fbpx
Моніторинговий звіт

Моніторинговий звіт “Що приховує “відпочинок” у дитячому таборі? Як Росія мілітаризує, індоктринує та змінює ідентичність українських дітей

Від початку окупації АР Крим і міста Севастополь Російська Федерація стала створювати ефективну систему знищення української ідентичності серед мешканців окупованого півострова. Ця система особливо націлена на дітей і використовує різноманітні інструменти – включно з формальною і неформальною освітою, відпочинком, культурним життям тощо.

Після окупації АР Крим у 2014 році можна простежити, як російська сторона використовує систему українських дитячих оздоровчих закладів, які залишились на тимчасово окупованій території, для оздоровлення дітей із ТОТ АР Криму, РФ, а також для перебування у них дітей із окупованих частин Донецької та Луганської областей.

Із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну фіксуються непоодинокі факти незаконного вивезення дітей з тимчасово окупованих РФ територій України (Херсонської, Запорізької областей, так званих «ДНР» та «ЛНР») на територію Криму (включаючи переміщення дітей і в межах ТОТ Криму) під приводом їхнього оздоровлення та реабілітації. Російські ЗМІ, які посилаються на посадовців окупаційної Ради міністрів Республіки Крим, зазначають, що у 30 заміських таборах Криму за час літніх канікул за пільговими путівками перебувало 55,4 тисяч дітей. Зокрема, із окупованих областей: Запорізької – 4358 дітей, Херсонської – 727, Донецької та Луганської – понад 4 тисяч.

Зростає загальна кількість дітей, яких незаконно вивезли до оздоровчих закладів АР Крим, а крім того, вказаний «відпочинок» використовують для проведення патріотичних та військових заходів відповідно до основних наративів російської ідеології, впроваджують зміни з посиленою військовою підготовкою, проводять військові збори, ігри та фестивалі, які ставлять за мету інтеграцію українських дітей в освітній та виховний простір РФ. Вказані факти свідчать про системний підхід до заходів із формування в українських дітей російської ідентичності, про їх мілітаризацію та залучення до заходів на підтримку збройної агресії Російської Федерації проти України.

Такі дії порушують низку приписів міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини. По-перше, стаття 49 IV Женевської конвенції забороняє примусове переміщення мешканців тимчасово окупованих територій. По-друге, використання відпочинку для фактичного «перевиховання» дітей порушує ст. 8 (право дитини на збереження індивідуальності), ст. 19 (захист дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань), ст. 31 (право дитини на відпочинок і дозвілля) Конвенції про захист прав дитини, стороною якої є і Російська Федерація.

Даний моніторинговий звіт висвітлює діяльність на території тимчасово окупованого Криму та міста Севастополь таборів, в яких проводять військові та патріотичні заходи, перевиховують дітей з ТОТ України, проводять військові збори, ігри та проєкти в рамках літньої оздоровчої кампанії 2023 року. Метою цього звіту є фіксація та розголос злочинів Російської Федерації.

Читайте повний текст Звіту за посиланням:

Моніторинговий звіт підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» у рамках проєкту «Табори «перевиховання»: привертаючи увагу до злочинів РФ проти українських дітей» (реалізується в рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу). Його зміст є виключною відповідальністю ЦГП «Альменда» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.