fbpx
В освітньому просторі Криму вирують… емоції - картинка 1

В освітньому просторі Криму вирують… емоції

Емоційні виступи державних чиновників вкрай рідко звучать, а тому викликають багато уваги. 14 липня о 23:06 заступник міністра освіти України Inna Sovsun на своїй сторінці у Facebook, за якою стежать 9345 осіб (так прописано на її сторінці) поширила пост, який швидко розійшовся Мережею і викликав багато відгуків. Дуже емоційно державна чиновниця високо рангу відреагувала на інформацію щодо ситуації в освіті і подала власний погляд. Розглянемо деякі пасажі з цього посту.

Inna Sovsun на своїй сторінці у FacebookДля того, щоб створити можливості для доступу до вищої освіти дітей з Криму, Міносвіти розробило окремий порядок, який дозволяє їм отримати український атестат через екстернат.

Що ж це за окремий порядок, який створило МОН? На жаль нічого нового не виникло у стінах Міністерства. Був задіяний механізм, якому вже понад 7 років, а саме система екстернату.

Екстернат — це форма отримання освіти, яка передбачає самостійне вивчення загальноосвітніх програм загальної, середньої освіти з подальшою проміжною та державною (підсумковою) атестацією у загальноосвітньому закладі, що має державну акредитацію. Проведення екстернату регламентується Положенням про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах (далі Положення про екстернат), затвердженим наказом Міністерства освіти і науки від 19.05.2008 № 431.

Відповідно до абзацу першого п.2.2. Положення про екстернат «Для проходження річного оцінювання та атестації,  окрім заяви  на  ім’я  керівника  навчального закладу,  екстерни подають документ про наявний рівень освіти». Але в своїх документах Міністерство освіти і науки України постійно нагадує що «…не мають і не матимуть у майбутньому жодної юридичної сили будь-які «документи про освіту», видані окупаційними структурами Російської Федерації та самопроголошеною «владою» на півострові … . Жодного «визнання», «нострифікації», «обміну» таких «документів» тощо з боку Міністерства освіти і науки, інших органів державної влади України та зарубіжних країн не буде», тобто жоден документ (табель, довідка та інше) з Криму визнаватися не буде.

У зв’язку з вищевказаним вступає в дію третій абзац п. 2.2. Положення про екстернат: «У разі  відсутності  документа  про  наявний  рівень  освіти навчальний заклад, де організовано екстернат, самостійно визначає освітній   рівень   екстерна.   …  готують перелік вправ,  завдань та питань з кожного предмета. …». Таким чином учню-екстерну з окупованого Криму потрібно пройти оцінювання з УСІХ навчальних предметів інваріантної складової (п. 3.3. Положення про екстернат) та ще й у письмовій формі (п. 3.5. Положення про екстернат: «…різні  форми   контролю:   письмове   опитування, виконання   контрольних   робіт  та  тестування, …). Тобто випускнику-кримчанину потрібно здати «екзамени» з УСІХ предметів, які будуть у додатку до  атестату, а це близько 18 предметів (відповідно Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів ІІІ ступеню, затверджених наказом МОН України від 27.08.2010 № 834 зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 657 (лист Міністерства №1/9-303 від 11.06.2014 «Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів  та структуру 2014/2015 навчального року»).

Зверніть ще раз увагу – ВІСІМНАДЦЯТЬ «екзаменів». Саме ця інформація і залишається поза увагою. Практично Міністерство освіти і науки України, ЗМІ, громадські організації вводять в оману випускників Криму.

Inna Sovsun на своїй сторінці у FacebookІ сотні дітей такою можливістю скористались, отримали атестати і зараз вступають до українських вишів.

Побачити сотні дітей дуже складно. Інформація щодо участі кримчан у ЗНО практично відсутня. МОН відповіла на запит громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», що таких даних не має. Зокрема,  у відповіді заступник Міністра Олег Дерев’янко констатує:

«Під час реєстрації для участі у ЗНО абітурієнти вказують навчальний заклад, до якого зараховані на екстернатну форму навчання, та не надавали інформацію про заклад, розташований на тимчасово окупованій території».

На сайті Українського центру оцінювання якості освіти (це саме той центр, який проводить Зовнішнє незалежне тестування) в звіті про ЗНО-2015 р. Крим відсутній. Тільки є інформація заступника начальника управління Херсонської ОДА — начальника відділу дошкільної, загальної середньої освіти та інспекції навчальних закладів Ніна Левенець про те, що в Херсонській області в ЗНО прийняли участь  65 випускників.

Inna Sovsun на своїй сторінці у Facebook… Якщо якісь школи відмовлялись приймати атестацію у дітей — працівники Міносвіти шукали інші школи, помагали наскільки це можливо було.

11 лютого 2015 р. МОН оприлюднює перелік опорних шкіл для прикріплення на екстернат, проходження ДПА та отримання атестата учнями із зони АТО та Криму (хоча відповідно Положення про екстернатуру можливо прикріплятися до БУДЬ-ЯКОГО навчального закладу). На 231 сторінці (ще раз вдивіться в цю цифру – 231 сторінка), друкується величезний перелік навчальних закладів. В багатьох випадках просто передруковується список всіх шкіл в районі (наприклад у Новотроїцькому районі Херсонської області є 19 шкіл І — ІІІ ступеню і всі вони у списку опорних шкіл, при чому керівники закладів навіть не здогадувалися про це).

Окрім того, це схоже на те, як директор магазину буде вас умовляти, щоб ви скуплялися у іншому відділі, бо в цьому не дуже гарний продавець. У кожного державного органу є свої функції і коли Міністерства будуть займатися не своєю справою, то такі міністерства не потрібні.

Заява заступника міністра про те, що школи порушували законодавство, а МОН «шукало інші» вказує м’яко кажучи на некомпетентність.

Inna Sovsun на своїй сторінці у FacebookЧи могло Міносвіти зробити більше? Ні, не могло у рамках чинного законодавства.

Не тільки могло б зробити більше, але й повинно було б. На сьогодні існує багато технологій, які дають можливість організувати дистанційне навчання, навіть із можливостями складання екзаменів. І для цього потрібно тільки зміни у документах самого МОН (наприклад у Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти додати пункт про можливість складання атестацій у он-лайн режимі). Приватні заклади вже зорієнтувалися і пропонують пройти дистанційне навчання за гроші із складанням тільки атестацій ДПА (3 або 4 випускні екзамени), при цьому потрібно враховувати те, що у наступному році ДПА буде поєднане із ЗНО.

Олег Охредько,

експерт-аналітик з питань освіти

Джерело: ІА “Голос Криму”