Прийнятий Порядок на пільгове навчання для студентів-переселенців фактично нічого не змінить
Вчора, 23 листопада, Уряд затвердив Порядок та умови надання державної цільової підтримки для п’яти категорій громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, що надаватиметься їм протягом навчання. Згідно з прийнятим документом державна допомога надаватиметься: особам, що визнані учасниками бойових дій; дітям осіб, визнаних учасниками бойових дій; дітям, один з батьків яких загинув в АТО або під час масових акцій громадянського протесту, а також тим, хто має статус внутрішньо переміщеної особи.
«Постановою передбачено різні для кожної категорії види надання державної цільової підтримки. Загалом вона буде надаватися у вигляді повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів загального фонду державного або місцевого бюджетів, пільгових довгострокових кредитів на навчання, соціальної стипендії, безоплатного забезпечення підручниками, безоплатного проживання в учнівських гуртожитках та безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах», — повідомляється на сторінці «Урядового порталу».
Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ – ред.) Ганна Рассамахіна, проаналізувавши Порядок, розповіла ІА «Голос Криму», на які пільги можуть розраховувати студенти-переселенці:
«Під дію цього Порядку, підпадають всі студенти, які мають статус внутрішньо переміщеної особи і здобувають першу вищу освіто за денною формою навчання.
Але питання в іншому, в тексті цього Порядку всім студентам-переселенцям, які навчаються на бюджеті або контракті передбачені пільги на проживання у гуртожитку – це або безкоштовне проживання, або за пільговим тарифом, що встановлюється вишем у якому вони навчаються. Але право на цю пільгу мають студенти, які не отримують адресну допомогу переселенцям (для студентів ця сума становить 442 гривні на місяць – ред.). Враховуючи те, що в більшості гуртожитків вартість проживання нижча за цю допомогу або ж дорівнює їй, то зрозуміло, що студенти не будуть відмовлятися від соціальної допомоги і займатися оформленням пільг на проживання у гуртожитках.
Крім того, в Порядку вказано, що пільги на проживання в гуртожитку надаються вишами в межах затвердженого кошторису. Тобто спочатку повинні затвердити ці пільги а вже потім їх вже буде виш надавати. Ще один не зрозумілий момент, вказано, що для отримання цих пільг студент подає пакет документі в адміністрацію вузу і ректор приймає рішення про призначення пільг. Тобто тут теж якось не зрозуміло це все прописано, бо нічого не говориться про те на основі чого він приймає таке рішення чи може він відмовити студенту і який порядок оскарження відмови.
Також у Порядку невирішеним залишається питання студентів-переселенців, які вступили до вишів ще до затвердження цього Порядку. Згідно з цим документом виходить, що вони не мають права на пільги за той період, коли Порядок не був прийнятий. (Варто нагадати, що 5 липня 2015 року вступив у силу Закон України № 425-VIII в прикінцевих положеннях якого зазначено, що Кабмін повинен був розробити Порядок надання пільг зокрема для студентів-переселенців через три місяці після вступу закону в силу. Замість декількох місяців уряду знадобилося більше року, аби врешті-решт затвердити порядок – ред.)
Тепер виходить, що ті студенти, які не платили за проживання у гуртожитку, в очікуванні прийняття Порядку, не було підстав не платити за нього, бо більшість студентів-переселенців отримують адресну допомогу.
Нічого не вказано у цьому Порядку і з приводу переводу студентів-переселенців з контракту на бюджет. Адже багато, хто очікував від прийнятого Порядку вирішення саме цього питання – але про це жодного слова.
В цілому можна сказати, що позитивний ефект цього Порядку зведений фактично до нуля, оскільки дуже сильно звужує пільги передбачені в Законі № 425-VIII.
Щодо соціальних стипендій, які теж передбачалися Законом № 425-VIII, то у Порядку про них взагалі не згадується. У нас в законодавстві є встановлений розмір соціальних стипендій для дітей-сиріт, але вочевидь ці норми не можна застосувати до студентів-переселенців.
Хочу нагадати, що головною метою прийняття Закон України № 425-VIII було покращення положення студентів-переселенців у порівнянні з іншими студентами, адже зрозуміло, що переселенці знаходяться в гіршому становищі: їх батьки можливо втратили роботу на окупованій території, можливо вони теж переселенці, вони вимушені винаймати житло, облаштовувати своє життя з нуля на новому місці – вони перебувають в гіршому положенні ніж інші. Тому метою прийняття цього Закону України № 425-VIII було вирівняти їх становище, покращити становище студентів-переселенців, але як ми бачимо фактично нічого для цієї категорії студентів, на жаль, не змінитися.
Можу також констатувати, що небагато студентів зможуть скористатися навіть тим мізером пільг, які пропонує Порядок з урахуванням тих причин, які я вже назвала».
З текстом Порядку можна ознайомитися за посиланням: МОН