобільних експозицій “Моя історія”, ще 251,1 млн – на субсидії фонду “Історія батьківщини”.
Загалом, сума, яку РФ витратить на патріотичне виховання у 2024 році (49,9 млрд рублів), у 10 разів перевищує бюджетні витрати на нього у 2022-му (становили 4,9 млрд рублів). 2023-го на ці цілі з бюджету було виділено 39,7 млрд рублів (на 6 млрд менше, ніж у наступному).
Висновки
За результатами соціологічних опитувань, серед тих, хто не підтримує політику Кремля щодо військової агресії проти України, у більшості є російська молодь у віці до 29 років. Тому не дивно, що особлива увага в патріотичному вихованні направлена саме на цю вікову категорію. За логікою тоталітарного режиму РФ, незгода з діями влади є не патріотичною та підлягає “коригуванню”. Збільшення в десятки разів бюджетного фінансування сфери молодіжної політики, зокрема напрямку патріотичного виховання громадян в умовах переформатування бюджету для військових потреб – один з елементів ведення гібридної війни. Який полягає в залученні всіх ресурсів для виховання “зручного” покоління молоді, яке цілком та беззаперечно буде слідувати всім настановам влади. Замінюючи критичне мислення підлітків на псевдопатріотичну мотивацію, Росія готує мобілізаційний резерв для продовження війни в Україні та чисельної переваги на полі бою. Інструментами реалізації є рухи, організації, такі як «Рух перших», мілітаристська «Юнармія», які організовують пропагандистські конкурси, акції, що фінансуються з державного бюджету РФ. А поширюючи через згадані інструменти свій вплив і на ТОТ, Росія здійснює русифікацію, мілітаризацію та індоктринацію ураїнських дітей та молоді. Це є грубим порушення норм міжнародного права, тому тільки міжнародний тиск та притягнення винних до відповідальності змусить РФ це зупинити.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.