Проект Закону про тимчасово окуповану територію України крізь призму освіти (аналіз)
Наразі в комітетах Верховної Ради України розглядається проект Закону про тимчасово окуповану територію України. Цей законопроект, який повинен вдосконалити відносини з окупованими територіями, вже викликав багато зауважень. Що ж пропонують законотворці в сфері освіти?
Всі питання освітніх процесів для громадян, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, викладені в Статті 7. Забезпечення права на освіту, тимчасово переміщені вищі навчальні заклади (наукові установи). Ця стаття має всього шість пунктів. Всього один з них присвячений отриманню освіти, інші п’ять регламентують діяльність вишів, які виїхали з окупованих територій (з анексованого Криму такий один ВНЗ – Таврійський Національний Університет).
Відповідно Ст.7 проекту Закону освіта для дітей з окупованих територій ВІДМІНЯЄТЬСЯ, адже в цьому пункті говориться тільки про складання екзаменів та отримання документа про освіту (і то тільки про отримання атестату):
- Центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки визначає порядок проходження державної підсумкової атестації та порядок отримання документа державного зразка про повну загальну середню освіту особами, які постійно проживають на тимчасово окупованій території.
Жодного слова в Ст.7 про право на освіту для дітей з окупованих територій, про реалізацію цього права, про спеціальні умови, про екстернат та дистанційну освіту, про вступ до вищих навчальних закладів та інше не має. Навіть отримання документів покладено на папірці державних органів. А можливості «створення умов» вже відомі на прикладі впровадження Закону №425 (дивись статтю «Розвели як кошенят» по кабмінівьскі: пільги для студентів-переселенців (аналіз документу)»).
Останні п’ять пунктів практично знищують переміщені вищі навчальні заклади, адже «ліцензії та акредитаційні сертифікати … анулюються» (п.3), не зберігається статус «національний» (п.6) і взагалі переміщені ВНЗ можуть бути реорганізовані «шляхом злиття чи приєднання однієї юридичної особи до іншої», (п.5), то б то просто знищені.
І на останнє. Відповідно п.2.1. Розділу ІІ «Прикінцеві положення …» втрачає чинність Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». А відповідно Ст.7 цього закону приймалися документи для організації освіти для дітей з тимчасово окупованого Криму. Наприклад Наказ №560 МОН «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України» виданий тільки на основі Ст.7 цього Закону. Отже …
За останні часи в українській державі створюється певна система отримання освіти для дітей з тимчасово окупованих територій. Вона має як досягнення, так і недоліки, але вона діє. А запропонований законопроект зупинить цей процес. Все ж таки плекаю надію, що під час обговорення в законопроект все ж таки внесуть необхідні зміни, які покращать отримання освіти для дітей з тимчасово окупованих територій.
Олег Охредько, експерт ЦГП «Альменда»,
Джерело ІА «Голос Криму»