Фінт вухами по-міністерськи: або як відкликаний наказ №850 просто став Наказом під іншим номером
Автор: Олег Охредько, есперт, аналітик
Фінт вухами – розмовне;
спритний хитрий трюк, хід;
хитрий перебіг;
складна, добре спланована комбінація
Замість вступу.
Станцію Камі-Шіратакі в окрузі Охотськ на півночі Хоккайдо мали закрити ще три роки тому, але Японська залізниця дізналася про єдину пасажирку, якій конче необхідна ця станція – з тих пір поїзд два рази на день зупиняється, щоб відвезти школярку на уроки і забрати її назад додому. Розклад залежить від часу, коли дівчина повинна йти до школи і повертатись назад.
Передісторія.
З початком російсько-української війни та окупації Криму перед українською державою постало багато викликів. Проте освіта не була в пріоритеті, не зважаючи на сотні тисяч дітей та педагогів, які опинились в окупації. Тільки на третій рік окупації Міністерство освіти і науки України почало робити певні кроки в сфері вищої освіти – з’явився Наказ МОН № 560 від 24.05.16 року щодо вступу дітей з ТОТ до ЗВО, пізніше були прийняті й інші рішення. А от шкільна освіта практично залишилась за лаштунками державної політики.
Повномасштабне вторгнення призвело до окупації нових українських територій. Також відбулися суттєві зміни в шкільній освіті – сотні закладів загальної середньої освіти були релоковані і в них продовжили навчання десятки тисяч дітей, в тому числі й ті, які знаходилися на ТОТ – так, в 2023 навчальному році з тимчасово окупованих територій Запорізької, Херсонської та Луганської областей онлайн навчалось більше 45 000 дітей (за даними обласних державних адміністрацій). Проте ані у 2022, ані у 2023 роках для упорядкування освіти для дітей на ТОТ практично нічого не було зроблено. Нарешті в травні 2024 року виходять Рекомендацій щодо використання модифікованих програм з української мови, української літератури, історії України, географії для закладів загальної середньої освіти (Наказ МОН № 701 від 16.05.2024 року), які здебільше розраховані на дітей, які виїхали за кордон (згідно з п. 2.3.2. Оперативного плану Міністерства освіти і науки України на 2024 рік, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 29.03.2024 № 421), проте МОН згадало там і ТОТ, хоча без механізму впровадження цих рекомендацій.
А в червні освітнє поле України буквально «вибухнуло» після появи проєкту Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні (Наказ МОН від 13 червня 2024 р. № 850). Запропонованим Порядком Міністерство освіти і науки України спробувало «навести лад» з дітьми-ВПО та тими, що залишилися на ТОТ й продовжують навчатися в релокованих школах у дистанційному форматі. Вищезгаданий документ приймався без громадського обговорення і, якщо коротко, він практично знищував систему освіти на ТОТ, залишаючи дітей без освіти, а вчителів – без роботи.
Багаточисленні виступи з критикою (як від вчителів, так і від народних депутатів), відкриті листи та електронна петиція на сайті Кабінету Міністрів України призвели до скликання спеціальної наради під головуванням Віцепрем’єр-міністра Ірини Верещук за участі Міністра освіти і науки Оксена Лісового, народних депутатів і представників громадських організацій. За результатами наради Наказ 850 був відкликаний та була створена робоча група для напрацювання пропозицій з виявлених проблемних питань. До робочої групи були включені чиновники МОН, народні депутати, представники громадських організацій та Асоціації міст України.
Ніби все владналось – наказ відкликали, робоча група розпочала роботу (відбулось три засідання) і раптом наприкінці липня … МОН презентує віртуальну платформу «Школа офлайн», запускає гарячу лінію «Школа офлайн», в якій практично реалізує основні положення славнозвісного Наказу №850. Практично одночасно Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства освіти і науки України» яким передбачається внести зміни до Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Запропоновані зміни практично дублюють основні положення знов-таки Наказу №850. І нарешті на початку серпня з’являється Порядок та умови здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні (Наказ №1112 від 07.08.2024 р.), в якому знову-таки просуваються всі положення Наказу №850. Наказ №1112 хоча і повинен запроваджуватися з наступного (2025/2026) навчального року, але ретиві освітні чиновники на місцях вже почали його виконувати. Залишилось тільки питання – Чи знали міністерські чиновники на чолі з міністром про підготовку всього цього масиву (адже запустити його терміново неможливо), коли створювали робочу групу та відміняли Наказ №850?
Що не так з Наказом №1112?
Залишимо поза увагою карколомну історію появи Наказу №1112 або Порядок та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні і розглянемо деякі моменти цього документу. Отже …
- Наказ №1112 порушує чинне законодавство, запроваджуючи нову термінологію, не передбачену законами. Наприклад Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» «не знають» такої форми навчання як «змішане навчання». Також в освітніх законах не передбачене «зупинення діяльності закладів освіти».
- Наказом №1112 порушується одне з основних правил діяльності закладів освіти – їх автономія, адже наказом регламентується, які класи повинні існувати.
- Також Наказ №1112 нехтує безпекою дітей та вчителів, вимагаючи запровадження офлайн навчання, проте жодних розрахунків щодо будівництва укриттів та інших заходів не передбачається.
- Окрім того Наказ №1112 не передбачає механізм впровадження, розраховуючи на знамените «а може».
- Ще Наказ №1112 не враховує особливості територій, які перебувають під тимчасовою окупацією, рівняючи всіх «під одну гребінку».
- А також Наказ №1112 не враховує фінансове становище, наприклад пропонує запровадження індивідуальної освіти для десятків тисяч дітей на ТОТ в обмін на закриття дистанційних класів та шкіл. Наша держава просто фізично не має таких коштів для виконання «забаганок» чиновників.
- Окрім дітей, які знаходяться на ТОТ Наказ №1112 не турбується і про вчителів, які працюють в дистанційному форматі з цими дітьми. Адже «реформування» призведе до звільнення сотень педагогів.
На завершення
Підсумовуючи, потрібно бути в захваті від дій деяких освітніх чиновників. Адже як потрібно було всіх «обвести навколо пальця», протягуючи потрібні документи, нехтуючи законодавством, думками багатьох громадян України, і, найголовніше, не враховуючи інтереси сотень тисяч дітей та їх батьків, які, на жаль, залишилися в окупації. Це дійсно суперовий «фінт вухами».
Публікація підготовлена Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Дитинство без кайданів: Протистояння впливу окупації». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.