fbpx
Таємний наказ міністерства або САБОТАЖ - картинка 1

Таємний наказ міністерства або САБОТАЖ

Саботаж (фр. sabotage від фр. saboter — стукати дерев’яними черевиками) – навмисний зрив роботи чи якогось заходу шляхом … свідомо недбалого її виконання або формального безініціативного виконання з дотриманням лише видимості виконання

Для того щоб гарно сховати, потрібно покласти на видне місце, стверджував відомий письменник Едгар По. Або чи щось говорить Вам назва наказу – Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України.

Проте почнемо з початку ….

Одним з основних, а можливо і головних чинників сучасної вступної кампанії для дітей з тимчасово окупованого Криму є інформаційна сфера, адже саме інформація про «правила гри», то б то інформація про шляхи вступу, терміни та заклади, та багато чого  іншого і надає можливість не тільки спланувати, а й навіть вирішити про вступ до українських вищих навчальних закладів. 

Особливо інформація була й є важливою у вступну кампанію 2020 року, тому що в «розпал» кампанії, а саме 3 липня 2020 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей», який суттєво змінював певні чинники умов вступу. І зрозуміло, що для роз’яснення новостворених правил і потрібно було вносити зміни до інших підзаконних актів, про що і говорилось у Прикінцевих положеннях: «2. Кабінету Міністрів України протягом двох тижнів з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими державними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом». От тут все розпочалося …

Не зважаючи на терміновість Президент підписує закон через тиждень після його прийняття, то б то 10 липня. А Міністерство освіти і науки України розробляє зміни та видає Наказ МОН від 21.07.2020 № 939 «Про  затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України». Все чудово, проте цей наказ потрібно ще й зареєструвати у Міністерстві юстиції України, що і відбувається 17 серпня 2020 року за № 790/35073. От тільки основний етап вступу для абітурієнтів та абітурієнток з тимчасово окупованого Криму практично завершився, адже відповідно того ж Наказу №939 прийом документів та вступні іспити  завершуються … 19 серпня.

Але й виявляється, що й сам Наказ №939, то б то зміни, які регулюють вступну кампанію для дітей з тимчасово окупованого Криму у 2020 році відшукати  практично неможливо. Ні, сам наказ є і на сайті Верховної Ради України, і на сайті Міністерства освіти і науки України, але він … втаємничений, тому що захований під розгалуженою назвою – «Про  затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України», адже МОН приймає десятки таких наказів. І для того щоб дізнатися про те, які ж зміни відбулися, потрібно знати, як пароль або код, номер та дату наказу, тому що в інших документах, до яких вносяться зміни не має жодного згадування про цей таємний наказ та про зміни, які він вносить.

Наказ №939 вносить зміни в два основних документи, які регулюють систему вступу для дітей з тимчасово окупованого Криму, а саме це Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році (Наказ МОН від 11.10.2019 № 1285) та Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Наказ МОН від 24.05.2016 № 560 зі щорічними змінами) і зрозуміло, дивитися ці документи потрібно на сайті Міністерства освіти і науки або на сайті Верховної Ради.  От тут і чекає всіх несподіванка, тому що як на сайтах, так і в документах відсутні будь які згадування про такі важливі зміни[1]:

На сайті Міністерства освіти і науки України 

  • В розділі «Вступна кампанія 2020» є самі умови, Наказ про їх затвердження та Зміни до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році від 04.05.2020 № 591
  • В частині «Вступникам з  Криму та Донбасу» (в розділі «Вступна кампанія 2020») є тільки перелік Освітніх центрів.
  • В розділі  «Студентам» (шлях Головна – Жителям Донбасу та Криму – Студентам») маємо … інфографіку за 2018 рік
  • В розділі «Учням та випускникам» (шлях Головна – Жителям Донбасу та Криму – Учням та випускникам) знаходиться інформація за 2017 рік

На сайті Верховної Ради України:

  • Про затвердження Умов прийому для здобуття вищої освіти в 2020 році (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 591 від 04.05.2020)
  • Наказ МОН від 24.05.2016  № 560 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства освіти і науки № 105 від 30.01.2017, № 947 від 30.06.2017, № 238 від 07.03.2018, № 365 від 15.03.2019, № 483 від 08.04.2020}

Чому ж так важливо мати інформацію щодо змін? Тому що це відповіді на «правила гри» під час вступної кампанії і точна інформація. Наприклад створений спеціально для інформування щодо вступної кампанії 2020 дітей з тимчасово окупованих територій сайт «Тут тебе чекають» поширює інформації щодо дат: «Основний етап конкурсу на бюджет – до 20 серпня». Разом з тим у Наказі №939 інші дати: ««4. Документи від Заявника для вступу для здобуття освітнього ступеня бакалавра (магістра та спеціаліста медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування) за кошти державного бюджету приймаються в два етапи – до 12:00 години 19 серпня (до 12:00 години 19 жовтня), вступні іспити проводяться до 19 серпня». А у Таврійському Національному університеті ім. Вернадського, який знаходиться у Києві і зовсім розташована інформація за минулий рік та ще й з вимогами надання документів, які не визнає українська держава.

Підсумовуючи потрібно зазначити, що міністерські освітянські чиновники та чиновниці, маючи величезні можливості, в тому числі й через прийнятий 3 липня спеціальний Закон України, зробили все можливе, щоб ускладини доступ до інформації про вступну кампанію для дітей з тимчасово окупованого Криму.

І на останнє. Величезні проблеми, які виникли під час вступної кампанії 2020 року для дітей з тимчасово окупованого Криму ні чому не навчили Міністерство освіти і науки України. Як кажуть що потрібно вчитися на власних помилках, проте МОН продовжує «наступати на граблі» про що яскраво говорить проект наказу «Про затвердження Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році», який виставлений на громадське обговорення і який зберігає всі недоліки цьогорічної вступної кампанії.

Олег Охредько,
аналітик ЦГП “Альменда”


[1] Інформація на 15 вересня 2020 року)