fbpx
Збірка есе лауреатів Всеукраїнського конкурсу учнівських есе - картинка 1

Збірка есе лауреатів Всеукраїнського конкурсу учнівських есе

У 2014 році Російська Федерація розпочала збройну агресію проти України, окупувавши Автономну Республіку Крим і місто Севастополь, частини Донецької й Луганської областей. 2022 року Росія перейшла до повномасштабного вторгнення, внаслідок чого обстрілів зазнає вся територія України, під окупацією опинилися частини територій Київської, Чернігівської, Харківської, Запорізької, Херсонської областей, а зона активних бойових дій значно розширилася. 

Російська агресія призвела до руйнування життів мільйонів українців, зокрема і дітей. Частина з них у небезпеці через обстріли, що тривають з боку Росії, частина — через активні бойові дії там, де вони мешкають, а ще частина — перебуває в окупації, де Росія впроваджує систему перевиховання й стирання української ідентичності дітей.  

Станом на 2024 рік на тимчасово окупованих територіях АР Крим, міста Севастополя, частин Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей залишається понад один мільйон шістсот тисяч дітей.

Діти потрапили під тиск російської пропаганди, зради і недовіри, страху та ненависті. Проте вони залишилися собою, і їм потрібна наша підтримка, передусім моральна, вони повинні знати, що про них пам’ятають, їх чують, на них чекають.

Саме тому ГО «Центр громадянської просвіти “Альменда”» у червні-серпні 2024 року провела Всеукраїнський конкурс учнівських есе «Я тебе чую»: лист однолітку в окупації», який відбувся за підтримки Міністерства освіти і науки України в рамках проєкту «Дитинство без кайданів: Протистояння впливу окупації», який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program.

Мета конкурсу — підтримка дітей, які живуть в окупації, за допомогою створення емпатійної хвилі в українському суспільстві й поширення інформації про реалії життя дітей на тимчасово окупованих територіях.

В конкурсі взяли участь 241 учень і учениця 8–11 класів закладів загальної середньої, фахової передвищої, професійно-технічної освіти. Діти у творах висловили свою емпатію, почуття і надію на завершення війни й відновлення зруйнованих міст та сіл. І головне — вони не просто підтримали тих, хто залишився на окупованій території, а немов стали поруч, розділили біль і страх, який відчувають їхні однолітки в окупації. 

За результатами роботи журі, яке складалося з представників Міністерства освіти й науки, громадських організацій, педагогів і медіа, було визначено 30 робіт, що стали лауреатами конкурсу, серед яких і були обрані переможці.

Ця збірка містить роботи лауреатів і переможців. Вона буде корисною для вчителів, громадських організацій, державних діячів, які працюють з питаннями захисту прав дітей в умовах збройного конфлікту, а також для медіа. 

Збірка проілюстрована малюнками дітей з виставки «Образи майбутнього». В роботах діти показали своє бачення світу і України після перемоги. Виставка була організована в рамках ХХ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, що проходив у місті Чорноморську в листопаді 2023 року.