Як російська пропаганда впливає на українських дітей на окупованих територіях? Думка психолога.
9 років триває окупація Криму, частини Донецької, Луганської областей і за цей не короткий термін часу багато українських дітей на окупованих територіях вже пішли до школи, хтось за цей час став вже підлітком. Саме в цей час відбувався процес формування особистості дітей. Але всі ці 9 років тривала нищівна пропаганда Росії проти всього українського, яка в першу чергу направлена на дітей. Адже ні для кого не секрет, що на формування особистості людини впливає період дитинства. Як правило, те, що відбувається в цьому періоді, прямо пов’язане з формуванням переконань, настанов, цінностей, інтересів людини в майбутньому.
Тому важливою в цьому питанні є думка психолога. Ми попросили Захарян Агату – магістра психології, психолога в гештальт підході проаналізувати яким чином інструменти пропаганди, мілітаризації та індоктринації, які застосовує Росія в формальній та неформальній освіті впливають на маленьких українців на окупованих територіях, та як формуються і знищується національна ідентичність людини.
Едвард Бернейс (американський психолог, один з найбільших фахівців і засновників PR, племінник відомого психотерапевта Зігмунда Фройда) описував методи управління свідомостю мас у своїй книзі «Пропаганда», де розповів як через вплив на свідомість дорослих людей, він змінював їх переконання та звички. Якщо можна маніпулювати дорослою людиною, то уявіть, що відбувається з дітьми?
Зараз на тимчасово окупованих територіях йде потужна пропаганда проти української ідентичності та культури в школах, пропаганда РФ транслює ідею боротьби з фашизмом в Україні. Російська окупаційна влада фактично дезінформує дітей і впливає на їх розуміння ситуації. Обов’язковість присутності на заходах, заміна всіх українських символів на російські, кажучи простими словами – це вплив на несвідомому рівні на мислення дитини.
Ось лише декілька з інструментів, які застосовує російська влада.
Участь дітей дошкільного віку у мілітаризованому дійстві у воєнній формі.
Через такі заходи держава агресор намагається підняти рівень патріотизму у маленьких українців до не своєї держави. Такі розважальні заходи із винагородою за участь в них прямо впливають на сприйняття дитиною норм поведінки, цінностей суспільства, формування толерантності до зброї та війни. Коли дитина сприймає воєнну форму як щось святкове, а за участь в мілітаризованих заходах отримує винагороду – дитина запам’ятовує це як щось позитивне. Фактично це є вихованням потенційних військових для країни агресора з дитинства.
Або наприклад, діти, що записуються у так званий ДОСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії), одразу отримують військову спеціальність та мають пріоритет по призову з настанням відповідного віку. Таким чином формується конкретна приналежність дитини до військових формувань Росії, починаючи ще з дитинства.
Культ зброї для дітей на окупованих Росіює українських територіях.
Щодо питання зброї та дітей – це недопустимо в сучасному суспільстві. В той час коли весь демократичний світ виховує в дітях емоційний інтелект, любов до тварин, природи, науки, творчості, емпатію, мирний спосіб життя, діти на окупованих територіях приймають участь в заходах зі зброєю.
Зброя, як атрибут дитячого свята або заходу в освітніх закладах – це саме та пропаганда війни, толерантності до зброї. Більше того, за інтерес до зброї дитина отримує схвалення та визнання дорослих і починає сприймати це, як норму життя.
Під час дорослішання дитина бере приклад з дорослих, тобто батьки й вчителі, саме ті, хто є прикладами для наслідування. Батьки та вчителі мають великий вплив у процесі розвитку дитини. І саме через освіту в закладах освіти проводиться найвпливовіший тип пропаганди на дітей. Наприклад, в школах на окупованих територіях відбуваються щотижневі ідеологічні уроки, наприклад, “Разговоры о важном”, “Уроки мужества” (на які запрошуються так звані “герої спецоперації”). Ось лише декілька тез з цих уроків, які вкладають в голови маленьких українців на окупованих територіях:
- “Мета цієї операції спрямована насамперед проти військової інфраструктури. В останні роки країни НАТО постачали в Україну летальну зброю. Слід зазначити, що НАТО – військовий блок, створений для протистояння СРСР”
- “Спеціальна військова операція Росії в Україні проводиться з метою завершення цієї війни”
- “(мета) усунути націоналістичну ідеологію в Україні та відновити довірчі відносини між нашими країнами”
- “мир на цих територіях далі забезпечуватиметься вже російськими миротворчими силами”
- “Росія своїми діями нині закінчує цю війну”.
Чи може дитина протистояти впливу пропаганди?
Сьогодні діти, які 9 років проживають на окупованих територіях, знаходяться повністю під впливом пропаганди РФ. Це означає, що у дітей просто немає можливості бачити іншу сторону ситуації, розвивати мислення – діти сьогодні – це заручники пропаганди, яка вбиває українську ідентичність в корінні, тому ми маємо розуміти – діти не співучасники цього злочину, а жертви.
Доросла людина з розвиненим критичним мисленням може не потрапляти під вплив пропаганди, але при цьому не у всіх дорослих воно достатньо розвинене.
Більше того, сьогодні на окупованих територіях за інакомислення є пряма загроза безпеці. А безпека – це головна фундаментальна потреба людини. Тому у людини інстинктивно спрацьовують захисні механізми психіки таким чином, що людина просто стає вразливою і готова дотримуватися таких правил соціуму, які організовують їй цю безпеку.
І в цілому будь-який воєнний конфлікт порушує безпеку людини, особливо коли людина знаходиться в ворожому середовищі. Якщо людина протягом довгого часу знаходиться в небезпеці, в неї просто немає можливості дбати про соціальні та духовні потреби . Тобто люди свідомо або несвідомо знаходяться у постійному стресі.
Навіть у випадку, коли людина за своїм бажанням міняє країну проживання, відбувається велике навантаження на психіку, адже психіка адаптується до нових обставин, традицій, порядків та правил іншої країни. А у випадку російської окупації людей насильницьким шляхом інтегрують в інше середовище, вороже середовище, де діють агресивні неадекватні закони, з відсутністю можливості проявляти свою ідентичність через загрозу життю і свободи.
Наприклад, людина в еміграції має можливість інтегруватись лагідно, бути учасником діаспори, щоб не втрачати свою ідентичність та ідентичність своєї країни. А у випадку окупації – ідентичність просто вбивають, що може викликати внутрішній конфлікт, який постійно проживає людина.
У зв’язку з цим ми стикаємося з серйозною проблемою втрати української ідентичності у дітей в момент, коли вона формується, діти фактично перебувають у заручниках пропаганди РФ.
А що таке ідентичність?
Ідентичність – це властивість психіки людини висловлювати їй те, як вона уявляє собі свою приналежність до різних соціальних, економічних, національних, професійних, мовних, політичних, релігійних, культурних, гендерних, расових або інших груп, або інших спільнот.
Соціальна ідентичність – це переживання та усвідомлення своєї приналежності до тих чи інших соціальних груп та спільнот.
Важливо розуміти, що люди, які перебувають в окупації, знаходяться під сильним психологічним тиском, будь-яка пропаганда спрямована на маніпулювання свідомістю людини на несвідомому рівні, коли людина це може не розуміти, а діти взагалі не мають можливості навіть побачити інший світ окрім того світу, який їм пропонує пропаганда РФ.
Якщо дорослі люди можуть робити свій вибір, то дитина в цьому сенсі не захищена взагалі.
Тож, ми описали загальні процеси, що відбуваються на окупованих територіях України, кожен випадок індивідуальний, але нам важливо про це знати, говорити, знаходити шляхи вирішення цієї проблеми, враховуючи досвід людей, які перебувають багато років у небезпечному середовищі під сильним психологічним тиском. Наше завдання знайти механізми інтеграції таких дітей в Україну після війни, враховуючи всі фактори, які вже вплинули на їх свідомість.
Дана стаття підготовлена у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу. #ПрямуємоРазом #TeamEurope #MovingForwardTogether #ISAREdnannia