fbpx
Заява щодо розірвання будь-яких зв’язків з російською академічною спільнотою, залученої до індоктринації дітей з тимчасово окупованих територій України - картинка 1

Заява щодо розірвання будь-яких зв’язків з російською академічною спільнотою, залученої до індоктринації дітей з тимчасово окупованих територій України

Протягом десяти років український народ протистоїть Російській Федерації, котра здійснила акт агресії, окупувавши частину території України, та продовжує дії з захоплення інших її територій. Росія продовжує систематично порушувати норми міжнародного гуманітарного права, міжнародного права прав людини, заявляючи, що вчиняє правові дії. 

Яскравим прикладом злочинної діяльності Російської Федерації є програми, направлені на знищення української ідентичності дітей, їх мілітаризацію та русифікацію на тимчасово окупованих територіях України. Одна з найбільш масштабних та публічних програм такого змісту – “Університетські зміни” : уніфікована виховна програма, яка реалізується в кампусах російських університетів для дітей 12-17 років, змінами тривалістю 10 днів кожна. Метою цієї програми є профорієнтація та формування російської ідентичності, а де-факто – русифікація дітей, стирання в них української ідентичності та стимулювання їх переїзду з окупованих територій на навчання та подальше проживання до РФ. Задля виконання цієї програми українських дітей тимчасово переміщують на територіїю Росії. До програми “Університетські зміни” залучено 10 611 дітей у 2022 році та 10 700 дітей – у 2023 році з окупованих частин Луганської, Донецької,  Запорізької та Херсонської областей. Станом на 2023 рік виконавцями програми є 81 російський університет. 

За створенням, реалізацією та контролем проєкту “Університетські зміни” стоїть низка посадових осіб РФ на чолі з президентом Володимиром Путіним. Саме за його розпорядженням проєкт був створений, подальшими дорученнями продовжений та масштабований, а відповідальними за реалізацію проєкту є Міністерство просвіти та Міністерство науки та вищої освіти РФ.

Реалізація цього проєкту є прямим продовженням найтяжчих злочинів проти міжнародного права, що вчиняються російською окупаційною владою на тимчасово контрольованій нею території України, зокрема з воєнним злочином незаконної депортації населення (дітей) та незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих районів України до Російської Федерації. Відповідні злочини широко задокументовано незалежними міжнародними місіями зі встановлення фактів, зокрема Незалежною міжнародною комісією зі встановлення фактів, створеною Радою ООН з прав людини, Офісом Верховного комісара ООН з прав людини, експертною місією Московського механізму ОБСЄ. Вони отримали свою оцінку в низці резолюцій органів міжнародних організацій, зокрема Парламентської асамблеї Ради Європи. Саме у зв’язку з обвинуваченням у цих злочинах (статті 8(2)(a)(vii) та 8(2)(b)(viii) Римського статуту) Міжнародним кримінальним судом видано ордери на арешт В.Путіна та М.Львової-Бєлової. Крім того, дії російської окупаційної влади щодо депортації та індоктринації українських дітей є несумісними з основоположними нормами міжнародного гуманітарного права та міжнародного права захисту прав дитини. Зокрема, вони порушують статті 8 та 29(1)(с) Конвенції ООН про права дитини, що передбачають право дитини на збереження її ідентичності, громадянства, культури, мови, національних цінностей її країни тощо.

На жаль, на офіційних веб-сайтах низки російських закладів освіти, що беруть участь у злочинній програмі “Університетські зміни”, міститься інформація про їхню чинну співпрацю, в тій чи іншій формі, з європейськими закладами освіти. (Додаток 1)

Нагадуємо, що Єврокомісія ухвалила рішення призупинити співпрацю з російськими організаціями у сфері досліджень, науки та інновацій та закликала припинити діючі грантові угоди та подальші виплати російським державним органам або пов’язаним організаціям у рамках Рамкових програм досліджень та інновацій, Євроатому та програми Erasmus+. 

Спираючись на вищенаведені факти, усвідомлюючи протиправність дій російських вищих навчальних закладів, що є виконавцями програми “Університетські зміни”, ми закликаємо міжнародну академічну спільноту пересвідчитися, чи не беруть ваші російські партнери участь у зазначеній програмі, і, в разі підтвердження цього,  припинити та не відновлювати зв’язки з російською академічною спільнотою, яка бере участь у зазначеній програмі, принаймні до завершення дії програми. Звертаємо Вашу увагу, що співпраця із закладами освіти країни-агресора дозволяє їй відчувати власну безкарність та продовжувати свої злочинні дії. Зокрема, у даному випадку співпраця з російськими колегами, які беруть участь у заходах з індоктринації та позбавлення національної ідентичності українських дітей, означатиме сприяння порушенню МГП та МППЛ і, поза сумнівом, негативно вплине на репутацію такого університету. 

Лише повна ізоляція навчальних закладів та осіб, які залученні до виконання проєкту, може запобігти порушенням Міжнародного гуманітарного права, Міжнародного права прав людини або припинити злочинні дії з індоктринації та незаконного переміщення українських дітей.

До Заяви долучаються:

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Державний вищий навчальний заклад “Донецький національний технічний університет”

Дніпровський державний медичний університет

Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”

Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського

Національний медичний університет імені О.О. Богомольця

Буковинський державний медичний університет

Київський національний лінгвістичний університет 

Донецький національний університет імені Василя Стуса

ГО ЦГП “Альменда”

ГО “Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля”

ГО “Поступовий гурт франківців”

Освітній дім прав людини – Чернігів

Владислав Гаврилов, провідний дослідник PR Army, research fellow with the Collaborative on Global Children’s Issues at Georgetown University

Регіональний центр прав людини