fbpx
Університетська зміна: Донський університет - картинка 1

Університетська зміна: Донський університет

Десять років триває російсько-українська війна, десять років на мирні українські міста та села летять ракети та снаряди. Скоро два роки як розпочалося повномасштабне вторгнення і вся Україна покрилася вибухами. Агресор захопив частину українських земель і встановлює на тимчасово окупованих територіях свої правила.

Але війна йде не тільки за території, окупанти намагаються завоювати людей, підкорити їх фізично та ментально. Особливо російські окупанти та їх поплічники «полюють» на дітей, використовуючи всі методи, не цураючись брехні. Вони задіюють всі ланки пропаганди, серед яких часто «малюють» благополучну Росію, показуючи гарну вітрину країни-окупанта. Дітей вивозять до Росії на екскурсії, табори, конкурси та акції, показуючи Потемкінські села, витрачаючи мільйони рублів. І це відбувається в той час, коли  понад 12% живуть поза межею бідності (за інформацією Росстату). Серед багаточисленних поїздок українських дітей виділяються Університетські зміни, які вже охопили десятки тисяч дітей з тимчасово окупованих територій України (далі – ТОТ).

В цій серії розслідувань ми хочемо розповісти про те як російські університети впроваджують Програму, що індоктринує наших дітей. Ці розслідування направлені на те, щоб показати, що дії Кремля спрямовані на викорінення української ідентичності дітей з ТОТ, їх русифікацію є продуманими, всеохоплюючими та послідовними.

Отже, що ж таке Університетська зміна?

Університетська зміна – короткочасне переміщення дітей старшого шкільного віку з тимчасово окупованих територій (частин Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Харківської областей) до закладів вищої освіти Російської Федерації з метою створення умов знищення української ідентичності дітей шляхом участі у культурних, освітніх, пропагандистських, мілітаристських та інших заходах.

Проведення Російською Федерацією Університетських змін протирічить міжнародному праву, а саме Конвенції про права дитини, Женевській Конвенції з захисту цивільних осіб та іншим документам. 

Через декілька місяців після початку повномасштабного вторгнення Росія почала вивозити дітей. З червня 2022 року Університетські зміни охопили понад 20 000 українських дітей, віком від 12 до 17 років. Було залучено 81 університет у 47 російських регіонах.

Університетська зміна: Донський університет - картинка 2

 .

Університетські зміни потребували значних коштів і за підрахунками тільки у 2022 році було витрачено понад 500 млн. рублів (понад 6 млн. доларів).

Для реалізації програми Університетські зміни було задіяно Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство по справам молоді (Росмолодь), Російський рух дітей та молоді «Двіженіє пєрвих» і багато регіональних міністерств, департаментів, закладів та організацій, в тому числі й так звані органи управління та заклади на тимчасово окупованих територіях. Проведенням Університетських змін опікувався особисто В. Путін і питання їх проведення розглядалися на найвищих рівнях влади країни-окупанта. Стандартна Універсальна зміна триває 10 днів. Програма зміни включає інваріантну та варіативні частини, та поділена на 6 обов’язкових модулів: освітній, культурно-патріотичний, надпрофесійний, спортивний, екскурсійний, відпочинковий. Обов’язковою умовою програми Універсальної зміни є патріотична спрямованість. Також згідно з умовами Програми, російські заклади вищої освіти працюють з дітьми, застосовуючи щодо них психологічне втручання і реалізуючи програму, спрямовану на формування російської ідентичності та популяризуючи російські молодіжні рухи.

19 червня 2022 року розпочалися Університетські зміни для дітей з тимчасово окупованих територій. І одним з перших російських закладів вищої освіти став Донський державний технічний університет

Університетська зміна: Донський державний технічний університет

Університетська зміна: Донський університет - картинка 3

Федеральна державна бюджетна установа вищої освіти Донський державний технічний університет (ДДТУ) – вищий навчальний заклад у Ростові-на-Дону. Регіональний опорний університет в Ростовській області (https://donstu.ru/).

Площа навчальних корпусів у Ростові-на-Дону складає 19,7 га. До структури ВНЗ входять Академія будівництва та архітектури (АСА), 24 факультети, 6 філій, коледж, гімназія, ліцей, кадетська школа, дитячий садок. В університеті з урахуванням філій навчається 46000 студентів). ДДТУ має філії у 6 містах Ростовської області та Росії. Установи розташовані у Волгодонську, Таганрозі (Таганрозький політехнічний інститут), Азові (Азовський технологічний інститут), Шахтах (Інститут сфери обслуговування та підприємництва), П’ятигорську (Інститут сервісу та технологій) та Ставрополі (Технологічний інститут сервісу).

Університетська зміна: Донський університет - картинка 4

Бесаріон (Бесік) Чохоєвич Месхі (нар. 10 серпня 1959) — російський вчений, ректор Донського державного технічного університету (ДДТУ) з 2007 року, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент РАТ перебуває під персональними санкціями України за підтримку війни занесений до «Списку Путіна» Форумом вільної Росії.

 .

 

 

Донський державний технічний університет активно підтримує російську агресію. На базі університету створено логістичний центр «Наше слово», який займається збором та передачею навчальної та наукової літератури до ВНЗів та шкіл тимчасово окупованих Луганської та Донецької областей. Крім того, у 2022 році 270 абітурієнтів із тимчасово окупованих територій стали студентами ДДТУ.

Університетська зміна: Донський університет - картинка 5

 

Як пройшли Університетські зміни – індоктринація дітей у Донському державному технічному університеті (ДДТУ)

Донський університет прийняв найбільшу кількість українських дітей. Близько 3600 дітей з ТОТ у 2022–2023 роках стали учасниками Університетських змін ДДТУ, що становить понад 16% від загальної кількості українських дітей – учасників Університетських зміни.

 

  • У 10 університетських змінах на базі ДДТУ прийняли участь українські діти віком від 9 до 19 років, хоча стандартні зміни приймали дітей в основному з 14  і до 17 років.
  • Для дітей були організовані заходи з кількох напрямів: патріотичні, освітні, профорієнтаційні, спортивні, дозвілля.
  • Всі діти отримали футболки та рюкзаки з відповідною символікою в кольорах російського прапору та “Руху перших”.

 

  • Українських дітей розміщали на базах ДДТУ: у спортивно-оздоровчому комплексі «Райдуга», розташованому на узбережжі Чорного моря у селищі Дивноморське в Геленджику та на базі відпочинку ДДТУ «Азовське узмор’я»
  • ДДТУ займався логістикою, тимчасовим розміщенням та волонтерським супроводом для подальшого відправлення дітей на місця відпочинку. Охоплення склало понад 6000 дітей.
  • Українськими дітьми в ДДТУ опікувалися представники «Руху перших» («Двіженіє пєрвих»), які проводили окремі дні, присвячені дитячо-молодіжному руху.
  • Основним напрямком Університетських змін ДДТУ став історико-пропагандистський, який направлений на індоктринацію українських дітей російськими наративами. «Діти ближче познайомляться з історією Росії на екскурсіях, візьмуть участь у науково-популярних інтерактивах з історії» – заявила Начальник управління освіти адміністрації Свердловська та Свердловського району Лариса Чорних.
Університетська зміна: Донський університет - картинка 8

Університетські зміни у ДДТУ мали велике значення, так як до дітей приїхав особисто міністр просвіти РФ Сергій Кравцов, якого супроводжував губернатор Ростовської області Василь Голубєв. Міністр заявив, що діти під час Університетських змін «практично заново відкривають собі Росію».


Тисячі українських дітей, які прийняли участь в Університетських змінах Донського державного технічного університету, відчули на собі всю пропагандистку силу російської держави, направлену на знищення української ідентичності – дітям розповідали міфічну російську історію, прикрашену ідеями «одного народу, однієї держави» і все це подавалося в супроводі розважальних програм та гарного відпочинку. 

Підтримуючи війну ДДТУ разом з тим веде активну міжнародну діяльність. В університеті створений Відділ міжнародних проектів та програм та Служба міжнародного співробітництва, заклад приймає участь у міжнародних програмах, наприклад ДДТУ діє в рамках європейської програми ERASMUS+

Враховуючи всю протиправність дій університетів – індоктринацію, русифікацію українських дітей з ТОТ, наша організація вважає, що є всі підстави для розірвання звʼязків іноземної академічної спільноти з цим університетом та всіма його представниками.

Тільки повна ізоляція цього університету може змусити задуматися про доцільність продовження виконання Путінської Програми “Університетські зміни”.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією