«Підводні каміння» або Рифи вступної кампанії для дітей з окупованого Криму
Риф — пасмо підводних чи невисоких надводних скель на мілководді, що утворюються під час розмиву дна, берегів або внаслідок нагромадження решток колоніальних коралів, молюсків тощо.
Вікіпедія
Прийняття Верховною Радою України законопроекту №3734 «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей» викликало небувалий спалах у політичному та суспільному полі країни. Намагання здобути певні преференції примусили різних політиків розпочати кампанії як «за», так і «проти». Цим вдало скористувалася Росія, що привело до величезного суспільно-політичного шторму.
Проте за віртуально-телевізійними битвами поза увагою залишилися діти з тимчасово окупованих територій та проблеми, які були і до цього, а також і нові, що виникли після прийняття законопроекту.
Перш ніж розглянути проблеми, згадаємо систему спрощеного вступу до закладів вищої освіти (ЗВО), яка існувала в Україні для дітей з окупованого Криму. Випускники та випускниці закладів освіти на окупованій території мають можливості вступити до українських ЗВО за певною системою, а саме – їм потрібно скласти три іспити (українська мова, історія України та профільний іспит). Вступити можливо було до певних ЗВО, де були створені Освітні центри «Крим – Україна». На початок 2020 року їх було 34, а навесні їх кількість була збільшена до 82. Для дітей з ОРДЛО існувала трохи інша система.
Для розуміння ситуації, коротко поясню, що прийнятий законопроект поширював «кримську» спрощену систему на всіх дітей з ТОТ та запроваджував її у всіх ЗВО. От як раз тут і виникають певні проблеми:
- Хоча законопроект і прийнятий, на момент написання матеріалу він ще не був підписаний Президентом України, а от же не потрапив до чиновників, яким потрібно внести зміни до підзаконних актів (наприклад до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти в 2020 році та інших) , а можливо й створити по новому певні документи. А сучасна українська освітня бюрократична система дуже неповоротка, що і створює проблеми.
- Вступна кампанія проходить під час пандемії. Дітям з ТОТ потрібно приїхати до навчального закладу для вступу і не потрапити під обсервацію. Для цього були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392«Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»: «учасники зовнішнього незалежного оцінювання та вступних випробувань, зокрема для вступу через освітні центри “Крим – Україна” та “Донбас – Україна” за запрошенням закладу вищої (фахової передвищої) освіти». Разом з тим відповідно існуючого Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Наказ МОН №560) «документи подаються особисто в письмовій формі» (п.4.3.). Отже виходить замкнуте коло – щоб отримати запрошення, потрібно подати документи, які неможливо подати без запрошення.
- Вступ за спрощеною системою передбачає складання іспитів з української мови та історії України дітьми з ТОТ у закладах середньої освіти, які закріпляються за Освітнім центром. Таким чином в усіх містах, де є заклади вищої освіти повинні бути створені комісії для прийняття цих іспитів. Але зараз період відпусток, окрім того відсутні відповідні накази на всіх рівнях, тож постає питання, в яких школах діти будуть здавати ці іспити?.
- Ще однією проблемою стане проживання вступників та вступниць з ТОТ та їх батьків під час вступної кампанії. Через перехід на вступ до ЗВО через ЗНО, коли відбувається тільки аналіз та конкурс оцінок й документів, гуртожитки часто припиняють роботу, починаються ремонти та інше. А дітям з ТОТ потрібно декілька днів десь жити, щоб подати документи, скласти іспити та дочекатися зарахування.
- Спрощена система вступу передбачає виділення бюджетних місць для дітей з ТОТ в розмірі 20% (Квота-2), проте часто це 1 чи 2 місця, що приводить до конкурсу серед тих, хто подав документи. Проте діти з ТОТ мають право вступати тільки до ОДНОГО вищого навчального закладу. От і виходить, що ті, хто не пройшов повинні будуть повертатися назад, на окуповану територію.
- Відповідно Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році вступники під час подання документів повинні надати «військово-облікового документа для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством)». Ця «катавасія» з військовими документами триває вже 5 років, освітні чиновники не можуть пояснити, що це за випадки, які передбачені законодавством і щороку МОН видає окремий лист, де скасовує цю норму для дітей з ТОТ. Але раніше це стосувалося декілька десятків ЗВО, а зараз їх сотні і тут буде вже спрацьовувати суб’єктивний погляд представників приймальних комісій.
- Пандемія створила ще одну проблему, а саме транспортну. Адже суттєво зменшилось кількість потягів та автобусів, що обмежує можливості дітей з ТОТ.
- Відсутність необхідних нормативних документів породжує проблеми із інформацією про терміни подання документів та вступних іспитів, адже дати в Умовах прийому, Положеннях та на сайтах не співпадають. Окрім того, часто наводиться дата, до якого числа відбуваються вступні іспити, але складно знайти дату, коли ж вони починаються. Адже якщо іспити з української мови та історії України можливо складати з початку роботи Освітніх центрів, то час на складання профільного вступного іспиту доволі обмежений.
- Величезною проблемою залишається проблема донесення інформації на окуповані території. Не зважаючи на багаторічну історію дії спрощеної системи вступу, інформація про неї практично не поступає на окуповані території, ярким прикладом є бажання складати ЗНО, а не скористатися спрощеною системою у понад півтисячи дітей з ОРДЛО. А інформація з тимчасово окупованого Криму щодо участі кримчан у ЗНО відсутня, тому що держава не веде такої статистики.
- Ще однією проблемою може стати відношення до дітей з ТОТ, адже не таємниця, що серед вчителів та викладачів є такі, які не толерантно відносяться до української влади. Окрім того певна категорія громадян не поділяє думки щодо необхідності існування спрощеної системи для вступу. Разом це може створити певні проблеми для дітей з ТОТ під час складання іспитів.
Підсумовуючи потрібно зазначити, що проблем дуже багато і в українській державі обмаль часу для їх вирішення.
На завершення потрібно звернути увагу на недолугі дії української влади, яка постійно «наступає на граблі» – це інформація про спрощену систему, яка рекламується як «вступ без ЗНО». Відсутність розуміння в спрощеній системі вступу для дітей з ТОТ породжує негативні відношення і створює величезне поле для маніпуляцій.
Олег Охредько,
експерт Центру громадянської просвіти «Альменда»
Стаття підготовлена для ІА "Голос Криму"