

Роль Ялтинського осередку ДТСААФ у мілітаризації дітей на тимчасово окупованій території
Автономна Республіка Крим та місто Севастополь вже понад 11 років перебувають під окупацією Російської Федерації (далі – РФ, Росія). За цей час Росія сформувала цілу систему знищення української ідентичності дітей та молоді, яка включає індоктринацію, мілітаризацію, цілеспрямоване стирання українознавчого компонента в освіті, пропаганду культури війни та служби в збройних силах РФ.
Детальніше про російську систему знищення ідентичності на ТОТ дивіться в матеріалі ЦГП “Альменда” за посиланням.
Виконавцями злочинної політики на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ) стали як окупаційні органи державної влади та місцевого самоврядування, так і заклади освіти, молодіжні та дитячі організації, а також інші громадські об’єднання. Одним із ключових відповідальних за реалізацію напряму насадження мілітаристської ідеології та пропаганди служби в збройних силах РФ стали осередки Добровільного товариства сприяння армії авіації та флоту, ДТСААФ (рос. – Добровольное общество содействия армии, авиации и флоту, ДОСААФ).
Діяльність ДТСААФ
Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ) — це воєнізована організація, що з часів СРСР займається підготовкою населення до служби в армії. У сучасній Росії ДТСААФ фактично стала елементом механізму мілітаризації населення, зокрема неповнолітніх. Діяльність ДТСААФ здійснюється за рахунок бюджетного фінансування та перебуває під прямим контролем держави: на організацію безпосередньо впливають силові структури РФ, а контроль якості підготовки забезпечує Міністерство оборони РФ.
Про ДТСААФ детально розповідаємо у статті “Підготовка до служби в армії РФ: мілітаризація дітей в окупованому Криму через ДТСААФ” за посиланням.


Згідно зі статутом, діяльність організації охоплює всю територію Росії й реалізується через мережу регіональних (міжрегіональних), місцевих і первинних відділень, філій та представництв. Після окупації території Автономної Республіки Крим і м. Севастополь, а також частин Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, РФ поширила діяльність ДТСААФ і на ці території, використовуючи організацію як інструмент мілітаризації та популяризації служби в ЗС РФ серед українських дітей і молоді. За організаційною структурою, первинні та місцеві відділення підпорядковуються вищим осередкам, які контролюються центральними органами управління — головою, наглядовою радою, центральною радою та з’їздом. Проте значну роль у поширенні мілітаристської ідеології на ТОТ відіграють саме первинні та місцеві осередки, які діють під керівництвом лояльних до окупаційного режиму осіб. Одним із найактивніших у пропагандистській діяльності на ТОТ є “Місцеве відділення ДТСААФ Росії в м. Ялта”.
Осередок мілітаризації в м. Ялта: відповідальні


Ялтинський осередок ДТСААФ офіційно був зареєстрований як Автономна некомерційна організація професійної освіти “Ялтинська автомобільна школа Кримської регіональної громадської організації “Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ)” (рос. – АВТОНОМНАЯ НЕКОММЕРЧЕСКАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ “ЯЛТИНСКАЯ АВТОМОБИЛЬНАЯ ШКОЛА КРЫМСКОЙ РЕГИОНАЛЬНОЙ ОБЩЕСТВЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ “ДОБРОВОЛЬНОЕ ОБЩЕСТВО СОДЕЙСТВИЯ АРМИИ, АВИАЦИИ И ФЛОТУ (ДОСААФ)”) в реєстрі юридичних осіб РФ 04.03.2015 року. Головна мета організації – “фізична та ідеологічна (морально-вольова) підготовка молоді для захисту Батьківщини (прим. Росії)”. З моменту реєстрації юридичної особи директором значиться Бабко Володимир Миколайович, який в травні 2024 року був переобраний на цю ж посаду повторно строком на 5 років.
Довідково:


Володимир Бабко – громадянин України, 16.05.1969 року народження, військовослужбовець України, з 1991 до 2009 року працював у Ялтинському міському воєнному комісаріаті, а з 26.07.2013 року значився керівником громадської організації “ЯЛТИНСЬКА МІСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ТОВАРИСТВА СПРИЯННЯ ОБОРОНІ УКРАЇНИ”. Після окупації АР Криму та м. Севастополь, пішов на співпрацю з окупантами та почав насаджувати російські наративи серед дітей і молоді на ТОТ. За свою діяльність в інтересах країни-агресора Розпорядженням від 19.02.2021 №101-рг так званого глави “Республіки Крим” Аксьонова С., Володимиру Бабку оголошена подяка “за сумлінну працю, високий професіоналізм та у зв’язку з Днем захисника Вітчизни”, а в 2021 році запис про нього занесений на дошку пошани в окупованому м. Ялта. Його перехід на бік окупаційної влади став яскравим прикладом трансформації інституцій оборонного спрямування в інструменти ідеологічної обробки дітей.
Чому навчають дітей в Ялтинському ДТСААФ?


Ялтинським ДТСААФ розроблена програма «Свята справа – Батьківщину захищати» (тобто Росію), в рамках якої систематично проводяться навчання, орієнтовані на формування у дітей навичок, наближених до військових, та позитивне ставлення до армії РФ. Ці заходи часто маскуються під «патріотичне виховання» та організовуються в ігрових чи змагальних формах, щоб мінімізувати критику та приховати справжній зміст активностей. Крім цього, під егідою програми «Свята справа – Батьківщину захищати» дітям регулярно проводять зустрічі з військовослужбовцями РФ, які беруть участь у війні проти України, з метою їх героїзації та пропаганди культури війни:
- 18 березня 2025 року військові із передової передали дітям книгу з авторськими підписами від т.зв. “оборонника Ялти” із позивним «Русал» під назвою «Штурм Бахмута, позивний «Констебль», а діти були залучені до виготовлення 5 ящиків окопних свічок, до яких додали й особисті звернення до військовослужбовців РФ. До слова, залучення дітей до заходів з підтримки армії країни-окупанта проводяться регулярно.


- 22 березня 2025 року на базі зонального центру військово-патріотичного виховання та підготовки громадян до військової служби «Південнобережний» була організована зустріч дітей з учасником т.зв. СВО із позивним «СКІФ», діти вивчали тактико-технічні характеристики автомата Калашнікова, тренувалися управлінням БПЛА.








Військово-патріотична підготовка дітей та молоді, нав’язування їм твердження про обов’язок захищати РФ як свою батьківщину проводиться ДТСААФ для дітей і під виглядом ігр, змагань і турнірів, під час яких дітей починаючи з 6 років заохочують змагальним характером, нагороджують призами та підбадьорюють гаслом “ПИЛЬНЕ ОКО, ТВЕРДА РУКА, ВРАЖАЙ ВОРОГА НАПЕВНО!” (рос. – “ЗОРКИЙ ГЛАЗ, ТВЕРДА РУКА, БЕЙ ВРАГА НАВЕРНЯКА!”).
Заходи з військової підготовки Ялтинським ДТСААФ проводяться і для дітей, незаконно вивезеними з інших ТОТ:




- діти з ТОТ Донецької області, які входять до військово-патріотичного клубу “Орльонок” пройшли спільне практичне тренування зі стрільби.
- діти з Куп’янського району Харківської області (на момент вивезення тимчасово окупованого РФ) стали учасниками заходу, де виступали представники окупаційної влади, а також учасники т.зв. СВО, які розказували про героїзм військових при виконанні наказів по захисту Батьківщини (прим. – йдеться про Росію). Діти були залучені до навчання військово-прикладних дисциплін, брали участь в змаганнях зі стрільби з пневматичної зброї, гри лазертаг, майстер-класу з армійського рукопашного бою тощо.
Всі заходи та діяльність Ялтинської ДТСААФ фактично спрямовані на мілітаризацію дітей та підготовку їх до служби в збройних силах РФ, про що свідчить і подальша участь організації у призовних кампаніях:
- У 2022 році Ялтинське відділення ДТСААФ під керівництвом Володимира Бабка організували урочисту відправку 15 юнаків із ТОТ м. Ялта на службу в Збройні Сили РФ (в рамках призовної кампанії “Весна-2022”).
- Володимир Бабко як директор Ялтинського відділення ДТСААФ у 2018 році за своєю згодою входив до основного складу призовної комісії ТОТ м. Ялта, де на одному із засідань зазначив: “…У регіоні проводиться велика робота з військово-патріотичного виховання молодого покоління, і призовники повною мірою розуміють необхідність і значимість проходження військової служби на благо своєї Батьківщини, адже захист Вітчизни є обов’язком і відповідальністю громадян Росії.”
- У 2022 році Ялтинським ДТСААФ проведені п’ятиденні навчальні військово-польові збори для 300 десятикласників ТОТ м. Ялта у межах угоди про підготовку громадян до військової служби.
- У 2023 році для дітей було проведена зміна польових зборів “Кримський рубіж”, під час якої Володимир Бабко зазначав: “Успіхів у бойовій і політичній підготовці нашим хлопцям! Лише спільними зусиллями ми зможемо виховати для себе якісну, вмотивовану на перемогу, безмежно віддану своїй батьківщині зміну, готову стати на захист нашої держави (прим. Росії) за першим наказом.”
- В рамках призовної кампанії “Весна-2024” правління Ялтинського ДТСААФ вітає своїх курсантів-випускників ТСК “Стрілок”, які склали військову присягу на вірність Росії. Водночас зазначають, що під час кожної призовної кампанії Збройні Сили РФ поповнюються випускниками, які пройшли підготовку в ДТСААФ Росії Республіки Крим у м. Ялта.
- Влітку та восени 2024 року підготовка молоді до військової служби продовжувалась: діти, які є членами ДТСААФ Росії з Ялти взяли участь в заняттях з військово-тактичної підготовки із застосуванням системи лазертаг. Ялтинським ДТСААФ організувало осінні навчально-польові збори “КВІФ-2024”, де діти копали окопи, будували бліндажі, вивчали озброєння, тактику та обмундирування військовослужбовців РФ.


Російська Федерація продовжує цілеспрямовану мілітаризацію дітей та молоді на ТОТ України, використовуючи для цього численні механізми, одним із яких є діяльність осередків ДТСААФ. Під виглядом військово-патріотичного виховання ці структури фактично готують дітей до служби в армії РФ, залучаючи їх до ідеологічної обробки, тренувань та воєнних заходів. Проте кожен такий захід має конкретних виконавців та організаторів, відповідальних за її проведення.
Володимир Бабко – один із таких діячів: як керівник Ялтинського осередку ДТСААФ, він займається вихованням дітей та молоді на тимчасово окупованих територіях у дусі російської ідеології. Його діяльність спрямована на викорінення української ідентичності та формування у підлітків сприйняття Росії як батьківщини, яку необхідно захищати зі зброєю в руках.
Важливо, щоб кожен, хто причетний до порушень прав дітей, був притягнутий до відповідальності, адже це – необхідна умова для відновлення справедливості та закладання основ гарантій неповторення.
Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.