fbpx
Як дитині на тимчасово окупованій території здобути українську загальну середню освіту та отримати відповідний освітній документ? - картинка 1

Як дитині на тимчасово окупованій території здобути українську загальну середню освіту та отримати відповідний освітній документ?

Як дитині на тимчасово окупованій території здобути українську загальну середню освіту та отримати відповідний освітній документ? - картинка 2

Автор: Валерія Куберська, юристка ЦГП “Альменда”

.

У сучасному світі загальна середня освіта визнається одним з основних етапів освітнього процесу, обов’язковим для кожної людини. Це етап, який надає основу для подальшого розвитку особистості,  формує громадянську свідомість, сприяє інтелектуальному, соціальному та економічному самовдосконаленню. Саме тому шкільна освіта у більшості держав світу є зобов’язанням держави та гарантується Конституціями. Відповідно до статті 53 Конституції України держава забезпечує доступність та безоплатність освіти, також відповідно до  Закону України “Про освіту” Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти. Не лише національні, а й міжнародні акти, такі як, приміром, Конвенція про права дитини, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права гарантують право на освіту. Відповідно до Зауважень загального порядку No13 Комітету з економічних, соціальних та культурних прав (E/C.12/1999/10) освіта повинна ґрунтуватись на чотирьох принципах: наявність (створення відповдіних умов), доступність (недискримінація, фізична доступність, економічна доступність), прийнятність (форма та зміст навчання мають бути прийнятними), адаптивність (освіта має бути гнучкою, щоб адаптуватись до потреб суспільства). 

В той же час можна констатувати, що держава-окупант не дотримується статті 50 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, адже вважається, що ця стаття прямо забороняє державі-окупанту втручатися в освітню діяльність, що здійснюється на окупованій території, що пов’язано з тимчасовим характером окупації. Проте РФ у свою чергу впроваджує власні стандарти освіти на тимчасово окупованій території та примушує українських дітей доєднуватись до таких шкіл. Примусовий перехід на державні стандарти країни-окупанта є порушенням, що у тому числі  випливає з правила status quo ante bellum – збереження існуючого порядку громадського життя, законів, інституцій тощо

Україна ж через окупацію втратила можливість повноцінно надавати освіту дітям на тимчасово окупованих територіях (далі –ТОТ), проте зробила певні кроки, аби ці діти мали можливість отримати українську освіту. Так, до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти були внесені відповідні зміни, які дозволили дітям на ТОТ бути зарахованими до школи на екстернатну форму навчання протягом всього календарного року та дистанційно навчатись, аби отримати  українські освітні документи. Додатково було створено ще більш спрощену процедуру, що також полягає в екстернаті, але регулюється Наказом Міністерства освіти і науки України № 271 “Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес та має дещо іншу специфіку.

Шляхи здобуття української середньої освіти особами, що перебувають на тимчасово окупованих територіях 

Важливо зазначити, що будь-які освітні документи видані на тимчасово окупованій території  не визнаються Україною. Відповідно з такими документами неможливо продовжити навчання, знайти роботу в Україні чи Європі, користуватись різними міжнародними обмінами чи стажуваннями тощо. 

Проте, якщо все-таки людина має освітні документи, видані на тимчасово окупованій території, не варто розчаровуватись завчасно. Станом на дату написання цієї статті існують два способи здобуття профільної загальної середньої освіти в Україні для осіб, що перебувають на тимчасово окупованих територіях: через індивідуальну форму навчання (екстернат) та через екстернат за допомогою Освітніх Центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”.

Шлях 1. Через індивідуальну форму навчання (екстернат).

Розглянемо спершу звичайний екстернат, він врегульований Положенням про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Цим шляхом можна скористатись в будь-який час та зробити це можна дистанційно. Для цього необхідно лише знайти заклад середньої освіти, що забезпечує таку форму навчання, написати відповідну заяву та надіслати мінімальний пакет документів. Згодом, після зарахування, необхідно скласти ДПА з предметів: «Українська мова», «Українська література», «Історія України», «Географія», «Основи правознавства», «Захист України» для отримання свідоцтва про базову середню освіту (за 9 класів), у разі, якщо, приміром, особа планує в подальшому вступити до закладу фахової передвищої освіти (коледжу). Для отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту (за 11 класів) необхідно скласти атестацію та  річне оцінювання з усіх навчальних предметів, обов’язкових для вивчення відповідно до освітньої програми. Після цього особа, яка виконає всі етапи, отримує омріяні освітні документи про здобуття певного рівня освіти.

Покрокова інструкція для цього шляху отримання документу також у відео форматі тут

Шлях 2. Через екстернат за допомогою Освітніх Центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”.

Наступний шлях – через екстернат за допомогою Освітніх Центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”, він врегульований Наказом Міністерства освіти і науки України № 271 “Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес”. 

Спочатку потрібно розуміти що ж таке освітні центри. Якщо коротко – це допоміжні “частини” приймальної комісії закладу вищої освіти (далі – ЗВО), що створені для допомоги саме вступникам з тимчасово окупованих територій України та територій, на яких ведуться активні бойові дії. Ця допомога може полягати як у наданні консультацій, так і в сприянні в отриманні документів, що посвідчують особу. Проте ключовим в розрізі цієї статті є пункт вищезгаданого Наказу Міністерства освіти і науки України № 271 Освітні центри сприяють проведенню річного оцінювання та державної підсумкової атестації заявника з української мови та історії України, видачі йому документів державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту (здійснюється уповноваженим закладом загальної середньої освіти)”. Це означає, що до кожного ЗВО, на базі якого діють освітні центри, призначають уповноважений заклад загальної середньої освіти, тобто школу. 

Особа, яка хоче отримати документи про здобуття середньої освіти українського зразка, може звернутись до Освітнього Центру (!вони працюють з 1 червня по 30 вересня), який переадресовує її до уповноваженого закладу середньої освіти, до якого потрібно надіслати скани заяви та необхідних документів. Після цього потрібно скласти річне оцінювання та державну підсумкову атестацію (за винятком звільнення від її складання). Скласти потрібно всього два річних оцінювання: з Української мови та Історії України. Потім уповноважений заклад загальної середньої освіти сформує та надішле довідку до Освітнього Центру про те, що особа склала ці річні оцінювання та замовить свідоцтво про повну загальну середню освіту, яке надійде через певний час. Важливо розуміти, що такий варіант використовують у разі наявності намірів здобувати вищу освіту в українських закладах.

Розповідаємо детально про цей шлях у відео тут

Що спільного та відмінного у цих шляхах? 

Спільне. І в першому, і в другому випадку це можна зробити дистанційно, тому навіть якщо особа перебуває в окупації – вона все одно має можливість подавати пакет документів дистанційно та отримати свідоцтво про повну загальну  середню освіту онлайн. 

Відмінне. Шляхом індивідуальної форми навчання можна скористатись в будь-який момент, в той час як Освітні центри працюють з 1 червня по 30 вересня (при цьому найоптимальнішим часом можна вважати саме місяць червень, адже загальна вступна кампанія ще не почалась). Також важливою є сама тривалість процедури: у випадку з Освітніми центрами це буде значно швидше, адже скласти потрібно всього два річні оцінювання, в той час як для звичайного екстернату потрібно значно більше часу, бо потрібно скласти річні оцінюванн з  усіх навчальних предметів, на це також потрібно зважати.

Отож, особа, що перебуває в окупації, має можливість порівняти два способи та обрати зручний для себе шлях отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту в Україні. 

Важливо памʼятати, що освіта має велику цінність, а особливо та, яка визнається всіма цивілізованими державами. Із українським свідоцтвом про повну загальну средню освіту можна не тільки продовжувати навчання в українських закладах професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти, а й скористатись такою опцією як навчання в іноземних закладах освіти, скористатись можливістю побачити світ. Звичайно, це також допомагає у подальшому побудувати успішну карʼєру та покращити власний добробут. 

Українська освіта може відкрити перед вами будь-які двері! А ми готові допомогти з отриманням документів. 

Звертайтесь за безкоштовними консультаціями до ГО ЦГП “Альменда”: +38 095 136 47 27 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber);  info@almenda.org