Дослідження змісту шкільних підручників Росії (2014-2022 рр.)
Російська Федерація (РФ) усвідомлює ідею важливості шкільної освіти для суспільства, але в першу чергу не для навчання, а для формування потрібного авторитарній державі світогляду, за наявності якого суспільство готове виконувати поставлені державою цілі, навіть якщо вони не відповідають загальноприйнятим людським цінностям. Дитина у такому процесі стає не суб’єктом здобуття освіти, а керованим нею об’єктом.
Тому шкільна освіта РФ вже давно стала одним з інструментів здійснення агресії проти України та українського народу, через яку просуваються визначені наперед наративи, метою яких є:
- закріплення результатів окупації та анексії частини території України;
- ускладнення та/або унеможливлення процесів деокупації та реінтеграції згаданих територій Україною;
- зміни суспільної свідомості дітей на окупованих територіях України для формування покоління “російського” суспільства, що лояльно ставиться до цілей РФ та готове стати до їх виконання.
На жаль, на окупованих українських територіях – в Криму та Донецькій, Луганській області – Російська Федерація вже тривалий час впроваджує власні освітні стандарти. А з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року та окупації частин Херсонської, Запорізької області, Росія почала впроваджувати свою освіту, підручники та наративи і на новоокупованих територіях.
Наша організація в партнерстві з Регіональним центром прав людини підготували дослідження “Шкільна освіта: прихована зброя РФ проти України”:
- затверджених державних освітніх стандартів,
- програми РФ,
- рекомендовані до використання в освітніх закладах РФ шкільні навчальні посібники 1-11 класів протягом часу окупації території України, зокрема з 2014 року до 31 грудня 2022 року.
А також окремо наша організація дослідила виклад історії України в шкільній літературі Росії з метою простежити обставини, причини, методи впровадження викривленого образу України через російську шкільну історичну освіту і аналітичному огляді «Історія України в російських шкільних підручниках з історії».
Дослідження “Шкільна освіта: прихована зброя РФ проти України” підготовлено експертами ГО “Регіональний центр прав людини” у рамках проєкту ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда”, за фінансової підтримки Празького громадянського центру. Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти “Альменда” і не обов’язково відбиває позицію Празького громадянського центру.
Аналітичний огляд «Історія України в російських шкільних підручниках з історії» підготовлено в рамках проєкту ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда”, за фінансової підтримки Празького громадянського центру. Зміст цього документа є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відбиває позицію Празького громадянського центру.