Як дітям перетинати кордон між Кримом та материком (відео)
Ганна Рассамахіна, юрист спеціалізованої громадської приймальні у справах Криму Центру громадянської просвіти «Альменда», розповіла про правила в’їзду та виїзду з Криму громадян України, а також про перевезення через кордон речей та грошей:
Виїзд з Криму
Дорослі, повнолітні громадяни України, що виїжджають з Криму на материкову Україну можуть перетинати кордон за внутрішнім українським паспортом, а також по закордонному паспорту.
Якщо з Криму на материк їдуть громадяни України, які не досягли 16-річного віку, то вони випускаються з Криму у супроводі батьків або одного з батьків. Якщо дитина виїжджає з одним з батьків, то нотаріальна згода від іншого не потрібна.
Документом, який підтверджує право дитини на виїзд може бути закордонний паспорт дитини або закордонний паспорт одного з батьків, в який вписана дитина та вклеєне її фото.
Важливо! На практиці нерідко зустрічаються випадки, коли у дитини, яка не досягла 16 –річного віку не має закордонного паспорту громадянина України. У такому випадку перш ніж перетинати кордон, виїжджаючи з Криму в Україну, потрібно зателефонувати на «гарячу лінію» Держаної прикордонної служби. Під час розмови з прикордонниками необхідно повідомити:
коли та через який пункт пропуску буде їхати дитина;
у супроводі кого з батьків виїжджатиме дитина;
вказати причину виїзду: для отримання дитиною закордонного паспорту громадянина України.
Якщо ви повідомляєте, що дитина виїжджає для оформлення закордонного паспорту, то у цьому випадку прикордонники вас пропускають, але із зобов’язанням, що ви оформите для дитини документ, адже з материкової України до Криму дитину пропустять тільки за наявності закордонного паспорту.
В’їзд до Криму
Дорослі, повнолітні громадяни України, також можуть перетинати цей адміністративний кордон за внутрішнім паспортом громадянина України. Вільно перетинати кордон можуть особи як зареєстровані в Криму так і ті, які мають реєстрацію в інших регіонах України.
Для того, щоб провезти дитину, яка не досягла 16-літнього віку з материка до Криму необхідно: по-перше, закордонний паспорт для дитини, або ж дитина повинна бути вписана у закордонний паспорт батьків, з якими вона перетинає кордон. Також, якщо у вас є проїзний документ дитини виданий до 1 квітня 2015 року, ви можете провезти дитину за цим документом…
Якщо дитина їде з материкової України до Криму у супроводі одного з батьків, то тоді від іншого потрібна нотаріальна довіреність на проїзд дитини. Якщо дитина їде у супроводі інших осіб, то тоді від обох батьків потрібна нотаріально оформлена довіреність.
Важливо! В нотаріальній довіреності треба вказати, що дитина їде в Автономну Республіку Криму, якщо вказати в довіреності «кримський федеральний округ», то на українському кордоні вас не пропустять. Також потрібно вказати термін перебування дитини в Криму.
Перевезення через адмінкордон речей та грошей
У січні 2016 року була прийнята постанова Кабміну № 1035, якою було заборонене комерційне постачання товарів до Криму та з нього. На сьогоднішній день особи, що перетинають кордон з Кримом в обох напрямках можуть везти з собою обмежену кількість речей та продуктів… Загальна вага продуктів не може перевищувати 50 кг та повинна відповідати переліку продуктів, які дозволено перевозити. Все, що не відповідає переліку та визначеній вазі підлягає вилученню.
З перевезенням речей теж не все так просто. Перелік речей, які особа може везти з собою через кордон, регулюється ст. 370 Митного кодексу України. Цей перелік досить великий, але в ньому не має речей, які везуть з собою ті, хто залишають Крим, у зв’язку зі зміною місця проживання: меблі, посуд, побутова техніка тощо. На сьогодні легальної можливості перевезти ці речі через кордон не має.
Але є один варіант, щоправда він достатньо затратний та довгий, — це відправка речей службою доставки до Росії, а вже звідти можна скористуватися послугами служби міжнародної доставки і відправити речі до України.
Що ж до перевезення грошей, то тут діють ті ж правила, які діють при перетині кордону України з іншими державами. Без письмового декларування з собою можна провозити суму еквіваленту 10 тисячам євро. Курс євро рахується на момент перетину кордону. Якщо сума, яку ви перевозити перевищує вищевказану (10 тисяч євро), то саме ця різниця і підлягає письмовому декларуванню. Якщо ця різниця буде не задекларована, то її можуть вилучити співробітники прикордонної служби. Якщо ж ваші гроші знаходяться на банківських пластикових картках, то лімітів тут не має.