fbpx
Зброя сповільненої дії: як Росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні? - картинка 1

Зброя сповільненої дії: як Росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні?

Понад мільйон українських дітей перебувають на окупованих територіях під впливом пропаганди Росії, яка інтегрована в освіту – обов’язкову для них.

І вже сьогодні ми можемо бачити наскільки сильним є вплив російської освіти на дітей:

«освітня  система Росії на новоокупованих територіях сприяла викраденню та примусовому переміщенню українських дітей» – зазначила під час дискусії «Зброя сповільненої дії: як росія використовує освіту проти українських дітей і що з цим робити Україні?» – заявила керівниця незалежної розслідувальної агенції Слідство.Інфо – Анна Бабінець.

«Коли ЗСУ почали звільняти Херсонщину та Харківщину, ми побачили, що викрадення дітей – це дуже масове явище. Наприклад, на Харківщині були випадки, коли дітей вивозили нібито на відпочинок у табори і після цього не повертали. Освітні органи російської федерації – співучасники викрадення дітей. Саме вони – виші, школи, університети, училища – пропонували такі виїзди», – поінформувала керівниця Слідство.Інфо.

Валентина Потапова, голова ЦГП «Альменда» зазначила:

«на перевиховання українських дітей в «патріотів» з російського федерального бюджету виділяються великі кошти. Вони скеровуються не лише на формальну, а й на неформальну освіту, зокрема на молодіжні рухи. Тому діти, які залишилися на тимчасово окупованих територіях, є жертвами тієї цілеспрямованої політики, яку здійснює РФ для того, щоб виховати більше мільйона дітей і молоді в дусі великої держави».

Про те, що Росія через шкільні підручники вкладає в голови дітям мілітаристські наративи, розповіла юристка Regional Center for Human Rights Дарина Підгорна:

«У підручниках подається безліч прикладів прояву патріотичних почуттів у людей, коли вони покладали свої життя, щоб підбити танк, розбити колону ворогів тощо. Це змальовується як героїчні вчинки».

Окрім того, за її словами, Росія спонукає дітей не лише до втрати власної ідентичності, а й до відкидання будь-яких думок, що Україна взагалі має право на існування.

! Але, як зазначила Валентина Потапова, у міжнародному гуманітарному праві подібні освітні порушення вважаються не такими серйозними, як, наприклад, фізичне переміщення дітей, тому Росія відчуває безкарність і продовжує поширювати цю систему.

Про те, що потрібно робити вже сьогодні українському уряду, міжнародній спільноті.

Дарина Підгорна.

У держави немає розробленої програми після деокупації українських територій.

Лише минулого року держава разом з міжнародними експертами в Лугано проголосила бачення того, як будуть відбуватися процеси примирення та відбудови але вони всі сфокусовані на інфраструктурі, на економічних здобутках. А щодо політики повернення людей на окупованих територіях до української «реальності» – її немає. А вона повинна бути, щоб ми уникнули подальшого конфлікту і протистояння людей.

Валентина Потапова.

  1. Українське суспільство має «побачити» (ред. – помітити) дітей на окупованих територіях сьогодні.
  2. В структурі Міносвіти має з’явитися Директорат освіти окупованих територій. Тоді цей Директорат, створивши експертні групи, почав б розуміти, що робити з дошкільною освітою, середньою, вищою. Зараз цією роботою частково займаються Мінреінтеграції, але освітою має займатися Міносвіти. Ми маємо розуміти як працювати з цими дітьми після деокупації.

Анна Бабінець.

Ми, як журналісти, маємо показувати наслідки російської пропагандистської освіти. Як наприклад, хлопці 18 років з Криму прийшли в 2022 році на війну проти України, а їм на момент окупації було 10 років, тобто вони виросли під впливом російської пропаганди, російської освіти.

Треба показувати як Росія деформує мозок людей.