fbpx
Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 1

Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет

Чому Росія витрачає шалені ресурси для створення дієвого механізму впливу на дітей та молодь? Бо діти для РФ – це мобілізаційний ресурс та інструмент продовження багаторічної війни проти України та інших “ворогів”. А до дітей з тимчасово окупованих територій застосовуються особливі методи роботи, адже перш ніж зробити “універсального солдата”, необхідно стерти українську свідомість дитини, мілітаризувати та русифікувати її. Для цього створюються нові й нові інструменти, в тому числі і в сфері освіти – організації, рухи, конкурси, програми. Серед спеціально розроблених для впливу на українських дітей – програма «Університетські зміни» (далі – Програма, “Університетські зміни”).

Про реалізацію Програми, спрямованої на індоктринацію дітей, ми розказуємо в цій серії розслідувань. Розслідування направлені на те, щоб показати, що дії Кремля, спрямовані на викорінення української ідентичності та русифікацію дітей з ТОТ, є продуманими, всеохоплюючими та послідовними.

Отож, ще раз нагадаємо, що ж таке «Університетська зміна»?

Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 2
Університетська зміна – короткочасне переміщення дітей старшого шкільного віку з тимчасово окупованих територій (частин Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Харківської областей) до закладів вищої освіти Російської Федерації з метою створення умов знищення української ідентичності дітей шляхом участі у культурних, освітніх, пропагандистських, мілітаристських та інших заходах.

Розпочалась Програма за кілька місяців після повномасштабного вторгнення і з червня 2022 року Університетські зміни вже охопили понад 20 тисяч українських дітей віком від 12 до 17 років. Було залучено 81 університет з 47 російських регіонів. Університетські зміни потребували значних коштів і за орієнтовними підрахунками, тільки у 2022 році було витрачено понад 500 млн. рублів (понад 6 млн. доларів). Для реалізації програми Університетські зміни було задіяно Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство по справам молоді (Росмолодь), Російський рух дітей та молоді «Двіженіє пєрвих» і багато регіональних міністерств, департаментів, закладів та організацій, в тому числі й так звані органи управління та заклади на тимчасово окупованих територіях. Проведенням Університетських змін опікувався особисто президент РФ В. Путін і питання їх проведення розглядалися на найвищих рівнях влади країни-окупанта.

Стандартна Університетська зміна триває 10 днів. Програма зміни розробляється російськими закладами вищої освіти та включає інваріантну і варіативну частини, поділені на 6 обов’язкових модулів: освітній, культурно-патріотичний, надпрофесійний, спортивний, екскурсійний, відпочинковий. Обов’язковою умовою програми Університетської зміни є патріотична спрямованість (до Росії). Заклади вищої освіти працюють з дітьми, застосовуючи щодо них психологічне втручання при реалізації програми, спрямованої на формування російської ідентичності та популяризацію російських молодіжних рухів. 

Проведення Російською Федерацією Університетських змін протирічить міжнародному праву, зокрема, Конвенції про права дитини 1989 року, статті 49 Женевської Конвенції з захисту цивільних осіб, статті 43 Гаазьких правил.

Першим російським університетом, який у 2022 році почав проводити “Університетські зміни” для українських дітей, вивезених з ТОТ Луганської і Донецької областей був Шадрінський державний педагогічний університет (далі за текстом – ШДПУ).

Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 3

Офіційна назва – Федеральна державна бюджетна освітня установа вищої освіти «Шадрінський державний педагогічний університет»
Місцезнаходження – Російська Федерація, Курганська область, м. Шадрінськ,
вул. К. Лібкнехта, буд. 3
Рік заснування – 1939
Офіційний веб-сайт – https://shgpi.edu.ru
Чисельність студентів – 3350 студентів

Ректор – Дзіов Артур Русланович
(рос. Дзиов Артур Русланович)
Міжнародна співпраця – більше 30 укладених договорів з такими країнами як Німеччина, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Китай та інші.
Санкції – не накладені

Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 4

.

Як проходили “Університетські зміни” в ШДПУ?

ШДПУ як і інші ВУЗи-виконавці “Університетських змін” самостійно розробив програму, приховано спрямовану на знищення ідентичності українських дітей. Представники ШДТУ зазначають, що їх програма передбачала залучення українських дітей до російських традиційних духовних цінностей, правил і норм поведінки в російському суспільстві, що по-суті є нав’язуванням українським дітям приналежності до Росії, всіляко створюючи умови для їх інтеграції в російський освітній та громадський простір:

  • в рамках університетської зміни з красномовною назвою «Сторінками історії Росії» було проведено зустріч з науковцем, який розказав дітям з ТОТ про німецький нацизм та провів паралелі з “укронацизмом”, в ході цієї бесіди “підкреслено традицію спадкоємності, мужності, самовідданості та самопожертви сучасних воїнів у боротьбі з укронацизмом у ході спеціальної військової операції”. Такі заходи містять ознаки маніпулювання поняттями, викривлення історичних подій, романтизація війни та героїзація військових, які беруть участь у війні проти України. 
Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 5

Лекція для дітей з ТОТ, проведена 22.06.2022 року в ШДПУ, на якій розповідали про “укронацизм”

  • відпочинкові заходи також містили в собі елементи пропаганди та нав’язування російських наративів: ШДПУ проводив квіз “Державна символіка Росії”, в рамках якого дітям в ігровій формі доносили інформацію про офіційні та неофіційні символи Росії, історію Росії та Донбасу, що не може вважатись невимушеним відпочинком.
Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 6
Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 7

Проведення для дітей з ТОТ квізу “Державні символи Росії” в рамках заняття “Історія Росії і Донбасу” в ШДПУ

  • через екскурсійні заходи нав’язується дітям позиціонування себе як росіян, а також популяризується РФ, російська культура, мова, символіка тощо: університет організував для дітей з тимчасово окупованої території України поїздку до міста Курган, присвячену до “Дня Росії”, на фестиваль слов’янської та козачої культури “Російське поле”, де українські діти були змушені вчили та співали гімн РФ. А відкриття змін відбувалося з обов’язковим винесенням прапору Російської Федерації і підняттям його флагштоком під гімн РФ.  
Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 8

Винесення дітьми з ТОТ прапору РФ та підняття його на флагшток під звучання гімну РФ на відкритті першої “Університетської зміни” в ШДПУ 

 Більше того, ректор ШДПУ Дзіов Артур говорить, що програма “Університетські зміни” дозволить дітям Луганська краще познайомитися з російською культурою та традиціями і діти повинні зрозуміти, “що це їхня історична батьківщина і тут вони вдома”.

Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 9
Університетська зміна: Шадрінський державний педагогічний університет - картинка 10

Вручення дітям з ТОТ подарунків та сертифікатів про проходження “Університетської зміни” в ШДПУ

Підтримка ШДПУ війни проти України

У 2022 році в ШДПУ організована постійно діюча експозиція «Герої операції Z», що розповідає та героїзує російських військовослужбовців,  які беруть участь у війні проти України.   Також ШДПУ бере активну участь в допомозі військовим РФ, залучаючи до цього студентів:

  • діти продають вживані книги, а виручені кошти направляють на спеціальний рахунок підрозділів так званої армії ДНР;
  • у співпраці з “Народним фронтом” збирали необхідні речі для військовослужбовців РФ, які беруть участь у війні проти України;
  • студенти ШДПУ провели для студентів Шадринської філії Курганського базового медичного коледжу майстер-клас з виготовлення окопних свічок, а також написали листи до військовослужбовців. Усі свічки та листи направлені до зони так званої СВО.

Виготовлені дітьми окопні свічки для військовослужбовців РФ, які беруть участь у війні проти України, а також написані їм листи від студентів ШДПУ 

ШДПУ святкує та присвячує заходи до дня так званого возз’єднання Криму з Росією, що є фактичною окупацією території України, відтак це свідчить про відкриту підтримку політики Кремля, яка загрожує територіальній цілісності України.

І попри таку прокрелівську позицію та цілу низку доказів проведення протиправної програми, спрямованої на індоктринацію українських дітей, жоден з керівників ШДПУ залишається не притягнутим до відповідальності, більше того, університет продовжує широку міжнародну співпрацю. Зокрема, на офіційному сайті ШДПУ заявлено про більше 30 укладених договорів з такими країнами як Німеччина, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Китай та інші.

Враховуючи всю протиправність дій Шадрінського державного педагогічного університету – індоктринацію, русифікацію українських дітей з ТОТ, наша організація вважає, що є всі підстави для розірвання звʼязків іноземної академічної спільноти з цим університетом. Адже тільки повна ізоляція університету може змусити задуматися про доцільність продовження виконання Путінської програми Університетські зміни.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.