УГСПЛ розроблено стратегію подання позовів на незаконні дії «Приватбанку»
Ганна Рассамахіна, юрист спеціалізованої громадської приймальні у справах Криму Центру громадянської просвіти «Альменда» розповідає про ті проблеми, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи в отриманні банківських послуг, в банківському обслуговуванні. Зокрема, говоримо про позови проти «Приватбанку».
Як відомо такі проблеми виникли відразу після окупації і продовжуються до сьогоднішнього дня.
Перша проблема, з якою стикаються переселенці – це повернення своїх депозитів, які вони відкривали ще до окупації.
Способи повернення депозитів відрізняються, але, як правило, переселенцю потрібно приїхати на підконтрольну територію України, написати заяву про повернення депозиту, особисто з`явитися у відділення банку, у деяких випадках необхідно надати довідку внутрішньо переміщеної особи. Тобто, у більшості випадків люди повертають собі депозити, хоча і стикаються з певними бюрократичними труднощами.
І зовсім по іншому складається ситуація, якщо у людини відкритий рахунок у «Приватбанку». Як відомо — ця установа категорично відмовляється повертати депозити, що були відкриті на тимчасово окупованій території. Мотивація «Приватбанку» виглядає досить слабкою, але тим не менш депозити не повертаються.
Під час спілкування із своїми вкладниками з окупованих територій фінансова установа, для того щоб не повертати депозити, використовує два аргументи: по-перше, філіали на тимчасово окупованих територіях закриті, тому повернути депозит не має жодної можливості, а по-друге, кримчанам у банку пояснюють, що «Приватбанк» під час окупації півострову зазнав суттєвих збитків, наразі цією установою подані позовні заяви до міжнародних судових інстанцій про заподіяння шкоди, тому кримські вкладники отримають свою депозити, коли будуть винесенні рішення і самій установі повернуть гроші. Але всі ці доводи не витримують жодної критики.
По-перше, закриття філіалу, в якому відкривається депозит ні в якому разі не тягне припинення зобов`язань банку перед вкладником. По-друге, судовий розгляд з приводу нанесених збитків не позбавляє «Приватбанк» від обов`язку повертати отримані вклади.
Зрозуміло, що на цю фінансову установу подається чимало позовів від вкладників з Криму та зони АТО про повернення депозитів. Але ці позови не задовольняються. Оскільки, згідно з цивільно-процесуальним кодексом України цивільні позови розглядаються за місцем перебування відповідача. Тобто всі позови подаються у Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська, а в цьому суді по всім таким позовам виносять виключно відмовні рішення. Такі рішення суду є незаконними.
Для вирішення проблеми повернення депозитів з вище згаданої фінансової установи правовою приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини розроблено стратегію подання позовів до «Приватбанку», яка може бути куди більш результативною.
Полягає вона у тому, що позов про повернення депозитів подається згідно з Законом України «Про захист прав споживачів». Переваги такого кроку полягають у тому, що такі позови розглядаються за місцем проживання позивача. Тому є всі підстави думати, що за межами Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська рішення суду буде різнитися.
На сьогоднішній день правовою приймальнею подано декілька таких позовів, вони знаходяться на стадії розгляду.
Ми хочемо звернутися до тих, хто має на сьогодні проблеми з «Приватбанком», хто не може повернути свої депозити, звертатися до нашої приймальні. Ми допоможемо скласти позов і подати його за місцем свого проживання. Для цього людина повинна мати зареєстроване місце проживання на території підконтрольній Україні: реєстрація в паспорті або довідка переселенця…
Слухайте повну версію юридичної консультації: https://www.youtube.com/watch?v=H-NQ9kHJ1zQ&feature=youtu.be
Нагадуємо, що безкоштовну юридичну допомогу кримчани та жителі Донбасу можуть отримати за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8 з понеділка по середу з 14.00 до 19.00. Також можна звернутися за консультацією на гарячу лінію: 050-14-02-565. Графік роботи: понеділок- п’ятниця з 9.00 до 18.00.