fbpx
Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 1

Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року

  1. Лише деякі приклади:
  2. Відповідальність?

“Найяскравіші” події червня на тимчасово окупованій території (ТОТ) Криму в аспекті порушень прав дитини відбуваються під час так званої літньої оздоровчої кампанії.

Цього року окупаційна влада Криму заявила, що розраховують на прийом на «відпочинок» близько 190 тисяч дітей, з них 48 тисяч дітей планують привезти з інших регіонів РФ, в тому числі і з ТОТ України, які Росія маскує під терміном «нові території». Минулого ж літа у 30 заміських таборах Криму за час літніх канікул за пільговими путівками перебувало 55,4 тисяч дітей. Зокрема, із окупованих областей України: Запорізької – 4358 дітей, Херсонської – 727, Донецької та Луганської – понад 4 тисяч.

Де-факто вказаний «відпочинок» використовують для проведення патріотичних та військових заходів відповідно до основних наративів російської ідеології, впроваджують зміни з посиленою військовою підготовкою, проводять військові збори, ігри та фестивалі, які ставлять за мету інтеграцію українських дітей в освітній та виховний простір РФ. Вказані факти свідчать про системний підхід до заходів із формування в українських дітей російської ідентичності, про їх мілітаризацію та залучення до заходів на підтримку збройної агресії Російської Федерації проти України.

Такі дії порушують низку приписів міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини. По-перше, стаття 49 IV Женевської конвенції забороняє примусове переміщення мешканців тимчасово окупованих територій. По-друге, використання відпочинку для фактичного «перевиховання» дітей порушує ст. 8 (право дитини на збереження індивідуальності), ст. 19 (захист дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань), ст. 31 (право дитини на відпочинок і дозвілля) Конвенції про захист прав дитини, стороною якої є і Російська Федерація.

Вже в червні цього року в дитячих таборах ТОТ АР Крим відбулися події для дітей, в тому числі з тимчасово окупованих територій, які спрямовані на індоктринації, викорінення національної української свідомості, русифікацію та мілітаризацію дітей.

Лише деякі приклади:

Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 2
Більше 3 тисяч дітей в таборі “Артек” стали учасниками тематичного “Дня Батьківщини”, під час якого публічно скандували «Ми – росіяни, ми майбутнє Росії, ми – гідне покоління», співали гімн Росії, піднімали прапор РФ. Організатори заявляють, що захід спрямований на патріотичне виховання, що де-факто є русифікацією дітей, нав’язування їм сприйняття Росії як своєї Батьківщини.
Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 3
В таборі «Артек» регулярно відбуваються зустрічі дітей із військовослужбовцями РФ, які беруть участь у війні проти України (т.зв. учасники СВО). Під час таких зустрічей дітям військовослужбовців  представляють як “справжніх героїв”, “захисників Батьківщини (Росії)”, що фактично є їх героїзацією, також такі наративи направлені на сприйняття дітьми Росії як своєї Батьківщини, яку необхідно захищати. Військові діляться з дітьми своїм бойовим досвідом, розповідають про професію військового. За результатами таких зустрічей та під їх впливом, діти дякують військовим за захист “своєї Батьківщини та можливість жити під мирним небом”.
Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 4
110 дітей та підлітків у дитячому таборі «Алькадар» пройшли навчання за програмою «Школа майбутніх командирів», яка була організована регіональним відділенням “ЮНАРМІЯ” м. Севастополя. Під час такого “відпочинку” діти пройшли навчання, зокрема, з вогневої та стройової підготовки, розбирання-складання АК-47, радіозв’язку, захисту від зброї масового ураження, основ армійського рукопашного бою, тактиці бою у грі Лазертаг. Таке навчання не може вважатися відпочинком, а є фактично мілітаризацією дітей та підготовкою їх до служби в ЗС РФ.
Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 5
Так зване МВС окупованого Криму виступило з ініціативою проведення для дітей, які “опинилися у складній життєвій ситуації” військово-патріотичної зміни табору в польових умовах «Юний захисник Вітчизни – Авангард». За твердженням організаторів, основними цілями цього заходу є, зокрема “виховання та розвиток любові до своєї Вітчизни (прим. – Росії)”. Організація таких таборів фактично спрямована на “перевиховання” дітей, їх русифікацію та мілітаризацію.

Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 8
У парку дитячих таборів «Гірський» (прим. – входить до складу «Артек», ТОТ АР Крим) проводилась пізнавально-ігрова програма «Російське подвір’я» (рос. – “Русское подворье”). Метою якої було знайомство дітей з «культурою, історією та традиціями багатонаціональної Росії, демонстрація досягнень російського народу, формування гордості за свою малу Батьківщину та країну загалом».

Табори на ТОТ Криму, як інструмент індоктринації та мілітаризації українських дітей. Події за червень 2024 року - картинка 9
У регіональній профільній зміні «Співдружність Орлят Росії» у дитячому таборі «Ласпі» (ТОТ АР Крим) приймали участь діти севастопольських шкіл №3 та №6, яких прийняли до лав Руху Перших. Після посвяти, для дітей проведи гру, присвячену російським традиціям, казкам та історії Росії.

Відповідальність?

24 червня Рада Міністрів ЄС оприлюднила 14-й пакет санкцій щодо Росії через вторгнення в Україну, у який увійшов табір «Міжнародний дитячий центр «Артек».

«Артек» – один з найбільших таборів на ТОТ АР Крим, в який вивозять тисячі дітей з окупованих територій на так званий “відпочинок”. Адміністрація табору співпрацює з молодіжним рухом «Юнармія», «Двіжєнієм пєрвих», військовослужбовцями РФ, зокрема морським флотом РФ, за сприяння яких організовуються тематичні зміни військово-патріотичної спрямованості, де діти проходять військовий вишкіл. Зазвичай, під час таких змін діти одягнені у військову форму, зі зброєю в руках навчаються початковій військовій, вогневій, спортивній підготовці.

Також дітей під час так званого «відпочинку» активно залучають до пропагандиських заходів, присвячених окупації півострова, так званої Кримської весни; заходів, спрямованих на героїзацію учасників так званої СВО; в таборах обов’язкове виконання гімну РФ та підняття прапору РФ, що спрямоване на нав’язування почуття приналежності до Росії.

Власне, за організацію специфічного «літнього відпочинку», «Артек» і потрапив до санкційного списку ЄС, а раніше — до санкційних списків Великої Британії та США у 2023 році. 

Проте «Артек» – це лише один з таборів на ТОТ Криму, який впроваджує політику, що спрямована на індоктринацію та мілітаризацію дітей з ТОТ України. А, отже, тиск має посилюватися.