fbpx
Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 1

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації

  1. “Я пишаюсь” - що це за клуби?
  2. Поширення на ТОТ
  3. До яких заходів залучають українську молодь?
  4. Хто відповідальний за впровадження?

Стаття документаторки ЦГП «Альменда»

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, країна-агресор спрямовує всі наявні ресурси для продовження ведення війни. Перебудові “на військові рейки” піддаються навіть ті сфери, які, на перший погляд, не мають прямого відношення до бойових дій. Одним з таких стратегічно важливих напрямів роботи є молодіжна політика, яка в руках агресора стає інструментом формування мобілізаційного резерву для можливості ведення довготривалих війн у майбутньому. Особливістю цього процесу є те, що РФ визначає не лише російських дітей та молодь майбутнім для розвитку Росії, а поширює цю політику на українських дітей з ТОТ. Спостерігається значне збільшення бюджетного фінансування молодіжної політики в десятки разів. Зокрема, на напрям молодіжної політики “патріотичне виховання” у 2024 році виділено понад 40 млрд рублів (еквівалентно близько 370 млн доларів США). Це в 4 рази перевищує витрати на даний напрямок за бюджет  у 2022 році та в 10 разів більше ніж було виділено у 2021 році. У федеральному бюджеті РФ на 2025 рік  закладені витрати на молодіжну політику в розмірі 66 млрд рублів (еквівалентно близько 616.5 млн доларів США), що в 20 разів більше у порівнянні з витратами до повномасштабного вторгнення. Одна зі статей цих витрат передбачає діяльність патріотичного руху Асоціації студентських патріотичних клубів “Я пишаюсь” (рос. – «Я горжусь»), на що планується витратити 94,1 млн рублів (еквівалентно близько 878 тис. доларів США).

“Я пишаюсь” – що це за клуби?

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 2

Асоціація студентських патріотичних клубів “Я пишаюся” (далі – Асоціація) офіційно створена в РФ у серпні 2021 року в рамках реалізації федерального проєкту “Патріотичне виховання громадян Російської Федерації”, національного проєкту “Освіта” під патронатом Міносвіти Росії. До складу асоціації входять первинні ланки — клуби, які створюються при закладах вищої освіти, до участі в яких залучаються студенти. Проте, активізація діяльності та збільшення фінансування цих клубів почалась саме під час повномасштабного вторгнення, що, ймовірно, спричинене необхідністю формування лояльного ставлення молоді до рішень Кремля, а також формування покоління, готового до війн, розв’язаних Росією. Це підтверджується й офіційними цілями Асоціації, серед яких:

  • формування привабливості та затребуваності образу патріота Росії;
  • цивільно-патріотичне виховання у вищих навчальних закладах (далі – ВНЗ);
  • забезпечення системного розвитку студентських патріотичних клубів у ВНЗ.

Зазначені цілі досягаються завдяки реалізації двох проєктів:

  • «Я пишаюся. Наставники» (рос. – «Я горжусь. Наставники»);

Проєкт «Я пишаюся. Наставники» спрямований на формування образу авторитетів з членів військово-патріотичного громадського руху “ЮНАРМІЯ”, а також має на меті залучення до членства в цьому мілітаристському русі.

  • «Я пишаюся. Герої» (рос. –  «Я горжусь. Герои»).

Проєкт «Я пишаюся. Герої» ставить за мету сформувати у студентів почуття гордості за Росію через спілкування з “видатними особистостями”.

Серед таких “видатних особистостей” російська влада визначає:

  • учасників так званої спеціальної воєнної операції;  
  • ветеранів бойових дій (інших збройних конфліктів);  
  • політиків, державних службовців, представників правоохоронних органів;
  • громадських активістів та волонтерів, які на регулярній основі беруть участь у “соціально значущих” проєкт та інших.
Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 3

Вищі навчальні заклади, зокрема розташовані на ТОТ, зобов’язані проводити зустрічі студентів з вказаними категоріями гостей не рідше одного разу на місяць. Подібні зустрічі проводяться і для дітей шкільного віку, зокрема за участю представників Асоціації “Я пишаюсь”, організації “Знаніє”, “Волонтьори побєди”. Такі пропагандистські заходи в українських навчальних закладах, що знаходяться під керівництвом окупаційної влади, фактично спрямовані на героїзацію військовослужбовців РФ, які беруть участь у війні проти України, формуванню позитивного ставлення молоді до збройної агресії Росії проти України, а також заохочення до укладання контракту зі Збройними силами РФ.

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 4
Джерело

Поширення на ТОТ

За 2023-2024 навчальний рік в рамках проєкту “Я пишаюсь. Герої” було проведено 739 зустрічей з учасниками т.зв. спеціальної військової операції та інших бойових дій для понад 66 200 студентів, серед яких була значна кількість і української молоді, що перебуває на ТОТ. Оскільки діяльність Асоціації поширюється на щонайменше 22 вищі навчальні заклади окупаційної влади, розміщені на всіх ТОТ:

АР Крим та м. Севастополь:

  • Клуб «Я пишаюся» «Севастопольський державний університет».
  • Клуб Ескадра «Керченський державний морський технологічний університет».
  • Клуб Я пишаюся КФУ ім. В.І. Вернадського «Кримський федеральний університет імені В.І. Вернадського».

Донецької області:

  • Клуб Башта «Маріупольський державний університет імені А.І. Куїнджі».
  • Клуб Донбас непокорений «Донецький національний технічний університет».
  • Клуб Пам’ять «Гжельський державний університет».
  • Клуб «Патріот» Автономної некомерційної освітньої організації вищої освіти Донецької академії транспорту ДНР.
  • Клуб Полум’я «Приазовський державний технічний університет».
  • Клуб Я Пишаюся «ДонНУЕТ» «Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського».
  • Клуб Я Пишаюся АДІ ДонНТУ Автомобільно-дорожній інститут (філія) «Донецький національний технічний університет».
  • Клуб Я Пишаюся ДДМА імені С.С. Прокоф’єва «Донецька державна музична академія імені С.С. Прокоф’єва».
  • Клуб Я Пишаюся ДОНАГРА «Донецька аграрна академія».
  • Клуб Я Пишаюся ДОНАУІГС «Донецька академія управління і державної служби».
  • Клуб Я Пишаюся ДонДУ «Донецький державний університет».
  • Клуб Я Пишаюся ДонНАБА «Донецька національна академія будівництва та архітектури».

Луганської області:

  • Клуб Матусівська Гвардія «Луганська державна академія культури і мистецтв імені Михайла Матусовського».
  • Клуб Родолюбство «Донбаський державний технічний університет».
  • Клуб Я Пишаюся ЛДМУ ім. Святителя Луки «Луганський державний медичний університет імені Святителя Луки» Міністерства охорони здоров’я Російської Федерації.
  • Клуб Я Пишаюся ЛДУ ім. В. Даля «Луганський державний університет імені Володимира Даля».

Запорізької області:

  • Клуб Я Пишаюся МДТ «Мелітопольський державний університет».

Херсонської області:

  • Клуб Я Пишаюся ХАУ «Херсонський аграрний університет».
  • Клуб Я Пишаюся ХТУ «Херсонський технічний університет».

Ба більше, саме для української молоді з ТОТ (200 студентів, аспірантів та молодих спеціалістів від 18 до 35 років з т.зв. ДНР, ЛНР та ТОТ Запорізької, Херсонської областей) у грудні 2024 року заплановано проведення патріотичного форуму «Росія об’єднує» в м. Москва. Обіцяючи безкоштовний проїзд, проживання, харчування та подарунки, українську молодь в РФ будуть навчати успішному поширенню російських пропагандистсько-патріотичних проєктів та залученню до них ще більшого числа молодих людей.

До яких заходів залучають українську молодь?

Асоціація “Я пишаюсь” активно проводить пропагандистські заходи, спрямовані на нав’язування українській молоді на ТОТ приналежності їх до Росії, викорінюючи при цьому їх національну ідентичність. Також нерідко заходи спрямовані на популяризацію правоохоронних та воєнізованих структур РФ.

Так, в «КФУ ім. В.І.Вернадського» на ТОТ м. Сімферополь АР Крим для студентів організовуються зустрічі зі співробітниками підрозділу у справах неповнолітніх МВС у Криму, на яких обговорюють неприпустимість розпалювання ненависті й ворожнечі. Під такими формулюваннями окупаційна влада, як правило, говорить про недопущення прояву проукраїнської позиції та роз’яснює відповідальність за це.

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 5

В цьому ж навчальному закладі команда “Я пишаюся” спільно з “Волонтьорами побєди” провели квіз-гру “Та сама Росія”, присвячену т.зв. Дню народної єдності. Окрім змагань в знаннях російської культури та історії, студенти на заході брали участь разом зі співробітниками Федеральної служби судових приставів, що спрямоване на популяризацію подібних структур.

Студентам також демонстрували русифікаційний фільм «Культурний код Росії у традиціях. Російські смисли», за результатами перегляду якого учасники презентували свої проєкти, зокрема на тему психологічної допомоги військовослужбовцям РФ.

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 6

У рамках проєкту “Я пишаюся. Герої” відбулася зустріч студентів із випускником Севастопольського державного університету, який з 2022 року бере участь у війні проти України як військовослужбовець РФ. Подібні зустрічі проводяться регулярно і в інших ВНЗ на ТОТ.

Крім зустрічей з військовослужбовцями РФ та представникам силових структур, окупаційна влада на ТОТ проводить для дітей та молоді акції “Я пишаюсь своїм президентом” (рос. – “Я горжусь своим президентом”), “Я пишаюсь своєю країною” (рос. – “Я горжусь своей страной”, прим. – йдеться про Росію), “Я пам’ятаю. Я пишаюсь!” (прим. – “Я помню! Я горжусь!”) та подібні. Такі формулювання в назвах є маніпулятивними та безальтернативно нав’язують українській молоді відчуття гордості за Росію, та до того ж наполягають на сприйнятті РФ як своєї батьківщини та російського президента як “свого”.

Хто відповідальний за впровадження?

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 7

Діяльність Асоціації здійснюється під патронатом Міністерства науки та вищої освіти РФ, яке очолює міністр Фальков Валерій Миколайович, що знаходиться під санкціями України, ЄС, США, Канади, Швейцарії, Австралії та Нової Зеландії. Саме очолюване ним міністерство надсилає листи керівникам освітніх організацій вищої освіти про обов’язкову реалізацію проєкту “Я пишаюсь. Герої”, а також контролює виконання розпоряджень.

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 8

Керівником Асоціації “Я пишаюсь” є Зінков Нікіта Олексійович, який є студентом Московського державного університету імені М.В.Ломоносова. Під час навчання, він досліджував питання “Ролі молодіжних політологічних організацій у політичній соціалізації молоді”, що ймовірно, і стало одним з ключових аспектів в призначенні на керівну посаду Асоціації.

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 9

Безпосереднім координатором проєкту “Я пишаюсь. Наставники” є Смірнова Тетяна Андріївна.

Серед партнерів Асоціації “Я пишаюсь” значаться: Міністерство оборони РФ, Всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний громадський рух “Юнармія”, організації “Офіцери Росії”, “Волонтьори побєди” та інші. Партнерство з воєнізованими структурами свідчить про мілітаристську та пропагандистську мету діяльності Асоціації.

Яку “гордість” нав’язують українським дітям в окупації - картинка 10

 Все це є лише частиною інструментів, які використовує РФ для русифікації та індоктринації українських дітей в окупації,  які ЦГП “Альменда” продовжує висвітлювати задля привернення уваги до серйозності порушень та притягнення винних до відповідальності.

Статтю підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Молодіжна політика РФ як інструмент індоктринації та мілітаризації дітей». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.