fbpx
Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій - картинка 1

Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій

1 червня розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти. Вона починається раніше за загальну вступну кампанію та діє за «спрощеною» системою вступу.

Всього на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, за даними ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда», перебуває більше 1,6 млн дітей і Росія щодня веде агресивну боротьбу за свідомість цих дітей задля їх ідентифікації, як росіян.

Тому вступ молоді з ТОТ на навчання до України надзвичайно важливе питання, адже таким чином можна утримати звʼязок з ними та допомогти їм вирватися з російської окупації.

Саме про це і про те як можна покращити інформування про систему вступу говорили представники державних органів, українських університетів та громадських організацій під час прес-конференції 30 травня в Медіацентрі Україна Укрінформ.

Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій - картинка 2

Євген Бондаренко, керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента в АР Крим під час свого виступу наголосив:

«Молодь – це не тільки майбутнє, це й сьогодення. І в залежності від того контексту, в якому перебуває українська молодь, це впливає на її формування як особистості і як громадянина. Коли ми говоримо про молодь з ТОТ, потрібно розуміти, що вони є заручниками і жертвами окупаційної політики Росії. З 2014 року Російська Федерація активно просуває наративи, щоб зменшити кількість молодих людей з ТОТ, які хочуть вступати до українських ЗВО. Ті пільги, які штучно створює РФ для молоді з ТОТ, направлені не на вступ в ЗВО з ТОТ, а на вступ до ЗВО на території Росії. А в свою чергу на ТОТ, в тому числі в АР Крим, Росія направляє студентів з територій РФ, щоб вони наповнювали півострів та його колонізували. Тому ми маємо вибудовувати таку комунікацію, щоб молодь з ТОТ могла реалізовувати своє право на сучасну освіту в українських ЗВО».

Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій - картинка 3

Віолета Артемчук, головна директорка-координаторка ГО «Донбас СОС» заначила:

«Я вважаю, що «спрощена» система вступу – один з проривних кроків щодо залучення молоді з ТОТ до освітнього простору України. Ми всі розуміємо, що випускники зі «староокупованих територій», яким зараз 16 років, на момент окупації були першокласниками. Як правило тоді школярі не навчалися в українських школах онлайн, у них не було таких зв’язків, як зараз з новоокупованими територіями. Багато не мають українських атестатів. А діти з новоокупованих територій, якщо й намагаються продовжувати навчатися онлайн в українських школах, вони все одно відірвані від українського середовища. Тому це природньо, що для дітей з ТОТ система вступу спрощена».

Пані Віолета розповіла, що абітурієнти з ТОТ можуть вступати без наявного у них шкільного атестату, а для того, щоб їм зарахували програму середньої школи, потрібно буде скласти українську мову та історію України: «Уявіть як складати ці предмети випускнику школи, який не мав змоги вивчати ці предмети. Їм надзвичайно складно було б складати ці предмети на загальних підставах. Тому для них передбачена система, коли вони обирають ЗВО і при ньому є «опірна школа», де вони можуть скласти ці два іспити».

Після складання цих іспитів та заповнення Освітньої декларації, вступники здають профільні іспити у ЗВО, який вони обрали. Наразі через складність виїзду іспити можна складати онлайн. Також за спрощено системою відбувається зарахування за квотою-2, що дає можливість вступити на бюджетну форму навчання.

Про свою роботу в межах вступної кампанії для вступників ТОТ розповіли і самі представники Освітніх центрів, які діють при закладах вищої освіти та допомагають вступникам пройти процедуру вступу.

Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій - картинка 4

«Ми працюємо з 2016 року, у нас існує Освітній центр «Донбас-Україна». Основна наша мета, щоб молодь переїжджала з ТОТ. Останні роки у нас збільшилась кількість вступників з територій, де зараз йдуть активні бойові дії, та з територій, які були окуповані після 2022 року. Головні запитання вступників «Чи можу я вступити?», «Чи отримаю я квоту?», і звичайно питання, яке турбує більшість – «Чи можна вступити на бюджетну форму навчання». Це зрозуміло, адже люди там втратили все, і за власні кошти не всі можуть навчатися. Наш Освітній центр починає працювати з 1 червня, перші два тижні – це консультаційний період. Великий крок, що третя вступна кампанія проходить з можливістю подавати всі документи, складати іспити онлайн. Тому що після повномасштабного вторгнення дуже важко приїхати на підконтрольні Україні території», – зазначив Євген Мазнев, відповідальний секретар приймальної комісії Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля.

Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій - картинка 5

В свою чергу координатор освітнього центру «Крим-Україна» приймальної комісії Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського – Віктор Куц підкреслив: «Наша задача переконати вступників, що їх чекають, що їм можуть надати те, що вони шукають. Ми працюємо над тим, щоб створити не тільки оптимальні умови вступу, але й атмосферу чесності, відвертості, доброти, сприяння. Наш ЗВО відкритий до спілкування, ми є майже у всіх соцмережах, наш сайт оновлює інформацію двічі на тиждень. Наш заклад вищої освіти родом з Криму, і ми віримо, що повернемось до Криму і віримо, що наші студенти також. Ми працюємо, чекаємо на вступників з ТОТ».

Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда» під час свого виступу звернулась до всіх медіа та близьких, рідних, друзів потенційних вступників з ТОТ:

«Для нас дуже важливо, щоб всі, хто сьогодні бачив цю прес-конференцію або ті, хто буде її поширювати, донесли інформацію до тих, у кого дуже обмежений доступ до неї, на ТОТ. Тут важливі всі канали, які ми можемо використати. «Обирай майбутнє», «Україна чекає» – це два важливих меседжі, які ми хочемо донести до вступників».

Розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій - картинка 6

Валентина підкреслила, що після 2022 року ТОТ збільшились в два рази, до 2022 року – це було 13%, то зараз – 26%. І що сьогодні мова йде про дуже велику конкуренцію з Росією за молодь на ТОТ, адже РФ робить все можливе, щоб забрати молодь з ТОТ до себе, щоб змінити свідомість молоді:

«Для української держави – це завдання національної безпеки, це не про вступ, це про майбутнє України. Тому дуже важливо, щоб до цієї інформаційної кампанії, яка стартує з 1 червня доєдналось все українське суспільство».

Низка громадських організацій – БФ «Донбас SOS», «Схід  SOS», «Крим SOS», «Zmina» «Центр громадянської просвіти «Альменда», Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» об’єдналися для спільної інформаційної кампанії щодо вступу до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти абітурієнтів з тимчасово окупованих та «прифронтових» територій.

Був розроблений сайт, де зібрана вся детальна інформація, яка стосується питань вступу: https://www.vstup-tot-2024.com 

Запрошуємо представників українських медіа та українське суспільство також приєднатися до поширення цієї інформації, щоб покращити якість інформування вступників та збільшити їх кількість.

Ми чекаємо на вступників та готові надати безкоштовні консультації та супровід по вступу до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти.

Звертайтесь за контактами: info@almenda.org, 095 136 47 27 (Viber, WhatsApp, Signal).