fbpx
Дослідження:

Дослідження: “Підручник і війна: навчальна література РФ на окупованій території як інструмент знищення ідентичності українців”

Після того, як Росія окуповує українські території, росіяни за допомогою місцевих колаборантів одразу створюють окупаційні адміністрації та починають насаджувати «російський порядок». Частиною загарбницьких дій «нової влади» стала політика в сфері освіти, що передбачала дії з «денацифікації» дітей та молоді.

Майже відразу після окупації частини української території пролунали численні заяви російської влади про те, що «денацифікацію» України варто починати із заміни шкільної програми та підручників на тимчасово окупованих Росією територіях.

Спікер «парламенту» окупованого Криму Володимир Константинов наголосив, що внаслідок використання у навчальних закладах України російських підручників через 10 років з’явиться інше покоління.

З метою «денацифікації» та «поширення російських наративів» окупанти почали знищувати українські книжки та підручники. Натомість Росія активно завозить на окуповані території свої шкільні підручники та літературу.

Організація ЦГП «Альменда» та її партнер «Регіональний центр прав» людини проаналізували шкільну освіту за російськими стандартами та підготували дослідження «Шкільна освіта: прихована зброя РФ проти України».

Об’єктами дослідження стали затверджені державні освітні стандарти, програми РФ, а також рекомендовані до використання в освітніх закладах РФ шкільні навчальні посібники 1-11 класів, застосовувані загарбниками на тимчасово окупованій території України з 2014 року до 31 грудня 2022 року.

Окремо було досліджено виклад історії України в шкільній літературі Росії з метою розглянути обставини, причини, методи впровадження викривленого образу України через російську шкільну історичну освіту і підготовлено аналітичний огляд «Історія України в російських шкільних підручниках з історії».

ВАЖЛИВО.

Унаочнення протиправних дій і воєнних злочинів РФ в сфері освіти стало можливим після звільнення частин Херсонської та Харківської областей восени 2022 року.

Так, Офісом Генерального прокурора в межах кримінального провадження з закладів освіти Харківської області були вилучені підручники, за якими відбувалось навчання українських дітей в окупації, чий зміст засвідчує систематичне порушення російською освітньою політикою низки норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини, зокрема принципу status quo ante bellum (обов’язок держави окупанта зберегти та підтримувати, наскільки це можливо, правовий статус та умови суспільного життя, що мали місце на відповідній території до її окупації), принципу «належної освіти», права дітей на збереження їхньої ідентичності, культурної самобутності, вимогу заборони пропаганди війни, права батьків на забезпечення освіти своїх дітей відповідно до власних світоглядних переконань.

Зазначені підручники, числом 23 одиниці, вилучені із закладів освіти Харківської області, постановою прокурора Офісу Генерального прокурора визнано речовими доказами, що на них ухвалою слідчого судді накладено арешт. Наразі досудове розслідування за вказаними вище фактами триває.

Ознайомитись з результатами вмісту російських підручників ви можете в повному тексті дослідження:

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Від фіксації до правосуддя: забезпечення належного документування воєнних злочинів», що реалізується Регіональним центром прав людини за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».