fbpx
Не пройшло і три … місяці або міністерські ідеї щодо кримських випускників - картинка 1

Не пройшло і три … місяці або міністерські ідеї щодо кримських випускників

Не пройшло і три роки …

Обіцяного три роки чекають.

Українські приказки

За передвиборчою медійною хвилею якось непомітно пройшов брифінг міністра освіти і науки України Сергія Квіта щодо нових кадрових призначень і ЗНО-2016. Підчас запитань міністр освіти відповів і на питання щодо освіти громадян України з тимчасово окупованого Криму. Буквально за півтори хвилини (37.05 – 38.32) керманич української освіти повідав про нові ідеї та певні досягнення міністерства. Що ж саме сказав С.Квіт?

Міністр порадував тим, що при Міністерстві освіти і науки України працює спеціальна робоча група по питаннях Криму, яка у співпраці з активістами пробує щось вирішити. Тільки  дуже б хотілось дізнатися, хто ж входить до складу цієї групи і, зокрема  представники громадськості.

Також міністр підкреслив, що випускників з Криму, які б зверталися до Міністерства і не вступили б, немає. От тільки не зрозуміло, навіщо вони зверталися до Міністерства? Є чітка система, визначена до речі самим МОН, яка прописує шлях до вузів для випускників з тимчасово окупованого Криму – так звана «Дорожня карта для випускника», визначені Опорні школи, які здійснюють навчання учнів із окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей та інше. Тому і не зрозуміло, навіщо випускникам потрібно було звертатися до МОН. Разом з тим є інша проблема –до цих пір невідомо, скільки ж випускників з тимчасово окупованого Криму вступило до українських вузів. Чиновники наводять велику кількість цифр, проте більшість з них не відповідає дійсності (докладніше про це можна прочитати в статтях: «В освітньому просторі Криму вирують… емоції», «Маніпуляції свідомістю», «Освіта в окупації: історія однієї цифри або народження маленького сучасного міфу» та інших матеріалах на «Голосі Криму»).

Нарешті з вуст міністра освіти стало відомо, чому ж випускники з тимчасово окупованого Криму не вступають до українських вузів. Виявляється вони просто бояться поступати в Україні, думаючи, що російська та українська освітні системи дуже відрізняються. Хоча до сьогодні головною проблемою була система отримання атестату через екстернат, яка вимагала здачі біля 18 екзаменів, а також  проблема перетину адміністративного кордону між окупованим Кримом та материковою Україною.

Для вирішення проблем вступу кримських випускників міністр пропонує запровадити систему квот. Ідея не нова. Три місяця тому, 21 липня, на брифінгу С.Квіт вже розповідав про цю ідею. Хоча не зрозуміло, навіщо система квот, якщо є варіант вступу до вузів кримчан, які мешкають в анексованому Криму (Ст. 7. Закону України № 1207-VII  від 15 квітня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України») та тих, хто виїхав до материкової України – вимушено переселених осіб (С.7. п.9. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). От тільки тому ж Міністерству освіти і науки України потрібно розробити механізм впровадження в життя цих законів.

І остання ідея міністра – це створення он-лайн порталу. Але не відомо для чого. Якщо для дистанційної освіти, то на сайті МОН є перелік Опорних шкіл, які здійснюють навчання за дистанційною формою учнів із окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей. От тільки виникає питання відповідності цих закладів Положенню про дистанційну освіту. Якщо  міністр пропонує он-лайн портал для здачі Зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), то це дійсно революційна ідея.

Всього півтори хвилини, а який прорив у справах освітнього поля тимчасово окупованого Криму! Нарешті громадські організації «повернули колеса» МОН у сторону анексованого Криму. Плекаю надію, що це не передвиборча риторика.

Олег Охредько,

експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»,

для ІА «Голос Криму»