Аналітичний звіт «„Кримський сценарій“: як Російська Федерація знищує українську ідентичність дітей на окупованих територіях»
24 лютого 2023 року минає рік з моменту оголошення президентом Російської Федерації Володимиром Путіним так званої «спеціальної військової операції» («СВО») з удаваною ціллю «демілітаризації» та «денацифікації України».
У такий спосіб Росія продовжила агресію проти України, розпочату 2014 році з окупації АР Крим і міста Севастополь і встановлення контролю над окремими частинами Донецької і Луганської областей під прикриттям так званих «народних республік».
З 2014 року окупаційною владою Криму і адміністрацією так званих «Донецької» і «Луганської» «Народних Республік» (фактично керованих центральною владою РФ) здійснювалося систематичне руйнування української освіти на контрольованих ними територіях заради знищення української ідентичності і виховання лояльності до Російської Федерації.
Ситуація в окупованих частинах Донецької і Луганської областей була схожою з тим, що відбувалося в Криму, але мала деякі відмінності. Крим одразу фактично «увійшов» до складу РФ, і за всі 9 років окупації вище керівництво РФ наголошувало на приналежності цього суб’єкту України Росії. Натомість становище окремих частин Донецької і Луганської областей було достеменно іншим – РФ до 2022 року наполегливо заперечувала будь-який вплив на керівництво квазіреспублік, тому правовий режим на цих територіях найкраще можна схарактеризувати як «юридичний Дикий Захід» – мішанину з української та російської законодавчих систем і «новацій» креативної нормотворчості так званих «республік».
Це є слушним і щодо освітньої політики на зазначених територіях, де основною метою теж було знищення української системи освіти, але тривало воно за «гібридною» схемою, чий зміст суттєво відрізнявся від сюжету «кримського сценарію», деталі якого розглядатимуться в першому розділі цього звіту.
«Кримський сценарій» знищення української освіти наразі реалізується на підконтрольних Російській Федерації територіях Запорізької та Херсонської областей.
Експерти ЦГП «Альменда» проаналізували ситуацію з використанням освіти для мілітаризації, знищення української ідентичності та формування лояльного ставлення до воєнних дій і воєнних злочинів, скоєних Російською Федерацією на окупованих територіях України з лютого до грудня 2022 року, що і стало предметом розгляду цього звіту.
В аналітичному звіті розглянуті такі питання:
- «Кримський сценарій» знищення освіти
- Впровадження «кримського сценарію» на окупованих територіях Запорізької і Херсонської областей
- 2022 рік і освіта в окупованому Криму
- Індоктринація і культурний геноцид в контексті знищення ідентичності
Аналітичний звіт ««Кримський сценарій»: як Російська Федерація знищує українську ідентичність дітей на окупованих територіях» підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.