fbpx
Семимильними кроками до тоталітаризму в Росії — Олег Охредько, експерт, аналітик ЦГП «Альменда». - картинка 1

Семимильними кроками до тоталітаризму в Росії — Олег Охредько, експерт, аналітик ЦГП «Альменда».

У росії держава уніфікує практично весь освітній простір, який передбачає тільки одну думку.

Уніфікація (від. лат. unus  один, лат. facio  роблю; об’єднання) 
приведення до одноманітності, до єдиної форми або системи.

Вікіпедія

14 вересня 2022 року державна дума росії прийняла в третьому читанні Законопроєкт № 192680-8 «Про внесення змін до федерального закону «Про освіту в російській федерації» та статтю 1 федерального закону «Про обов’язкові вимоги до російської федерації» (у частині запровадження федеральних основних загальноосвітніх програм).

Хоча і було багато доповідачів, проте ця подія пройшла непомітна як для російського, так і для світового суспільства.

Але цей крок на практиці свідчить про остаточне формування тоталітарного режиму в російській федерації.

Що ж пропонує законопроєкт? Сам по собі це документ не дуже великий і передбачає наступне:

 • федеральні основні загальноосвітні програми розроблятиме Міносвіти;
 • програми будуть затверджені до 1 березня 2023 року, а школи перейдуть на них до 1 вересня 2023 року;
 • школи можуть і самі розробляти власні освітні програми, але їх зміст та результати повинні бути не нижчими від тих, що зазначені у федеральних програмах;
 • Міносвіти робитиме держзамовлення на розробку підручників та посібників та затверджуватиме авторський колектив, а виняткові права на підручники належатимуть державі;

Також обов’язковими стануть федеральні робочі програми у початковій школі з:

 • російської мови;
 • літературного читання;
 • навколишнього світу.

У середній та старшій школі обов’язковими стануть федеральні робочі програми з:

 • російської мови;
 • російської літератури;
 • історії;
 • суспільствознавства;
 • географії;
 • ОБЖ.

Окрім того, законопроєкт запроваджує обов’язкові для виконання федеральну робочу програму виховання та федеральний календарний план виховної роботи.

Як заявляли розробники, нововведення дозволять «створити в країні єдиний освітній простір, коли будь-який школяр, де б він не проживав, отримує якісну базову освіту – «золотий стандарт» освіти».

Швидкість, з якою був прийнятий законопроєкт, і його втілення в життя вказує на той «поспіх», з яким путінська влада будує тоталітарну державу. Адже цей 2022/23 навчальний рік російська освіта починала  багатоваріантними підходами, наприклад, з історії було п’ять комплектів підручників, і раптом за рік все змінюється, і держава уніфікує практично весь освітній простір, який передбачає тільки одну думку і не дозволяє «коливатися» навіть у дозволених рамках.

Система уніфікації в освіті притаманна всім тоталітарним державам – як-то нацистська Німеччина чи  комуністичний Радянський Союз.

Російська федерація теж рухалася таким шляхом, поступово скорочуючи кількість варіантів, проте повномасштабне вторгнення у лютому 2022 року примусило путінський режим терміново «закручувати гайки» в усіх сферах, і особливо в роботі з дітьми.

Посилена мілітаризація освіти,  створення єдиної дитячо-юнацької організації, уніфікація освітнього та виховного процесу, запровадження карної відповідальності для дітей – все це вказує на побудову жорсткого тоталітарного режиму.

Саме такий режим і пробують запровадити російські окупанти на українських землях.

P.S. Саме процес скорочення варіативності викладанні шляхом скорочення кількості програм та підручників можливо зараз побачити і в деяких європейських країнах, які не завжди дотримуються цінностей демократії.