Звернення експертів мережі Кримської платформи щодо дій Російської Федерації на окупованих нею територіях по відношенню до об’єктів культурної спадщини
Повномасштабне вторгнення на територію України призвело до подальшого закріплення протиправної практики Російської Федерації щодо незаконного переміщення культурних цінностей України на свою територію.
З відкритих джерел відомо про факти пограбування окремих музейних установ, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької областей. Зокрема, силами російських збройних угрупувань під прикриттям так званої «евакуації» були вивезені колекції Херсонського обласного краєзнавчого музею, Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка, Мелітопольського краєзнавчого музею, Маріупольського краєзнавчого музею та Художнього музею імені Архипа Куїнджі. Також є інформація щодо вивезення архівних матеріалів з Державного архіву Херсонської області.
Засоби масової інформації Російської Федерації додатково подають процес незаконного переміщення культурних цінностей як «поповнення» музейного фонду Російської Федерації вивезеними колекціями українських музеїв з тимчасово окупованих територій. Також повідомляють про початок організації процесу розміщення та взяття на облік викрадених колекцій у музеях Російської Федерації.
Представники Експертної мережі Кримської платформи вже неодноразово закликали міжнародне співтовариство звернути увагу та вжити належних заходів, що були б направлені на захист, збереження та порятунок культурної спадщини України на тимчасово окупованих територіях, зокрема на території тимчасово окупованого півострову Крим. Зокрема, експерти акцентували увагу міжнародної спільноти на нищівний характер для української культурної спадщини від здійснення процесів незаконного переміщення культурних цінностей України на територію Російської Федерації, здійснення незаконних археологічних розкопок, зокрема на території Національного заповідника «Херсонес Таврійський» у Севастополі, памʼятки всесвітньої культурної спадщини, що охороняється ЮНЕСКО, проведення так званих «реставраційних та відновлюючих робіт», тощо.
З огляду на сьогоденний перебіг подій, ми переконані, що рухомі культурні цінності України на території тимчасово окупованого півострову Крим наразі знаходяться у небезпеці. Попередньо, окупаційна влада оголосила про свої наміри «перемістити цінності на безпечну територію» через нібито загрозу артилерійських обстрілів з українського боку. Повідомлення подібного змісту активно поширюють російські ЗМІ у російському та світовому інформаційному просторах, супроводжуючи інформацію вигаданими та непідтвердженими фактами вже завданих руйнувань з боку Збройних сил України.
Діяльність Російської Федерації є протиправною та порушує основні норми міжнародного права щодо захисту та збереження культурної спадщини, зокрема ті, що закріплені Конвенцією про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року, Конвенцією про заходи, спрямовані на заборону і попередження незаконного ввозу, вивозу та передачі права власності на культурні цінності 1970 року, Конвенцією про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 року та інші.
Попри те, що Російська Федерація є членом ЮНЕСКО, а також головує в одному з ключових органів з охорони культурної та природної спадщини – Комітеті Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, діяльність Російської Федерації прямо суперечить основним принципам цієї міжнародної організації.
Тому,
усвідомлюючи, що характер діяльності цієї держави прямо суперечить основним засадам ЮНЕСКО, вимагаємо позбавити Російську Федерацію статусу держави-члена ЮНЕСКО, а також права головувати в Комітеті Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
розуміючи всю небезпеку та враховуючи ризики, що їх може нанести протиправна діяльність РФ на території України, вкотре закликаємо міжнародну спільноту звернути увагу на процеси руйнування та знищення культурної спадщини України, зокрема на процеси незаконного переміщення культурних цінностей України на територію Російської Федерації;
усвідомлюючи неспроможність світової спільноти та невідповідність нинішньої системи захисту культурних цінностей в умовах збройного конфлікту, наголошуємо на нагальній необхідності внесення змін до існуючої системи захисту та збереження культурних цінностей, які б діяли ефективно та результативно.
Експерти мережі «Кримська платформа»:
Евеліна Кравченко, історик, археолог, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України
Андрій Щекун, громадська організація “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім”, представник Крайової Ради Українців Криму
Сергій Мокренюк, представник Крайової Ради Українців Криму, голова ГО «Регіональний центр прав людини»
Валентина Потапова, голова ГО ЦГП «Альменда»
Дарина Підгорна, юрист ГО «Регіональний центр прав людини»
Андрій Іванець, представник Крайової Ради Українців Криму, історик
Володимир Ляшенко, адвокат, виконавчий директор ГО “Союз вимушених переселенців”, представник Крайової Ради Українців Криму
Андрій Вітренко, голова Центру публічної дипломатії
Андрій Смирнов, доктор історичних наук, професор Національного університету “Острозька академія”
Еміль Ібрагімов, голова правління Кримської проектно-освітньої платформи Q-hub
Гаяна Юксель, членкиня Меджлісу кримськотатарського народу
Долучаються:
Євген Букет, член правління Національної спілки краєзнавців України
Лілія Богачева, директор комунального закладу “Музей спротиву Голодомору” Дніпровської міської ради , громадська діячка
Наталя Білас, кандидат історичних наук, доцент Львівського Національного університету ім.Івана Франка
Артем Борисов, археолог, кандидат історичних наук, науковий співробітник ІА НАН України, старший науковий співробітник Черкаського міського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини, голова Київського обласного осередку ВГО “Спілка археологів України”
Світлана Іванова, провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України, доктор історичних наук
Дмитро Пефтіць, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”
Михайло Відейко, доктор історичних наук
Ольга Чайко, журналістка
Владислав Берковський, історик, архівіст, кандидат історичних наук, виконавчий директор Українського культурного фонду
Олеся Кононенко, історик, археолог, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАН України
Олег Петраускас, археолог, кандидат історичних наук, заввіділу археології ранніх слов’ян Інституту археологіі НАН України
Юрій Олійник, письменник
Сергій Горбаненко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України
Олег Яровий, директор та засновник Краєзнавчого музею ремесел, побуту, традицій “Багричівська садиба”
Наталка Іванченко, журнал Музеї України
Микола Свидрань, старший адміністратор Відділу музейних комунікацій Національного заповідника “Хортиця”, член ГО НДІАС “Ритон”
Тетяна Гошко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Київського університету ім. Бориса Грінченка
Ярослав Рева, Шосткинський інститут Сумського державного університету
Наталія Тугай, директор Шосткинського інституту Сумського державного університету
Оксана Вотякова, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАН України
Роман Миська, кандидат історичних наук, заступник директора з наукової роботи КЗ ЛОР АДІКЗ “Тустань”, заступник голови ЛОГО “Тустань”
Микола Яковина, художник, в.о. Міністра культури України (1994-1995)