Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Листопад 2023
Статистика каліцтв дітей та пошкоджень освітніх закладів; нововведення в шкільній освіті; пільги для учасників СВО та їх дітей; новини, що впливають на освіту та дітей на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ)
Протягом жовтня 2023 року Росія зруйнувала по всій території України 19 навчальних закладів. Внаслідок повітряних атак було скалічено 13 дітей та вбито – 1.
У Москві відкрилась виставка “Українські злочини проти людяності”, створена на основі однойменної книги. У книзі, цитата: “.. зібрано свідчення понад 450 осіб – постраждалих, очевидців, українських військовополонених. Наведені ними факти свідчать про скоєння київським режимом злочинів проти людяності та воєнних злочинів”.
На ВДНГ у Москві проходила виставка форум “Росія”, відкривали яку учасники руху “Двіжєніє пєрвих” під виконання пропагандистської пісні російського виконавця Шамана “Я – руский”. У фрагменті відео показано, як дуже багато дітей підспівують та танцюють під це виконання.
В РФ планують збільшити кількість годин на вивчення історії у школі. Про це на заході повідомив міністр просвіти РФ Сергій Кравцов.
ТОТ Крим:
В будівлі захопленого окупантами у 2014 році Таврійського національного університету ім. Вернадського, росіяни розгорнули школу пілотів FPV-дронів. Кожних два тижні окупанти відправляють на фронт по 10 пілотів. Підготовкою пілотів займаються викладачі та студенти захопленого університету.
У школі с. Костянтинівка дітей залучають до створення окопних свічок на фронт російським солдатам.
Аналогічно у школі с. Олександрівка діти плели сітки на фронт під час осінніх канікул.
В смт. Нижньогірський відкрили військово-патріотичний клас за держбюджет. Він облаштований інтерактивною дошкою, манекенами для тренінгів по домедичній підготовці, військово-патріотичним інвентарем.
У т.зв. “Севастопольському державному університеті” студентам показали фільм присвячений “звільненню Криму” – “Тричі народжений!”.
В дитячому центрі “Артек” провели пісенний конкурс “Тобі Росія, присвячується”. Також на території “Артеку” з 2 по 6 листопада проходив всеросійський конкурс “Велика перерва”, де представники “Двіжєнія Пєрвих” проводили агітаційні майстер-класи, які демонстрували напрямки руху. У ході участі діти могли доєднуватись до руху.
На конкурс “Велика перерва” приїхали деякі ключові особи, зокрема уповноважена з прав дітей Марія Львова-Бєлова, голова т.зв. “ДНР” – Дмитро Пушилін, помічник президента, автор сумнозвісного Єдиного підручника з історії РФ – В. Мединський. Всі вони мали тематичні зустрічі з дітьми, й розмови. Зокрема, цитата з “натхненного” спічу Пушиліна:
«Що таке Росія для Донбасу? 2014. В Україні державний переворот. І Донбасу кажуть: ви не маєте права бути собою. Ви не маєте права говорити рідною мовою, а для нас рідна мова – це російська, жителі Донбасу завжди відчували себе російською. Нам кажуть, що Герої Великої Великої Вітчизняної війни стали не зовсім підходящими героями. Звісно, Донбас не змирився! Ми були змушені висловити свою позицію, взяти відповідальність на себе, взяти до рук зброю, щоб захистити своє право залишатися самими собою. Далі залишалося лише мріяти та вірити, що ми станемо Росією. Пройшли довгі вісім років, і 2022 року відбувся Референдум. Що таке для нас Росія після того, як ми за це боролися, втрачали близьких, друзів, знайомих…»
Відділення Юнармії т.о. Криму провели збір “Я – Юнармія”, на якому обрали членів Ради командирів юнармійських відділень Криму. На відео зафіксована “урочиста” промова одного з обраних представників:
“Я дуже надихнувся темою юнармійських зборів, мене дуже тягне до патріотизму. В мені патріотизм викликала спецоперація, що почалася. Там бійці не покладаючи рук, кров’ю домагаються нашої волі. Щоби ми тут навчалися на їхніх помилках, щоб ми теж захищали свою країну та любили її.”
В смт. Лівадія відбулась посвята в казачата дітей початкових класів.
“Двіжєніє Пєрвих” продовжує реалізувати свою програму “Ми – громадяни Росії”. У “День народної єдності” багатьом дітям “урочисто” вручили паспорти РФ.
В т.о. м. Алупка пройшла третя військова гра “Школа юних командирів”.
50 так званих радників директорів з виховання з т.зв ЛНР, ДНР, окупованих частин Запорізької та Херсонської областей зустрілися з першим заступником керівника Адміністрації Президента РФ Сергієм Кирієнком, а також міністром освіти Сергієм Кравцовим у міжнародному дитячому центрі «Артек».
Сергій Кирієнко висловив вдячність за важливу роль, яку виконують «навігатори дитинства» з нових регіонів у створенні єдиного виховного середовища для молодого покоління.
У Балаклавському домі дитячої юнацької творчості відкрили відділення “Двіжєнія пєрвих”.
Школярі гімназії №10 т.о. м. Севастополь стали переможцями у військово-патріотичній грі “Ворошиловський стрілець”.
У регіональному відділенні Юнармії ТОТ Криму провели творчу акцію під назвою “Служити Росії належить тобі й мені”. На фото — учасник акції з своїм малюнком. Також приведена цитата дитини:
“…Я ще маленький, але знаю, що завдяки старшому поколінню, яке зараз захищає Батьківщину, ми, малюки, також будемо служити Батьківщині. Цим фото я хочу показати, що кожен з нас захищатиме свою Батьківщину.”
У т.о. м. Ялта провели військово-спортивний захід до Всеросійського дня призовника. У ньому взяли участь 15 команд з навчальних закладів міста. Організатором заходу виступив “Міський підлітково-молодіжний центр”. У складі партнерських організацій у проведенні заходу взяли участь представники місцевого відділення ДТСААФ Росії.
21 листопада у “Домі офіцерів” сталась посвята в юнармійці. На заході були присутні начальник штабу Юнармії м. Севастополя – Володимир Коваленко, військовослужбовці ЗС РФ. Окрім посвяти, на заході зібрали подарунки дітей військовим у підтримку т.зв. “СВО”.
Активісти «Молодої Гвардії Єдиної Росії» з т.о. м. Судака сформували та доставили посилки військовослужбовцям РФ, які беруть участь у т.зв. “спецоперації” на Запорізькому напрямку.
За ініціативи “Двіжєнія Пєрвих” курсанти ДТСААФ т.о. Криму прийняли участь у воєнно-тактичній грі “Zеркало истории” (пер. “Дзеркало історії”).
Пропагандистські та мілітаризаційні заходи “Кримпатріотцентру”:
10 листопада для вихованців “Кримпатріотцентр” провели огляд зброї, яка використовується у т.зв. “спецоперації”;
11 листопада для юнармійців провели зустріч зі вдовою Кирила Стрємоусова, колаборанта, проросійського громадського діяча;
20 листопада у с. Сковрцово були проведені заняття з збирання/розбирання автоматів АК;
22 листопада у с. Молодіжне “Кримпатріотцентр” провів заняття з влаштування та пілотування БПЛА для дітей;
4 листопада завершилась програма” Школа юних командирів” – тривалих військово-патріотичних навчань для дітей. Близько 150 дітей з усіх ТОТ України побували на навчаннях.
Школярі селища Симеїз т.о. Криму передали військовим РФ 120 саморобних окопних свічок.
У школі №3 т.о. м. Феодосія учнів долучили до акції “Лист солдату”. Окрім листів, на фронт РФ передали подарунки від дітей та солодощі.
У школі №2 т.о. м. Сімферополя дітей долучили підтримки армії РФ: намалювали малюнки та зібрали гуманітарну допомогу.
У Головному управлінні МНС Росії т.о. Криму відбулася церемонія посвяти у кадети учнів Сімферопольської академічної гімназії.
27 учнів 5 та 6 класів гімназії 10 т.о. м. Севастополя посвятили в кадети росгвардії.
В т.зв. “севастопольському державному університеті” пройшла зустріч військового РФ, учасника т.зв. “СВО” й колишнього студента університету з іншими студентами.
У т.о. м. Севастополь пройшов конкурс-фестиваль «ZOV сердець», у якому взяли участь творчі колективи, а також члени сімей військовослужбовців, які беруть участь у т.зв. “спецоперації”.
У т.зв. “Російському економічному університеті ім. Плєханова” у т.о. м. Севастополі відкрили відділення “Двіжєнія Пєрвих”.
На базі ДТСААФ Росії у т.о.м. Ялта пройшли заняття вихідного дня. Вихованці та курсанти практикувалися в різних прийомах надання допомоги, транспортуванні поранених під час бойових операцій, пройшли практичні майстер-класи з тактико-вогневої підготовки.
Учасники “Двіжєнія Пєрвих” Червоногвардійського району взяли участь у створенні саморобного сухого душу для військових РФ.
У т.о. Севастополі провели змагання серед дітей операторів квадрокоптерів. Близько 50 дітей прийняли участь.
У школі №6 т.о. Севастополя кадети школи зустрілись з учасником так званого “СВО”, Костянтином Самошиним.
6 грудня кримська філія фонду «Захисники Вітчизни» та так званий “Кримський Федеральний Університет ім. В. І. Вернадського” розпочнуть навчання для учасників т.зв. “СВО” з майстерності виступу перед глядачами. За підсумками курсу учасникам видадуть сертифікати, які дають змогу безперешкодно виступати у школах та ВНЗ.
28 листопада в Будинку Офіцерів Чорноморського флоту студенти т.зв. “Севастопольського торговельно-економічного технікуму” поповнили лави руху “Юнармія”.
Першачки школи-ліцею №3 м. Сімферополя прийняли клятву кадета.
Напередодні “Дня героїв Вітчизни” учні 9 класу школи №4 м. Керч відвідали урок мужності, присвячений учасникам спеціальної військової операції.
На окупованих територіях проводять регіональний етап змагання «Ворошиловський стрілець», яке проводяться по всій території Росії. Головне завдання змагань – патріотичне виховання школярів та підготовка до армійської служби. Так, відомо, що з Ялти 2 учні середньої школи (10 та 9 клас) поїдуть на всеросійський етап. Серед завдань цього змагання: метання гранати, конкурсна презентація своєї команди та рідного краю, а потім головний етап – влучна стрільба зі зброї.
У МБДОУ Михайлівський дитячий садок “Сонечко” Нижньогірського району триває “Тиждень російської культури”.
400 севастопольських дітей поповнили лави Орлят Росії .
ТОТ Херсонська область:
У т.о. Новотроїцькому району відкрилось відділення Юнармії. Всього таких відділень вже 3 по всій т.о. Херсонській області.
У с. Догмарівка військовослужбовці угрупування “Днєпр” провели “Урок мужності”, де розповідали про т.зв. СВО, військових тощо.
Студенти т.зв. “Херсонського державного університету” взяли участь у конкурсі “Пишу тобі листа, солдате”. В рамках конкурсу необхідно було написати вірш та зняти творче відео.
До “Дня народної єдності” студенти т.зв. Херсонського університету поставили театралізовану патріотичну постановку. До постановки долучили й учасників т.зв. СВО.
У Раді Федерації вручили паспорти 20 школярам, яких привезли до Москви з окупованих частин Херсонської області та т.зв. ЛНР. Раніше діти здобули перемогу у патріотичному конкурсі «З чого починається Батьківщина?». Захід пройшов у рамках програми «Ми громадяни Росії».
У школі села Азовське провели захід “Новоросія у роки Великої Вітчизняної війни”. Історики з Кемеровської та Московської областей з Російського товариства “Знання” протягом двох днів проводили інтерактивні лекції та майстер-класи для молоді окупованих частин Херсонської області.
У школах Херсонщини відбулися заходи, присвячені Дню пам’яті загиблих під час виконання службових обов’язків працівників органів внутрішніх справ.
РФ вивезла дітей з психоневрологічного будинку-інтернату на ТОТ Херсонщини до Пензи, а саме до пансіону «Дім Вероніки». Переїзд курувала уповноважена з прав дітей в РФ, Марія Львова-Бєлова.
У школі-інтернаті т.о. м. Генічеськ з’являться портрети Юрія Гагаріна та Олександра Пушкіна у вигляді муралів.
30 листопада у навчальних закладах Херсонщини пройшли тематичні заняття, присвячені дню герба РФ.
Російська республіка Адигея направила до закладів освіти Генічеського району інформаційні стенди та плакати з інформацією про «Двіженіє Пєрвих», Товариство «Знання», досягнення визначних людей Росії та ін, а також про державні символи Росії.
У Генічеську пройшла урочиста церемонія посвяти в “Орляти Росії”.
Програма “Орлята Росії” створена задля розвитку соціальної активності учнів початкових класів.
“Це спосіб зробити школярів причетними до великої справи та патріотичного виховання. Ми сьогодні побачимо 75 молодих хлопців, які з нетерпінням чекали на цей день”, — поділився т.зв. міністр молодіжної політики Херсонської області Ігор Астранін.
Дітей з окупованої Херсонщини відправили в екскурсійну поїздку до Санкт-Петербурга. Як повідомляє окупаційна влада, Вже понад 600 учнів області взяли участь у програмі культурно-просвітницьких маршрутів для школярів Херсонщини.
У Генічеській школі №2 секретар регіонального відділення партії «Єдина Росія» у Херсонській області Ігор Костюкевич на позаурочному занятті «Розмови про важливе» поговорив із хлопцями про роль кожного у розвитку країни:
«Розмова була не проста, але цікава. Спробував розповісти їм про те, що таке Батьківщина і з чого вона починається, а також розповів, що майбутнє країни неможливе без суверенітету», – сказав т.зв. сенатор Херсонської обласної думи, секретар Херсонського регіонального відділення партії “Єдина Росія” Ігор Костюкевич.
10 листопада 250 дітей із новоокупованих територій, у тому числі з Херсонської області, вирушили на “відпочинок” до оздоровчого табору в Криму.
Росія за наказом Путіна “дарує” в бібліотеки окупованої Херсонщини свою літературу. Загалом окупаційні ЗМІ говорять, що на окуповані території завезено майже 3 млн книг російської літератури.
Для Юнармійців місцевої школи у бібліотеці Будинку культури села Красне Скадовського МО відбувся патріотичний урок “Захищати Батьківщину – велика честь”, де учні познайомилися з матеріалами тематичного куточка “Своїх героїв пам’ятає земля та люди”.
Офіцер СК Росії Херсонської області провів майстер-клас з самооборони для учнів Генічеської санаторної школи-інтернат.
ТОТ Запорізька область:
У Мелітополі пройшов семінар з патріотичного виховання. На базі Міністерства молодіжної політики пройшов інформативний та корисний семінар на тему: «Патріотичне виховання в сучасних умовах». Участь у семінарі взяли педагоги та фахівці з роботи з молоддю з муніципальних установ.
У Мелітопольському Державному Університеті у рамках проекту “Я пишаюся. Герої” відбулася зустріч учасників СВО зі студентами. Гості розповіли про свою історію та про те, як потрапили до Загону 32 ім. Судоплатова. Також згадали про важливість медиків у лавах воїнів, надання першої медичної допомоги в екстрених ситуаціях, показали якими засобами та як правильно зупиняти кровотечі.
Представники Управління Росгвардії Запорізької області провели Урок мужності для учнів середньої загальноосвітньої школи №2 с. Костянтинівка Мелітопольського району. Гості розповіли хлопцям про бойові традиції військ правопорядку та ветеранів служби.
Дітей з області, які перебували на т.зв. “профілактичному обліку” повезли у військово-спортивний табір “Сила Росії” в м. Анапа, у Росії.
Молодь-учасники “Двіжєнія Пєрвих” провели у школі квіз “Моя Батьківщина – Росія”.
Початкова військова підготовка для юнармійців Запорізької області на початку листопада.
9 вихованців “Двіжєнія Пєрвих” отримали паспорти РФ на “урочистій церемонії”. Паспорти вручала т.зв. “радниця міністра по молодіжній політиці”.
У Мелітополі до “Дня народного единства” розфарбували стіни надписами “89=1”, що означає ніби єдність усіх 89 регіонів РФ (включно з незаконно окупованими):
Профільний клас Росгвардії взяв участь у сімейному турнірі у Запорізькій області. У дитячо-юнацькій спортивній школі №3 міста Мелітополя пройшли змагання «Тато, мамо, я – спортивна сім’я», присвячені Дню народної єдності. За перемогу в турнірі поборолися команди підшефного подарунку класу Росгвардії із села Костянтинівка, Юнармії та «Руху перших».
У Терпенєвській спеціальній (корекційній) загальноосвітній школі інтернаті дітьми було виконано танець “Встанем”, присвячений святкуванню Дня єдності. Метою виступу є виховання патріотичних почуттів, любов, гордість та повага до Батьківщини; розширення уявлення дітей про рідну країну, розвиток пізнавального інтересу; створення ставлення до історії держави.
Представники руху Перших для учнів школи в окупованому Бердянську організували у форматі лекції-вікторини захід, присвячений Дню пам’яті загиблих під час виконання службових обов’язків співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації.
У місті Мелітополі Запорізької області журналісти російського телеканалу «Зірка» провели зйомки заняття росгвардійців із підшефним класом школи №15. Відеоматеріал увійде до циклу фільмів «Тут живуть люди», який розповість про мешканців новоокупованих територій.
У Мелітополі пройшла щомісячна зустріч активістів руху “Юг молодой”, де були десятки дітей.
Мелітопольська дитяча музична школа №1 організувала для молодших класників концерти, присвячені російській музиці під назвою “Російські візерунки”.
За інформацією місцевих жителів м. Мелітополя, керівництво школи №15 змушує батьків самостійно забезпечувати дітей-учнів кадетських класів військовою формою.
50 дітей з т.о. Запорізької області вивезли на “оздоровчий курорт” до Анапи. Про це повідомила Марія Львова-Бєлова.
Виставка-форум “Росія” у Москві – зтягування дітей з ТОТ. Виставка-форум “Росія” – велика мультикомплексна виставка з презентацією 89 регіонів країни (це включно з незаконно окупованими українськими територіями) та різними патріотичними інтерактивами.
Окупанти організовували поїздки для дітей з різних ТОТ: відомо, що першою групою стали 46 дітей з ТОТ Запорізької області, зокрема з т.о. с. Якимівка (цю поїздку влаштували “Двіжєніє Пєрвих”). Також є дані про вивіз дітей зі Скадовська.
Відкриття виставки відбулось 4 листопада, з хору “Двіжєнія Пєрвих” під виконання пропагандистської пісні російського виконавця Шамана “Я – руский”. У фрагменті відео показано, як дуже багато дітей відспівують та танцюють під це виконання. Виставка буде продовжуватись до 4 квітня.
На окупованій частині Запорізької області відкрили перше місцеве відділення всеросійської, підконтрольної Путіну, молодіжної організації “Двіженіє Пєрвих”:
- у м. Приморськ спільно з активістами ЮгМолодой;
- Місцеве відділення Руху Перших відкрилося у смт. Веселе;
- У Бердянську, на базі «Молодіжного центру» у Дніпрорудному, у Чернігівці, у смт Приазовське .
Акція «ВНЗ для фронту!» була запущена Міносвіти у травні цього року. Сьогодні у ній беруть участь 500 російських університетів. Окупаційні університети також беруть участь у цій акції. Серед відправлених речей — квадроцикли, саперні «кішки», тактичні медичні рюкзаки та аптечки, «буржуйки», теплий та маскувальний одяг, засоби гігієни та продукти харчування. Разом із вантажем для бійців у нові регіони направлено й книги для шкільних бібліотек Донбасу.
У Бердянську інспектори у справах неповнолітніх ОМВС Росії “Бердянський” зустрілися з учнями Бердянського машинобудівного коледжу, щоб провести бесіду на тему профілактики екстремізму та тероризму. Дітям розповіли про особливості та причини виникнення екстремістських проявів у молодіжному середовищі.
В Бердянську окупанти запустили “уроки інформаційної безпеки”. На таких заняттях школярам та студентам розповідають, як дозволяється поводитись в інтернеті. Які дозволяється читати каналі, а які – ні. Які можна залишати коментарі, а які можуть бути розцінені проявом “екстремізму”.
Представники Росгвардії та православний священик відвідали вихованців кадетських класів Мелітопольської школи №15.
Церемонія посвяти в Орлята Росії відбулась в Анновській ЗОШ №54 Мелітопольського району.
Церемонія посвяти в Орлят Росії відбулася у Мелітопольській школі №15. Понад 500 учнів початкових класів стали справжніми Орлятами Росії.