Тривожні дзвіночки окупованої освіти. 13 липня – 26 липня
Спрощена система вступу у ВНЗ на окупованих територіях; статистика каліцтв дітей та пошкоджень освітніх закладів; розширення впливу молодіжних рухів.
- Протягом 13 липня – 26 липня Росія зруйнувала по всій території України 21 навчальних закладів, 11 з яких було пошкоджено внаслідок масованої ракетної атаки Одеси в ніч на 23 липня. Внаслідок повітряних атак було скалічено 19 дітей та вбито – 3 (за статистичними даними ЦГП “Альменда” зібраних у відкритих джерелах).
- Виші на окупованих територіях пропонують абітурієнтам з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей спрощену систему вступу лише за результатами внутрішніх іспитів. Також передбачають дистанційну освіту. Про це повідомляють приймальні комісії так званих “Сев ДУ”, “Азовського педагогічного університету” в Бердянську, “Херсонського державного педагогічного університету” та ін.
- Російський рух дітей та молоді (РДДМ) зможе створювати свої первинні відділення у вищих навчальних закладах. Відповідний закон підписав Президент Росії Володимир Путін.
Території, що були окуповані з 2014 року. Вивезення дітей до таборів, мілітаризоване літо:
Донецька область
- 200 дітей з Волновахи та 560 – з Ясинуватого 17 липня відправлять в табори на відпочинок до берегів Чорного моря. Спонсорує цей відпочинок Челябінська область.
- Дітей з Донецької області відправили до воєнно-патріотичного табору «Вахта пам’яті. Ржев – Далекий Схід». 60 дітей два тижні вивчали пошукову справу, навчалися працювати зі спеціальним обладнанням, виїжджали на розкопки у місцях боїв, які розгорталися у Ржеві у 1942–1943 роках. Цього року роботу зміна була приурочена до так званої “спеціальної військової операції”, і заняття з початкової військової підготовки та тактичної медицини проводили для дітей військовослужбовці — учасники “СВО”.
- Росіяни вивезли у військову академію в Костромі (РФ) до 80 старшокласників з тимчасово окупованих територій Луганської області.Викрадені діти зараз проходять «військові збори» на полігоні військової академії військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту та інженерних військ ім. с.к. тимошенка, що розташований в костромській області у рф.
- Для дітей донецького військово-патріотичного руху «Молода гвардія – Юнармія» організовано військово-патріотичні збори «Юний десантник» у Пскові. До кінця літа пройде ще три такі зміни. Їх відвідають 200 юнармійців із Донецька, Маріуполя, Шахтарська та інших міст республіки.
Луганська область
- Діти з окупованої Луганщини взяли участь у військово-патріотичних зборах у Подільську. Вони були організовані у дві зміни: 4–8 липня та 8–12 липня. Для дітей провели 12 майстер-класів з різних видів підготовки збройних сил РФ: стройової, тактичної, вогневої та фізичної. Окремо на заході розміщались стенди руху “Юнармія” з описом руху.
- Протягом липня росіяни вивезли близько 280 дітей з Антрацитівського району до «казачого кадетського корпусу» у республіці Калмикія, РФ. До кінця літа окупанти планують вивезти загалом біля 500 українських дітей.
Крим
- Одним з переможців пісенного конкурсу “Нехай живе Росія!” (рос. – “Да здравствует Россия!”) став севастополець Ярослав Кузнєцов.
- Курсанти воєнного відділення так званого “Кримського федерального університету” прийняли присягу на вірність “Вітчизні” (Росії тобто)
- 4 липня учасники Руху Перших у м. Судак відвідали виставку фоторобіт військового кореспондента РІА Новини Крим Дмитра Макєєва «Очима правди», присвячену “СВО”.
- В дитячому центрі “Артек” пройшла військово-патріотична гра “Зарниця 2.0 “ за підтримки “Руху Перших” та Російської спілки “Знання”.
- У військово-польовому таборі у Миколаєвці діти з Криму, а також із Херсонської області живуть у наметах та вивчають з вогневу підготовку, уроки самооборони та курси тактичної медицини. Такі збори називаються “Кримський рубеж”. Станом на 24 липня вже було проведено 6 змін. До кінця серпня планують провести 11 змін та зустріти понад 600 дітей.
- З 10 по 15 липня 2023 року у Червоногвардійському районі Криму юнармійці взяли участь у Військово-патріотичних польових зборах «Кадетський десант». На зборах була також регіональні відділенння Юнармії Херсонської області.
- 16 дітей, які досягли віку 14 років, отримали паспорти РФ на церемонії вручення в дитячому центрі “Артек”.
- Для юнг Центру та юнармійців, вихованців та курсантів місцевого відділення ДТСААФ м. Ялта пройшли спільні збори з військово-тактичної підготовки та морської справи.
- У рамках проекту «Юнармійське літо-2023» реалізованого ДТСААФ Росії на території парк-готелю «Надія», розташованого в Сімферопольському р-ні, відбувся фестиваль з військово-прикладних видів спорту “НАША ПАМ’ЯТЬ В «ЗАПАС» НЕ ЙДЕ!” присвячений Дню ветеранів бойових дій Росії. В фестивалі узяли участь учасники регіонального відділення “Юнармії”, курсанти ДТСААФ Росії.
- 25 липня дітям дитячого табору “Алі паруса” показали виставку зброї.
Новоокуповані території після 24 лютого 2022 року.
Тимчасово окупована частина Запорізької області. Нові методи паспортизації – дактилоскопія маленьких дітей; вступна кампанія – діти з окупованих областей вступають до російських закладів вищої освіти; лекції про історію Новоросії для жителів Енергодару.
- Для студентів Мелітопольського університету надали можливість брати участь у програмі студтуризм, яка передбачає поїздки в різні частини РФ заради “культурного та профоріентаційного обміну”.
- Проводячи примусову паспортизацію батьків, загарбники вимагають в обовʼязковому порядку здавати відбитки пальців дітей віком від 6 років.
- У Токмаку росіяни розгорнули військовий шпиталь в приміщенні дитсадку.
- Учасників “Руху перших” відвезли до Московського інституту елекронної техніки в рамках програми “Університетські зміни”.
- 16 липня учасники “Руху перших” взяли участь у Всеросійському проєкті “Хранителі історії”. Відкривали захід співами гімну Росії та підняттям прапора.
- 17 липня учасники “Руху Перших” влаштували розважальну програму для дітей у тимчасовому пункті розміщення. Розважальною програмою, за думкою окупантів, є танці та вікторини присвячені Росії.
- Абітурієнтам так званого “Севастопольського державного університету” з Енергодару представники спілки “Знання” провели заняття з історії “Новоросії”. Як пише медіа окупованого університету, “дівчата та хлопці дізналися, як і навіщо Новоросія та Крим приєдналися до Росії у другій половині XVIII століття.”
- 45 абітурієнтів з Енергодару готуються вступати до так званого “СевДУ”, більшість подають документи в інститут ядерної промисловості та енергетики.
- Один із оздоровчих таборів кримського міста Саки прийме на оздоровлення 500 дітей із Запорізької області.
- Діти Мелітопольського району, що знаходяться у дитячому таборі “Ласпи” в м. Севастополь 19 липня узяли участь у воєнно-патріотичній програмі “Школа майбутніх командирів”. Опис проєкту на сторінці Юнармії м. Севастополя: “Проект “Школа майбутніх командирів” Регіонального відділення ВВП “ЮНАРМІЯ” міста Севастополя надасть дітям можливість познайомитися з історією Росії, отримати теоретичні знання та практичні навички, необхідні для служби в армії, розвинути свої лідерські якості, навчитися орієнтуватися та приймати рішення у складних ситуаціях, працювати у команді та виховати у собі усвідомлену готовність до захисту своєї Вітчизни”.
- Дітей Запорізької області відвезли на екскурсію до Великого Новгороду.
- 27 дітей з Бердянську повезли на оздоровлення до таборів Тверської області.
- В запорізькі області молодь залучили до акції «Своїх не кидаємо» в підтримку військовослужбовців “СВО”. Активісти відділення “Молодої Гвардії” та руху “Південь Молодий” розтягнути 15-ти метрову георгієвську стрічку.
Тимчасово окупована частина Херсонської області. “Дивовижний світ дронів” для дітей з інвалідністю; регіони Росії, які взяли шевство над новоокупованими територіями та спонсорують депортацію українських дітей; Воєнно-спортивні ігри в таборах відпочинку.
- У Генічеському районі окупанти розпочали примусове виселення до рф українських громадян, які не отримали або відмовились від отримання паспортів рф, зокрема і сімей з дітьми та осіб похилого віку. Їх місця проживання окупанти заселяють, представниками національних меншин із малозабезпечених верств населення РФ, – за даними Генштабу.
- Для дітей з інвалідністю з дитячого будинку “Надія” представники Аєроклубу провели заняття з користування дронами. Зверніть увагу, як окупанти подають цю новину: “Діти з дитячого будинку «Надія» отримали унікальну можливість збагнути світ дронів…” (рос. – “Дети из детского дома «Надежда» получили уникальную возможность постичь мир дронов…”)
- Для юнармійців Херсонської області учасники так званої “СВО”, військовослужбовці из 33 загону імені Маргелова, провели заняття з воєнної підготовки та навичок стрільби.
- Дітей з Каланчацького району проводжують відправляти у “відновлюючі” табори Мордовії. Наразі відомо про вивезення 100 дітей. Також представники шеф-регіону (таким є Мордовія для окупованої території) завозять книги російською мовою (вже завезли понад 900 екземплярів) та проводять перекваліфікацію освітян.
- Російська спілка “Знання” провели дводенний форум про героїм військових часів Другої світової для жителів Херсонської та Запорізької областей, серед учасників форуму були і діти.
- Вихованців палацу дитячої юнацької творчості залучили до участі у військово-спортивній грі “Перемога”.
- 160 дітей з Херсонської області відправляться в табори в Криму за фінансової підтримки Калінінградської області.
Матеріал підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.