fbpx
Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 1

Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи

  1. Урок проведений Путіним
  2. Розмови про важливе до Дня вчителя
  3. Як дітей на ТОТ АР Крим та м. Севастополь готують до служби в російській армії
  4. Підтримка “СВО”, мілітаристські заходи та щоденник російської пропаганди.

Цифри освіти в окупації (ТОТ АР Крим і місто Севастополь):

  • 500 060 дітей віком від 0 до 17 років (станом на 01.01.2024 року)
  •  285 000 учнів/ 608  шкіл
  • понад 100 000 дошкільнят/ 509 дитячих садків 
  • понад  27 243 дітей  – учасники руху “Юнармія”
  •  22 000 дітей – учасники руху “Двіженіє пєрвих”

В Криму перебуває більше 285 000 дітей шкільного віку. В умовах російської окупації АР Крим та міста Севастополь, освітній процес використовується, як потужний інструмент впливу на дітей, задля стирання їхньої української ідентичності та формування лояльності до окупаційної влади. 

Цей процес триває і надалі, стаючи дедалі масштабнішим і агресивним: шкільна програма будується на просуванні російської державної ідеології та посиленні мілітаризації молоді.

Урок проведений Путіним

Навчальний рік 2024/2025 на ТОТ розпочався традиційним уроком “Розмови про важливе”, який провів Президент РФ у середній освітній школі № 20 російського місті Кизил. Ця “подія” транслювалася онлайн і її переглядали учні по всій Росії, включно з дітьми на ТОТ АР Крим та м. Севастополь. Хоча тема заняття формально була присвячена Дню знань, досить багато часу Путін говорив про т.зв. СВО, зокрема про “досягнення у звільненні Донбасу від українських бойовиків”. Відповідаючи на питання юнармійця щодо підготовки до військової служби, Президент РФ відмічає “благородність” таких думок та  згадує навчальний предмет в школах “Основи безпеки і захисту батьківщини”, який якраз і повинен забезпечити таку підготовку, а також участь в “Юнармії” та кадетську освіту.  А також наголосив про розширення практики військової підготовки дітей, у формі таборів. Такий меседж, що виходить від найвищого керівництва РФ, особливо впливає на формування світогляду дітей – це підсилює ідею, що служба в збройних силах Росії є бажана й необхідна для молодого покоління, а мілітаризація освіти є затребуваним та необхідним кроком. 

Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 2

Передісторія. З 2022/2023 навчального року за  щопонеділка першим заняттям у всіх школах РФ, в тому числі і на ТОТ, проходять «Розмови про важливе». Основні теми пов’язані з ключовими аспектами життя в сучасній Росії, які фактично прославляють її культуру та історію, героїзують військових та виправдовують війни розпочаті країною-агресоркою.  Відвідування дітьми цих уроків є обов’язковим і їх пропуск, без поважної причини, розцінюється як прогул. На центральному рівні РФ, перед початком нового навчального року розробляються тематики занять з методичними матеріалами для вчителів, які публікуються на ресурсі https://razgovor.edsoo.ru/. Це вказує на те, що “Розмови про важливе” є ретельно спланованою частиною загальної державної політики Росії. І їх проведення за єдиними посібниками дозволяє централізовано контролювати зміст занять, що подається учням, і забезпечувати відповідність цих уроків офіційній пропаганді та політичним наративам.

Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 3

Розмови про важливе до Дня вчителя

У вересні 2024 року  “Розмов про важливе” проведеться п’ять, зокрема, 30.09.2024 року до Дня вчителя заняття включатиме перегляд відео з помічником Президента РФ Володимиром Мединським. По сумісництву він є автором єдиних підручників з історії, в яких історичні події переписані під російську пропаганду та включений розділ про т.зв. СВО. Окрім того, у методичних рекомендаціях йдеться, що перед тим як перейти до теми вчителя “давайте згадаємо, що рівно два роки тому внаслідок референдуму відбулося возз’єднання Донецької та Луганської Народних Республік, Запорізької та Херсонської областей з Російською Федерацією”. Далі наведений витяг з цього документу:

Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 4

Здавалося б, що може бути ідеологічного у заняттях, присвячених Дню вчителя. Однак і тут штучно та цілеспрямовано пов’язали цю тему із так званим “возз’єднанням споконвічно російських земель”. Це вкотре підтверджує, що Росія використовує всі можливості для просування власних наративів.

Як дітей на ТОТ АР Крим та м. Севастополь готують до служби в російській армії

 У 2024 році в Росії, і відповідно на ТОТ АР Крим і м. Севастополь,  запроваджено предмет “Основи безпеки і захисту батьківщини” (рос. – “Основы безопасности и защиты родины”). Розрахований він на учнів 8-9 та 10-11 класів, на його вивчення виділяється майже 170 годин та замінить він “попередника” – предмет “Основи безпеки і життєдіяльності”. Програма включає військову підготовку, зокрема: вміння поводитися зі зброєю, безпілотниками та їх використання в умовах сучасного бою;  основи тактики та стратегії, а також уроки із “захисту батьківщини”. Особливий акцент робиться на формуванні в дітей позитивного ставлення до російських військових дій. Окрім теоретичних уроків, проходитимуть навчальні збори, навчання практичним навичкам.

У відеосюжеті Міністерства просвіти РФ, присвяченого цьому предмету, Ігор Муравлянников, начальник управління військової освіти головного управління кадрів Міністерства оборони РФ, говорить:

“Ми ставили перед собою мету, щоб наші хлопці, наше підростаюче покоління чітко й ясно розуміли роль нашої держави в забезпеченні міжнародної безпеки, все, що стосується захисту держави (прим. – РФ)  з точки зору збройних сил. Це ті початкові знання, які потрібні будь-якому громадянину, щоб відчувати себе патріотом, захисником вітчизни.” (прим. – авторський переклад)

Тобто, викладаючи цей предмет на ТОТ, Росія фактично готує військовий резерв з українських дітей, що є порушенням норм міжнародного права. При цьому наголошується на ролі РФ у забезпеченні міжнародної безпеки, виправдовуючи таким чином військову агресію цієї країни як частину захисту державних інтересів.

 Школи окупованої АР Крим готувалися до впровадження “нового” навчального предмету. До прикладу в СОШ №5 Сімферополя, за підтримки депутата Державної Думи РФ Юрія Нестеренка (фракція «Єдина Росія») відновлено тир, задля практичних занять по предмету. На думку останнього, необхідне “залучення до викладання учасників СВО. Вони, як ніхто інший, можуть прийти і розказати правду”. 

Як і було заплановано, на ТОТ АР Крим і м. Севастополь заняття з “Основи безпеки і захисту батьківщини” розпочалися з 01.09.2024 року: є інформація про вивчення дітьми у вересні військових звань ЗС РФ та проведення заняття на тему “Оборона країни як обов’язкова умова розвитку країни”

Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 5
Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 6

.

Підтримка “СВО”, мілітаристські заходи та щоденник російської пропаганди.

У Севастополі продовжується “традиція” випуску паперових щоденників для школярів, яка почалася в 2007 році. У цьому році його випуск присвячений 80-річчю “великої перемоги”. І звісно, не обійшлося без розворота із зображенням Президента РФ Путіна на фоні Кремля та слів російського гімна 

Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 7

З початком навчального року в школах на ТОТ АР Крим та м. Севастополь відновилися збори та інші активності на підтримку учасників т.зв. СВО:

  •  за ініціативи учасників “Двіженія пєрвих” і “Волонтерів “Перемоги”  спільно з так званим радником директора з виховної роботи Єлизаветою Володимирівною Мандрикою, Ялтинська школи №7 активно долучилися до акції зі збору макулатури на підтримку військових, які воюють проти України;
  • під керівництвом “радника директора з виховної роботи” Гоц Я. І. та псевдо заступника директора Ібрагімової А.С., учні Чистенській школі-гімназії імені. Тарасюка залучили до збору гуманітарної допомоги для учасників т.зв. СВО;
Як розпочався навчальний рік 2024/2025 в окупованому Криму: урок з Путіним, мілітаристські заходи - картинка 8

.

  • в Степанівській школі Первомайського району на ТОТ АР Крим, записали відеозвернення “орлят” зі словами підтримки до військових РФ. Слід відмітити, що до проєкту “Орлята Росії” залучаються діти 1-4 класів.

Окрім того, у вересні 2024 року команда “Кадети поліції” школи №28 м. Сімферополь, брала участь у військово-патріотичній грі “Зірниця 2.0”, яка проходила у Волгоградській області РФ. Діти привезли “призові місця” у  вогневій підготовці; інженерному обладнанні та маскуванні позицій та основи протидії та управління БПЛА.

Публікація підготовлена в рамках проєкту «Дитинство без кайданів: Протистояння впливу окупації». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.